Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Urazy mięśni i stawów

leczenie urazów mięśni w Nowym Sączu

Urazy mięśni i stawów - przyczyny

Urazy mięśni i stawów zaliczane są do najpowszechniej występujący dolegliwości i to u osób bez względu na wiek. U ludzi młodych i aktywnych fizycznie pojawiają się po wysiłku fizycznym lub w wyniku kontuzji, przeciążeń. U starszych osób mogą być spowodowane chorobami i zwyrodnieniami. 

Do przyczyn powstawania urazów mięśni i stawów zaliczamy:

  • ostre urazy: stłuczenie, skręcenie, wywichnięcie, złamanie podostre;
  • przewlekłe: długotrwałe przeciążanie.

Często urazy mięśni i stawów wymagają wizyty u lekarza specjalisty. Szczególnie, gdy kończyna zostaje zniekształcona, widać obrzęki i nie można się swobodnie poruszać.

Urazy mięśni i stawów - objawy 

Gdy dochodzi do urazów mięśni i stawów najczęściej symptomami takich zmian patologicznych mogą być:

  • opuchlizna lub zaczerwienienie w okolicach mięśni i stawów;
  • uczucie pieczenia i gorąca;
  • pojawienie się wysokiej temperatury (gorączka);
  • odczuwalny jest nagły i nasilony ból;
  • w okolicy mięśni i stawów skóra jest bardziej wrażliwa na dotyk;

W przypadku wystąpienia powyższych objawów powinno się zgłosić do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i zaleci odpowiedni rodzaj terapii.

Urazy mięśni i stawów - leczenie 

W każdym przypadku urazów mięśni i stawów najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na wizytę do lekarza, który zajmuje się tego typu przypadkami. W zależności od uszkodzenia rozpoczyna się odpowiednią terapię. W przypadku stłuczenia, naciągnięcia dobry może się okazać odpoczynek i regeneracja. Lekarz może przepisać leki rozluźniające i przeciwzapalne oraz fizjoterapię. W grę mogą wchodzić także pomoce ortopedyczne, zastrzyki przeciwbólowe. Przy ciężkich urazach konieczna może okazać się operacja i odpowiednia rehabilitacja uszkodzonego mięśnia i stawu. 

Wszystko zależy od stopnia zaawansowania urazu i indywidualnego Pacjenta.

Często zadawane pytania
By złagodzić dyskomfort związany z urazami mięśni i stawów nie powinno się rezygnować z aktywności fizycznej. Warto wybierać te, które nie przeciążają mięśni i stawów, czyli np. pływanie, spacer czy jazda na rowerze; fizjoterapia również ma zbawienny wpływ na urazy mięśni i stawów.
Do najczęściej występujących urazów mięśni i stawów należą m.in. skręcenie stawu skokowego, zwichnięcie stawu kolanowego, urazy mięśni. Wymienia się także kolano biegacza - to ból w okolicy bocznej kolana oraz pod rzepką czy zapalenie ścięgna Achillesa - to ból zazwyczaj w dolnej części łydki.
Jednym z najprostszych, domowych sposobów na urazy mięśni i stawów są ciepłe lub zimne okłady. Oprócz okładów można wykorzystać różnego typu kompresy, które bez trudu dostanie się w aptece.

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down