Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Do czego prowadzi nieleczony trądzik różowaty? Poznaj jego przyczyny, objawy, sposoby leczenia i polecane metody pielęgnacji cery

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, której pierwsze objawy najczęściej występują u kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Najczęściej symptomy lokalizują się na twarzy, chociaż schorzenie to może objąć także inne części ciała. Widzisz u siebie niepokojące krostki i zaczerwienienia? Sprawdź, czy możesz chorować na trądzik różowaty i do czego może prowadzić rezygnacja z jego leczenia.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to powszechnie występująca choroba skóry. Zwykle występuje ona u kobiet, szczególnie tych pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Ryzyko jego pojawienia się jest zwiększone u osób obciążonych genetycznie, nie jest to jednak bezwzględna reguła. Samo schorzenie objawia się zwykle rumieniem, rozszerzonymi naczynkami oraz krostkami na konkretnej części twarzy – nosie oraz przylegającej do niego partii policzków. Charakterystyczne są też grudki i krostki. Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, bardzo trudną do całkowitego wyleczenia, możliwe jest jednak znaczne złagodzenie objawów oraz poprawa komfortu życia pacjenta.

Przyczyny trądziku różowatego

Przyczyny pojawienia się trądziku różowatego mogą być rozmaite. Dużą rolę odgrywać mogą tu czynniki genetyczne. Za rozwój trądziku różowatego obwinia się również: problemy z funkcjonowanie układu immunologicznego, nadmierną ekspozycję skóry na promieniowanie UV, zakażenie niektórymi mikroorganizmami, np. bakteriami Helicobacter pyroli oraz nadreaktywność naczyń krwionośnych. Niektóre czynniki mogą również powodować cięższy przebieg tej choroby dermatologicznej. Należą do nich m.in. nieodpowiednia dieta (ostre przyprawy, alkohol, a nawet gorące napoje), silne emocje, silne wahania temperatur, ekspozycja skóry na słońce (szczególnie bez stosowania odpowiedniego kremu z filtrem), a także wysiłek fizyczny i nieodpowiednio dobrane kosmetyki.

Objawy trądziku różowatego

Objawy trądziku różowatego zazwyczaj pojawiają się przede wszystkim w obrębie twarzy. Do najbardziej charakterystycznych należą:

  • widoczne teleangiektazje,
  • wyraźny rumień, zwykle w środkowej części twarzy (nos i policzki),
  • krostki i grudki,
  • objawy w okolicy oczu, w tym zmiany na skórze powiek (rumień, rozszerzone naczynka), łzawienie, uczucie ciała obcego w oku, zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie czy światłowstręt.

Rumień początkowo występuje jedynie epizodycznie, potem jednak utrzymuje się już stale. Objawy skórne z czasem obejmują też inne części twarzy, w tym całe poliki i brodę, a nawet mogą pojawić się na innych częściach ciała, np. na plecach. W odróżnieniu od trądziku pospolitego, trądzik różowaty nie objawia się zaskórnikami.

Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym – czego unikać?

W pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem różowatym niezwykle ważna jest jej ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Odpowiednio dobrany krem z filtrem oraz produkt zabezpieczający tkankę przed skrajnymi temperaturami w zimie ułatwią zmniejszenie stanu zapalnego. Nie można zapominać również o właściwym nawilżeniu, np. dzięki preparatom z kwasem hialuronowym. Zaczerwienienie skóry powinno znacznie zmaleć dzięki produktom wzmacniającym naczynia krwionośne, np. z zawartością ekstraktu z arniki, a także witaminy C, escyny czy rutyny. Nie bez znaczenia jest również właściwy preparat myjący, który powinien być łagodny, o właściwościach kojących, nie naruszający bariery hydrolipidowej skóry.

Czy można wyleczyć trądzik różowaty?

Chociaż odpowiednie leczenie trądziku różowatego jest konieczne, jak dotąd nie istnieje metoda, która pozwoliłaby pozbyć się tego problemu całkowicie. Kuracja opiera się więc na zmniejszaniu objawów, co może znacznie poprawić komfort życia pacjenta. Poza właściwą pielęgnacją w domu możliwe jest również skorzystanie z profesjonalnych metod walki z tą chorobą. Należą do nich przede wszystkim zabiegi laserowe, które wspomagają walkę z teleangiektacjami, rumieniem oraz krostami, a także wygładzające peelingi oraz odżywcza mezoterapia.

Do czego prowadzi nieleczony trądzik różowaty?

Jednymi z częściej występujących powikłań nieleczonego trądziku różowatego są trwały rumień oraz zgrubienie i zwłóknienie tkanek, co daje nieestetyczne rezultaty w postaci zniekształceń na twarzy. Zmiany takie zazwyczaj widoczne są w okolicy nosa. Możliwe jest też powstanie blizn, a nawet bolesność w obrębie skóry twarzy czy innego obszaru dotkniętego zmianami. Szczególnie niebezpieczne są jednak objawy w obrębie oka, od przewlekłego stanu zapalnego, poprzez zespół suchego oka, aż po bliznowacenie rogówki.

Domowe sposoby na skórę z trądzikiem różowatym

Domowe sposoby na trądzik różowaty powinny być stosowane równolegle z leczeniem w gabinecie dermatologa. Poza zmianami w diecie i stylu życia, warto wdrożyć do codziennej pielęgnacji preparaty wzmacniające i antybakteryjne, takie jak zielona herbata, olejek z drzewa herbacianego, łopian, oczar wirginijski czy wąkrota azjatycka. Pomocny może być też aloes, nagietek czy skrzyp polny.

Polecane kosmetyki na trądzik różowaty

Chociaż na trądzik różowaty może pomóc wiele naturalnych ziół i olejków, osoby cierpiące na tę zapalną chorobę skóry powinny ostrożnie korzystać z tych dobrodziejstw natury. Należy pamiętać, że substancje te mogą być przyczyną reakcji alergicznej, a przy tym nasilać objawy trądziku różowatego. Często znacznie lepszym wyborem będą produkty apteczne, najlepiej zalecone przez lekarza dermatologa po dokładnym zbadaniu skóry. Pamiętaj, że jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany, najlepiej będzie zaprzestać stosowania produktu.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down