Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Przebarwienia skórne

zabiegi na przebarwienia w Nowym Sączu

Przebarwienia skórne - przyczyny 

Przebarwienia skórne to głównie problem estetyczny. Należą do podgrupy zaburzeń związanych z pigmentacją skóry. Pigmentacja jest związana natomiast z występowaniem barwnika - melaniny. Dzięki niej skóra jest zabarwiona jednolicie, a gdy wydzielanie melaniny jest nieodpowiednie, wówczas powstają wspomniane przebarwienia, piegi czy plamki. 

Do przyczyn przebarwień skórnych zalicza się:

 •  promieniowanie ultrafioletowe - nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych i częste korzystanie z solarium doprowadzają do przebarwień;
 • wiek - z wiekiem skóra nie syntezuje tak dobrze melaniny;
 • zmiany o podłożu hormonalnym - często w czasie ciąży, stosując antykoncepcję, przy chorobach tarczycy;
 • czynniki związane z genami;
 • leki fotouczulające;
 • nieodpowiednia dieta i stosowanie używek;
 • stany zapalne skóry.

Przebarwienia skórne - objawy 

W przypadku zaburzeń barwnikowych skóry może dojść do powstania jasnych plam o różnej wielkości i kształcie lub wręcz przeciwnie - ciemne w porównaniu do reszty skóry.

Najbardziej są one widoczne w okresie lata, gdzie skóra jest odsłonięta. Plamy bielacze pierwotne nie mają fizjonomii zapalnej, choć pod wpływem słońca skóra może objawiać się jako rumień. 

Gdy mamy do czynienia z przebarwieniami skóry wówczas najlepiej udać się do dermatologa. Dokona on prawidłowej diagnozy, zleci dostosowane do indywidualnego Pacjenta leczenie, by pozbyć się lub zminimalizować przebarwienia skóry. 

Przebarwienia skórne - leczenie  

Przebarwienia skóry należą do defektów natury kosmetycznej, dlatego by je zniwelować stosuje się przede wszystkim zabiegi medycyny estetycznej lub kosmetyczne.

Poniżej zestawione zostały przykłady terapii leczenia przebarwień skórnych:

 • leczenie powierzchowne polega na zastosowaniu środków wybielających skórę w miejscu występowania przebarwień.
 • leczenie głębokich warstw skóry jest wskazane przy znacznych przebarwieniach skórnych. Popularne są peelingi chemiczne przy wykorzystaniu kwasu glikolowego, kojowego i tp. 
 • mikrodermabrazja - to zabieg mechaniczny, gdzie usuwa się warstwę rogową naskórka.
 • zabiegi laserowe równie dobrze wpływają na zniwelowanie zaburzeń barwnikowych skóry. 
Często zadawane pytania
Przebarwienia skórne najlepiej jest zatuszować przy pomocy kremów rozjaśniających tj. depigmentacyjnych. W ciągu dnia można używać także dobrej jakości podkładów i pudrów, by wyrównać koloryt i wyeliminować przebarwienia skórne.
Do domowych metod walki z przebarwieniami skóry należą m.in. maseczka ze świeżego ogórka - sok z zielonego ogórka nawilża, wygładza i rozjaśnia skórę; sok z cytryny - złuszcza on naskórek i rozjaśnia skórę. Do innych sposobów na przebarwienia skórne należy stosowanie jogurtu, maślanki lub kefiru - kwas mlekowy w nich zawarty łagodzi podrażnienia, rozjaśnia cerę.
Na przebarwienia skórne po oparzeniach skuteczne mogą okazać się maści i kremy z wyciągiem etanolowym z cebuli, heparyny sodowej oraz alantoiny. Substancje te metabolizują tkankę łączną i zapobiegają powstawaniu blizn po oparzeniach.

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down