Mezoterapia igłowa stała się w ostatnim czasie jednym z chętniej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej. Swoją popularność zawdzięcza bez wątpienia temu, że to zabieg małoinwazyjny, niewymagający długiego czasu rekonwalescencji, który w przeciwieństwie do laseroterapii można wykonywać również w okresie letnim. Mezoterapia igłowa pozwala działać na polu wielu problemów skórnych - możemy do nich zaliczyć pojawiające się zmarszczki, przesuszoną skórę twarzy czy dekoltu, a nawet problemy z osłabioną skórą głowy. Ponieważ lista problemów, w których rozwiązaniu pomóc może mezoterapia igłowa, jest długa, pytanie o to, kiedy zobaczymy efekty mezoterapii, zawsze może spotkać się z nieco inną odpowiedzią.
Spis treści
Mezoterapia igłowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej zaleca się ją pacjentkom i pacjentom, którzy cierpią z powodu spadku nawilżenia skóry, pierwszych objawów fotostarzenia, utraty jędrności czy widocznych, drobnych zmarszczek. Bardzo często wykorzystuje się ten zabieg medycyny estetycznej do nawilżenia wrażliwych okolic skóry szyi, dekoltu i trudnych miejsc, takich jak grzbiety dłoni. Mezoterapia igłowa może posłużyć również jako pomoc w regulacji pracy gruczołów łojowych czy komórek włosów, stąd też często sięga się po nią w przypadku pacjentów cierpiących z powodu osłabienia i wypadania włosów. Co więcej, mezoterapia igłowa jest również szeroko stosowana jako metoda działania przeciw rozstępom, cellulitowi czy wiotczeniu skóry w partiach, takich jak uda czy ramiona.
W zależności od tego, w jakich miejscach chcemy działać przy pomocy mezoterapii igłowej oraz jaki produkt wykorzystujemy, seria wykonywanych zabiegów może się zmieniać. Najczęściej pacjenci i pacjentki muszą zostać poddani 3-7 zabiegom mezoterapii igłowej, które wykonuje się w co 3-tygodniowych odstępach. Według wskazań osoby przeprowadzającej zabieg, po pewnym czasie warto go powtórzyć. Zwykle wykonuje się taki zabieg przypominający po upływie sześciu miesięcy.
Zabieg mezoterapii igłowej polega na wprowadzeniu w warstwę śródskórną lub podskórną substancji intensywnie odżywiających i pobudzających nasze komórki do działania. Sam zabieg wykonuje się za pomocą techniki iniekcji, czyli zastrzyku pozwalającego na wprowadzenie pod skórę określonych substancji. Niektóre z zabiegów iniekcyjnych są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, inne nie wymagają żadnego znieczulenia. Zabiegi wykorzystujące metodę iniekcji są mało inwazyjne, bezpieczne i często stanowią alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. Zabiegi iniekcyjne trwają kilka-kilkadziesiąt minut i zazwyczaj nie wymagają okresu rekonwalescencji.
W czasie zabiegu mezoterapii igłowej wykorzystuje się laboratoryjnej mieszanki witaminowe lub specjalny preparat z osocza bogatopłytkowego. Koktajle do mezoterapii zawierają odpowiednio dobrane substancje odżywcze, takie jak witaminy A, C, E oraz kwas hialuronowy. Niektóre z tych substancji zawierają również krzemionkę organiczną, algi lub ekstrakt z zielonej herbaty.
Mezoterapia igłowa przeprowadzana przy wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego nazywana jest natomiast wampirzym liftingiem. Osocze jest bowiem pozyskiwane z krwi pacjenta, pobranej z żyły odłokciowej i umieszczonej w specjalnej wirówce, która oddziela osocze od pozostałych składników zawartych w krwi. W ten sposób pozyskiwany materiał zostaje wstrzyknięty w czasie zabiegu mezoterapii.
Zabieg mezoterapii igłowej jest zabiegiem nieinwazyjnym, który wykonuje się po uprzednim, punktowym znieczuleniu miejsc poddawanych iniekcji. Znieczulenie wykonuje się za pomocą specjalnego żelu na średnio 40 minut przed rozpoczęciem procedury.
Udzielając odpowiedzi na to pytanie, należy zachować dużą ostrożność, ponieważ widoczność efektów zabiegu mezoterapii igłowej zależy od bardzo wielu czynników. Chodzi nie tylko o typ zabiegu, lecz także miejsce, w którym się go wykonuje oraz preparat wykorzystywany do przeprowadzenia całej procedury.
