Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Gładka twarz w kilka chwil – jak działa botoks?

Botoks to jedna z najszerzej znanych substancji wykorzystywanych w medycynie estetycznej. O zabiegach z jej wykorzystaniem słyszał już chyba każdy. Ale czy na pewno wiemy, jak rzeczywiście działa ta substancja i jak można ją wykorzystywać? Poznaj niezwykłe działanie botoksu!

Co to jest botoks?

Na wstępie z pewnością warto wyjaśnić, czym dokładnie jest sama substancja nazywana botoksem. W rzeczywistości pod nazwa tą kryje się jad kiełbasiany, określany również jako toksyna botulinowa. Botoks, a właściwie botox, to jedynie nazwa marketingowa pierwszego preparatu, w którym zastosowano tę substancję.

Toksyna botulinowa sławę zyskała dzięki swojej zdolności zmniejszania napięcia mięśniowego. To właśnie dzięki temu jest tak skuteczny w wygładzaniu zmarszczek, przede wszystkim tych mimicznych. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie jadu kiełbasianego. W klinikach medycyny estetycznej wykorzystuje się go również botoks na nadpotliwość, a także w leczeniu bruksizmu.

Poza medycyną estetyczną, botoks stosowany jest też w innych dziedzinach, w tym w leczeniu zeza, niektórych schorzeń neurologicznych, achazji przełyku czy nadreaktywnego pęcherza.

Odmładzanie botoksem – jakie efekty można uzyskać?

Decydując się na odmładzanie twarzy za pomocą botoksu, warto mieć świadomość, że preparat ten jest w stanie wygładzić zmarszczki, jednak nie poprawi on napięcia skóry i nie poprawi owalu twarzy. Możliwe jest natomiast uzyskanie rezultatów w postaci wygładzenia zmarszczek:

  • na czole – w tym tzw. lwiej zmarszczki lub poziomych linii;
  • wokół oczu – między innymi na powiece dolnej lub tzw. kurzych łapek;
  • wokół ust – np. zmarszczek palacza czy zmarszczek marionetki;
  • na szyi i dekolcie.

Jak wygląda zabieg botoksem?

Sam zabieg z wykorzystaniem botoksu jest niezwykle prosty z punktu widzenia pacjenta. Na samym początku niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania. W dniu zabiegu skóra jest starannie oczyszczana i dezynfekowana. Możliwe jest również zastosowanie maści znieczulającej. Następnie preparat jest precyzyjnie podawany niezwykle cienką igłą. Całość trwa około 10-20 minut. Po wykonaniu zabiegu pacjent właściwie natychmiast może powrócić do swoich codziennych aktywności.

Zalecenia po botoksie – o czym trzeba pamiętać?

Sam zabieg z wykorzystaniem botoksu jest mało inwazyjny, dlatego nie ma potrzeby przechodzenia okresu rekonwalescencji. Aby zachować jak najlepszy efekt, należy jednak trzymać się kilku ważnych zasad. Przede wszystkim, nie powinno się pochylać przez około 4 godziny po przeprowadzeniu zabiegu, przy czym dotyczy to również pozycji podczas snu. Nie należy także masować ostrzykniętych miejsc. Lekarz zaleci też wizyty kontrolne, na których należy się stawić. Pierwsza najczęściej umawiana jest na około 2 tygodnie po przeprowadzeniu zabiegu. Istnieją również pewne zalecenia co do postępowania w dniu przeprowadzenia procedury. Nie powinno się wtedy podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego, a przy tym lepiej zrezygnować z podróży samolotem.

Przeciwwskazania do wstrzyknięcia botoksu

Procedury z wykorzystaniem botoksu nie są szczególnie inwazyjne, a wykonane przez wykwalifikowanego specjalistę są również w pełni bezpieczne. Jednak, jak w przypadku wszelkich zabiegów medycznych, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Należą do nich:

  • okres ciąży i karmienia piersią;
  • infekcje skóry w potencjalnym miejscu zabiegowym;
  • stosowanie niektórych leków;
  • schorzenia przebiegające z zaburzeniami krzepliwości krwi;
  • stosowanie leków rozrzedzających krew;
  • choroby z zaburzeniami przewodnictwa nerwowego, w tym miastenia gravis lub zespół Lamberta Eatona.

Sądzisz, że botoks to coś dla Ciebie? Koniecznie umów się na konsultację z jednym z naszych specjalistów i uzyskaj wymarzony efekt.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down