Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Co rozjaśnia przebarwienia skórne?

Przebarwienia skóry, choć są jedynie problemem estetycznym, potrafią spędzać sen z powiek. Chociaż niekiedy można im zapobiec, np. stosując odpowiednią pielęgnację i filtry przeciwsłoneczne, niestety, nie zawsze jest to możliwe. Ty również zmagasz się z tym problemem? Dowiedz się, jak skutecznie się z nim uporać!

Skąd biorą się przebarwienia skóry?

Bezpośrednią przyczyną pojawianie się przebarwień, czyli nieestetycznych plam na twarzy i ciele, jest miejscowy nadmiar melaniny, czyli barwnika występującego w skórze. Przyczyny problemu mogą być różne, od nadmiernej ekspozycji na słońce, poprzez stan zapalny skóry, np. ten występujący przy trądziku, aż po zaburzenia hormonalne. Przebarwienia najczęściej pojawiają się na twarzy oraz dekolcie, mogą jednak występować również na innych częściach ciała.

Typy przebarwień na twarzy

Przebarwienia dzielimy przede wszystkim ze względu na sposób ich powstania, a więc czynniki, które zaburzają funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych skóry. Do najczęściej wymienianych należą:

  • posłoneczne – powstają na skutek działania promieni UV i nadmiernej ekspozycji skóry na słońce bez zabezpieczenia jej filtrem SPF o odpowiedniej wartości,
  • hormonalne – mogą wynikać z zaburzeń pracy tarczycy lub przysadki mózgowej, często jednak związane są z naturalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie, np. u kobiet w ciąży (tzw. ostuda ciążowa),
  • pozapalne – są wynikiem stanu zapalnego, który toczył się w skórze, np. w przebiegu trądziku, kontaktowego zapalenia skóry czy łuszczycy,
  • chemiczne – pojawiają się na skutek kontaktu tkanki z określoną substancją chemiczną, np. będącą składnikiem stosowanego kosmetyku.

Zaburzenia kolorytu skóry mogą być też wywołane działaniem ciepła (niekoniecznie oparzeń słonecznych) oraz starzenia się organizmu. Należy pamiętać, że skóra szczególnie wrażliwa, w tym ta o bardzo jasnym fototypie, jest znacznie bardziej narażona na wzmożoną produkcję melaniny, a tym samym powstawanie przebarwień.

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy

Jeśli chcesz usunąć przebarwienia na skórze domowymi sposobami, musisz mieć świadomość, że jest to możliwe jedynie w przypadku plam położonych stosunkowo płytko. Przy głębszych zmianach konieczne będzie sięgnięcie po profesjonalne zabiegi. Domowe sposoby na przebarwienia skórne to przede wszystkim stosowanie preparatów delikatnie złuszczających. Bardzo często zaleca się sok z cytryny, który wyrównuje koloryt cery, a także sodę oczyszczoną. Popularna jest również maseczka z kurkumą. Posiadaczki jasnych cer muszą jednak bardzo uważać, ponieważ przyprawa to może zostawić żółte ślady. Właściwości rozjaśniające wykazują także niektóre naturalne oleje, np. z awokado lub moreli. Można stosować je m.in. jako serum na przebarwienia, a także składniki masek.

Profesjonalne kosmetyki na przebarwienia – złuszczanie i rozjaśnianie kwasami

Innym sposobem pielęgnacji skóry z przebarwieniami jest zastosowanie profesjonalnych kosmetyków. Do najpopularniejszych składników aktywnych wyrównujących odcień skóry należą różnego typu kwasy. Można stosować między innymi maść lub krem na przebarwienia zawierające kwas azelainowy lub glikolowy, które mają właściwości delikatnie rozjaśniające. Działanie takie wykazują również ekstrakt z lukrecji oraz witamina C, która dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne. Odpowiedni krem lub serum do twarzy nie tylko ujednolici koloryt Twojej cery, lecz także odpowiednio ją nawilży, odżywi i pomoże zapobiec powstawaniu zmarszczek. Niezwykle skutecznym produktem kosmetycznym będzie też preparat z retinoidami, należy jednak uważać przy ich stosowaniu, ponieważ mają one również działanie fotouczulające. Oznacza to, że niewłaściwie stosowane mogą spowodować powstanie przebarwień posłonecznych.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy w profesjonalnym gabinecie? Wybierz laser!

Twoja walka z przebarwieniami z użyciem domowych metod lub profesjonalnych kosmetyków nie przyniosła oczekiwanych efektów? Prawdopodobnie zmiany powstały zbyt głęboko, w skórze właściwej, dlatego konieczne będzie skorzystanie z profesjonalnych rozwiązań. Do najpopularniejszych należą profesjonalne peelingi, jednak w ostatnich latach największą popularnością cieszy się laseroterapia. Zabieg polega na rozbiciu barwnika tworzącego plamy pigmentacyjne za pomocą skupionej wiązki światła o odpowiedniej długości. Brązowe plamy mogą zniknąć nawet po jednej wizycie, czasem konieczne będzie powtórzenie procedury, zwykle od 2 do 3 razy. Po zabiegu pigment zostaje samoistnie usunięty przez organizm, dzięki czemu laseroterapia trwale wyrównuje koloryt skóry. Przy odpowiedniej pielęgnacji skóry problem nie powinien powrócić. Ważnym zaleceniem pozabiegowym jest stosowanie kremu z wysokim filtrem UV.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down