Jak już zostało to wspomniane wcześniej, mezoterapię igłową wykonuje się w seriach, które zostają odpowiednio rozplanowane przez specjalistę wykonującego zabieg. Dopiero po szczegółowym rozpoznaniu problemu można określić, ile zabiegów będzie potrzebnych oraz jaki preparat powinien zostać w tym celu wykorzystany. W zależności od problemu, z którym się zmagamy, etapy całej terapii mogą się od siebie różnić częstotliwością wykonywanych zabiegów. Średnio jednak mezoterapia igłowa dzieli się na trzy etapy. Zdarza się, że w czasie trwania pierwszego, szczególnie w trudnych i wymagających przypadkach, mezoterapia wymaga przez pierwszy miesiąc lub dwa cotygodniowych zabiegów. Przez kolejne trzy do sześciu miesięcy wykonuje się jeden zabieg na cztery tygodnie. Natomiast w ostatnim etapie wykonywanych zabiegów, który służy podtrzymywaniu efektów, powinniśmy pojawiając się w gabinecie naszego specjalisty raz-dwa razy w roku.
Oznacza to, że poszczególne efekty mezoterapii igłowej mogą być widoczne po upływie konkretnego czasu. Niektóre z nich, na przykład na twarzy, są widoczne niemal od razu, już po wykonaniu pierwszych zabiegów. Skóra staje się bardziej jędrna, gładka, lepiej ukrwiona i dobrze odżywiona od wewnątrz, dzięki czemu sprawia wrażenie jasnej oraz promiennej. Pierwsze zabieg pozwalają zniwelować cienie pod oczami, poprawiają się również koloryt i elastyczność.
Jeśli jednak mówimy o mezoterapii skóry głowy, na pierwsze efekty musimy poczekać aż do kilku tygodni, co ma bezpośredni związek z okresem wzrostu włosów. Tutaj należy wykonać większą ilość zabiegów, aby móc cieszyć się pierwszymi oznakami skuteczności mezoterapii. Po dwóch miesiącach efekty na pewno będą widoczne i zadowalające.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku redukcji cellulitu. Zmniejsza on swoją widoczność dopiero po kilku systematycznie wykonywanych zabiegach. Ważne jest jednak to, że faktura skóry zyskuje już po pierwszych wizytach w gabinecie medycyny estetycznej. Poprawia się jej wygląd, staje się przyjemna i gładka w dotyku.
Chociaż na pełne efekty mezoterapii igłowej trzeba cierpliwe zaczekać, można powiedzieć, że to naprawdę skuteczny zabieg, który pozwala cieszyć się jego skutkami przez długi okres. Według specjalistów optymalny efekt zabiegów jest widoczny przez 3-6 miesięcy po serii zabiegowej, natomiast trwałe i pozytywne zmiany w strukturze skóry widać nawet po roku od przeprowadzonych zabiegów.
Aby efekty zabiegów mezoterapii igłowej były widoczne i utrzymywały się na naszej skórze, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Pierwszą z nich będzie oczywiście dbanie o skórę bezpośrednio po zabiegu - odpowiednie odżywienie i nawilżenie skóry są tu kluczowe. Musimy pamiętać o kremach głęboko nawilżających oraz tych z filtrami UV, najlepiej tymi o wysokim faktorze SPF 50. Jeżeli zabieg mezoterapii igłowej jest wykonywany na twarzy, wówczas zrezygnujmy z nakładania makijażu. Ważne jest również to, aby bezpośrednio po zabiegu nie korzystać z sauny czy solarium przez czas wskazany przez specjalistę. To również szczególnie ważne w przypadku mezoterapii igłowej ciała - bezpośrednio po zabiegu unikajmy mocno obciążających treningów, basenu, sauny czy opalania. Tak samo w przypadku mezoterapii igłowej głowy - należy unikać wszelkich czynności, które mogłyby powodować pocenie się.
Pamiętamy jednak o tym, że na długość utrzymywania się efektów wpływa przede wszystkim nasz styl życia. Działanie mezoterapii igłowej wspiera zdrowy i zrównoważony styl życia. Odżywiajmy się więc prawidłowo, zażywajmy ruchu i odpowiednich ilości snu, a efekty mezoterapii będą jeszcze bardziej widoczne.
Na zabiegi mezoterapii igłowej zapraszamy do naszej Kliniki Natura Med w Nowym Sączu, gdzie nasi wykwalifikowani specjaliści zatroszczą się o każdy problem.
KONTAKT
Recepcja
+48 18 533 09 45
Kosmetolodzy
+48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379
mail: [email protected]
poniedziałek - piątek: 10.00-18.00
Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie
ADRES
Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak
ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz
KONTAKT
Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]
poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00
wtorek, czwartek: 9.00-17.00
sobota: 9.00-14.00
WAŻNE LINKI