Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Kiedy zmiany skórne powinny nas zaniepokoić?  Kiedy udać się do dermatologa?

Zmiany skórne mogą mieć różny wygląd i charakter. Wiele znamion obecne jest na naszej skórze już od dzieciństwa, nie oznacza to jednak, że nigdy nie powinny nas one niepokoić. Z dermatologiem warto skonsultować zmiany, które zaczęły się powiększać lub pojawiły się nagle. Mogą one być bowiem nawet objawem czerniaka, czyli nowotworu skóry. Dowiedz się, jakie objawy powinny skłonić do wizyty u specjalisty.

Rodzaje zmian skórnych

Większość znamion to niegroźne zmiany skórne, które nie powinny wywoływać niepokoju. Mogą one jedynie stanowić problem estetyczny, łatwy do rozwiązania w gabinecie medycyny estetycznej. Zazwyczaj są to:

  • kaszaki – niewielkie, niegroźne torbiele, pojawiające się na tułowiu, szyi bądź twarzy, mogą się powiększać, zwykle jednak są zupełnie niegroźne dla pacjenta,
  • tłuszczaki – ruchome, miękkie guzki, o cielistej barwie, niegroźne, dla większości osób stanowią jednak problem estetyczny,
  • włókniaki – grudkowate narośle, zwykle w kolorze jasnobrązowym lub czerwonobrązowym, zwykle powstają w wieku dojrzałym. Są to niezłośliwe zmiany nowotworowe,
  • naczyniaki rubinowe – niewielkie, kopułowate narośle o kolorze fioletowym lub jasnoczerwonym, powstałe w wyniku intensywnego rozrostu naczyń krwionośnych. Są to niegroźne, niezłośliwe zmiany nowotworowe,
  • naczyniaki gwiaździste – zmiana przybiera postać niewielkiej, czerwonej plamki od której odchodzą widoczne naczynia krwionośne, formujące gwiaździsty kształt. Te niegroźne zmiany nowotworowe zazwyczaj występują u kobiet, a nawet u małych dziewczynek,
  • znamiona barwnikowe – mogą mieć różne rozmiary i kształty. Często są wrodzone. Kolorem wyraźnie odgraniczają się od reszty skóry. Te niewielkie (poniżej 5mm średnicy), symetryczne, o regularnych brzegach i jednolitym kolorze najczęściej nie są niebezpieczne. Jednak wszelkie anomalie oraz zachodzące w ich obrębie zmiany należy zgłosić specjaliście. Takie znamiona powinny być regularnie badane, co ok. 6-12 miesięcy,
  • czerniak – wywodzący się z melanocytów nowotwór skóry. Może powstać ze zmian barwnikowych, jednak niekiedy rozwija się również w obrębie zdrowej skóry. Może on dawać typowe objawy w postaci barwnikowej, nieregularnej zmiany, czasem jednak mamy do czynienia z czerniakiem bezbarwnikowym, który jest znacznie trudniejszy do rozpoznania.

Znamię barwnikowe czy guzek? Co powinno skłonić do wizyty u dermatologa?

Co dla niektórych może być zaskakujące, guzki na skórze rzadko kiedy są niepokojącymi objawami. Zazwyczaj są to niegroźne narośle. Mogą one zwiastować również choroby takie, jak różnego typu infekcje bakteryjne i wirusowe, zwykle łatwe do wyleczenia. Świadczyć o chorobie nowotworowej lub innym, poważniejszym stanie może jednak zmiana, która:

  • utrzymuje się przez długi czas, a jej stan się pogarsza,
  • powoduje dyskomfort lub bolesność,
  • pojawiła się nagle, bez wyraźnej przyczyny.

Nieco częściej niepokój powinny wzbudzić plamy barwnikowe. Większość z nich ma charakter łagodny, jednak powód do niepokoju stanowią zmiany wpisujące się w schemat „ABCDE”:

  • A (asymetria, ang. asymmetry) – znamię o nieregularnych lub poszarpanych brzegach,
  • B (brzegi, ang. borders) – plama nie odcina się wyraźnie od skóry naokoło niej,
  • C (kolor, ang. colour) – barwa jest niejednolita,
  • D (średnica, ang. diameter) – znamię ma co najmniej 6mm średnicy,
  • E (postępowanie, pogłębianie się zmiany, ang. evolution) – występują szybkie zmiany w kolorze, wielkości, grubości czy kształcie znamienia.

Każda zmiana, która odpowiada przynajmniej jednemu z powyższych punktów, powinna niepokoić. Również w przypadku plam czy guzków, który pojawiły się nagle, bez wyraźnej przyczyny należy udać się do dermatologa jak najszybciej. Do groźnych sygnałów należą również zaczerwienienie, wydzielina, krwawienie czy wystąpienie ciemniejszej obwódki.

Jak wygląda diagnostyka u dermatologa?

Obawiasz się, że zmiany skórne mogą mieć charakter nowotworowy? Koniecznie musisz zgłosić się do lekarza. Poza zebraniem wywiadu, obejrzeniem wykwitu skórnego oraz ewentualnego badania palpacyjnego dermatolog może wykonać dermatoskopię. Za pomocą urządzenia zwanego dermatoskopem lekarz może dokładniej przyjrzeć się plamce lub guzkowi. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne. Jeśli pieprzyk czy plama barwnikowa wyglądają niepokojąco, lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu biopsji.

Jak rozpoznaje się zmiany nowotworowe?

Niepokojące zmiany skórne wymagają pogłębionej diagnostyki. W przypadku podejrzenia raka skóry należy udać się do dermatologa, który może zalecić biopsję. Polega ona na pobraniu niepokojąco wyglądającego wycinka skóry i poddaniu go badaniu histopatologicznemu. Pozwala to ocenić, czy w tym przypadku mamy do czynienia z rakiem skóry. Możliwe jest również określenie jego typu, co będzie niezwykle istotne dla dalszego postępowania.

Czerniak – jakie są rokowania?

W przypadku wystąpienia czerniaka niezwykle istotne jest jego wczesne rozpoznanie. Dlatego jeśli masz choć niewielkie podejrzenie, natychmiast umów się na wizytę lekarską. Najczęstszą metodą leczenia raka skóry we wczesnym stadium pozostają techniki chirurgiczne, rzadziej elektrokoagulacja czy zabiegi laserowe raz krioterapia. Należy również poddawać się regularnej kontroli, aby zapobiec nawrotom tego groźnego schorzenia. Na tym etapie wyleczalność wynosi nawet do 100%, dlatego tak istotna jest szybka reakcja. W przypadku zaawansowanej choroby wdrażana jest immunoterapia, radioterapia oraz chemioterapia.

Włókniak, naczyniak, tłuszczak czy kaszak – jak się ich pozbyć?

Estetyczne problemy skórne, choć nie są niebezpieczne, potrafią spędzać sen z powiek. W przypadku guzków zazwyczaj zalecane jest ich chirurgiczne usunięcie. Zabieg można wykonać metodą tradycyjną, z użyciem skalpela, a także za pomocą lasera. Pamiętaj, że po usunięciu narośli istnieje możliwość pozostawienia niewielkiej blizny. W przypadku naczyniaków zazwyczaj rekomenduje się ich laserowe usuwanie. Najczęściej wystarczy tylko jedna procedura, aby skutecznie usunąć problem. Należy jednak mieć świadomość, że mają one tendencję do nawrotów.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down