Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Włókniaki — czym są i jak sobie z nimi radzić?

Włókniaki to zmiany nowotworowe powstające na skórze, które przeważnie przyjmują postać zmian niezłośliwych. Są dosyć powszechne i wiele osób często nie zdaje sobie sprawy z ich posiadania. Głównie występują na szyi lub powiekach, przez co stanowią defekt estetyczny. Obecnie wśród zabiegów medycyny estetycznej istnieją metody umożliwiające stosunkowo szybkie eliminowanie tych zmian. Jak rozpoznać włókniaka? W jaki sposób można się go pozbyć?

Czym są włókniaki?

Włókniaki powstają najczęściej u osób po 40. roku życia. Są również dosyć często spotykane u pacjentów, którzy borykają się z otyłością lub chorują na insulinooporność. Zdarza się też, że przyczyną pojawiania się włókniaków są uwarunkowania genetyczne.

Rozróżnia się włókniaki miękkie i twarde. Te pierwsze powstają z tkanki łącznej, są ukrwione, ale nie unerwione. Najczęściej występują na powiekach, ale również w okolicach intymnych czy na szyi i w pachwinach.

Drugi rodzaj to włókniaki twarde. Przeważnie to zmiany mniejsze od włókniaków miękkich i zazwyczaj występują pojedynczo. Ich struktura składa się z makrofagów, fibrocytów czy limfocytów. Pojawiają się na skórze, gdzie miejscowo ujawnia się stan zapalny lub uraz. Mowa tutaj chociażby o pęknięciu mieszka włosowego, ukąszeniach insektów czy pojawieniu się ciała obcego w skórze, jak chociażby wbitej drzazgi podrażniającej skórę.

Z omawianymi zmianami skórnymi w pierwszej kolejności należy zgłosić się do dermatologa. Po wykonaniu serii badań i upewnieniu się, że zmiana jest włókniakiem, można zapytać o możliwość usunięcia tych guzków. W tej kwestii można umówić się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej, który działa w zakresie dermatochirurgii laserowej.

Dermatochirurgia laserowa na włókniaki

Dermatochirurgia laserowa to zabieg medycyny estetycznej, które polega na chirurgicznym usuwaniu łagodnych zmian nowotworowych, w tym włókniaków. W tej procedurze wykorzystuje się wiązkę lasera, która jest ukierunkowana na zmianę skórną. Ciepło emitowane przez urządzenie sprawia, że znajdująca się w tkankach woda ulega odparowaniu. Nie korzysta się zatem ze skalpela, aby wyciąć zmianę, tylko doprowadza się do jej skurczenia.

W trakcie przeprowadzanego zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Nie oddziałuje się na tkanki sąsiadujące z włókniakiem. Gojenie się obszaru poddanego dermatochirurgii laserowej zajmuje przeważnie do czternastu dni — w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz zaawansowania zmiany poddanej tej procedurze. Zabieg nie powoduje krwawienia. Może miejscowo pojawić się niewielki obrzęk lub opuchlizna. Niekiedy w obszarze zabiegowym uwidacznia się niewielki strupek. Nie należy go zdrapywać. Po wygojeniu odpadnie samoczynnie.

Czy zabieg dermatochirurgii laserowej należy powtarzać?

Przystąpienie do zabiegu jest zawsze poprzedzone konsultacją z lekarzem. Na jej podstawie można oszacować, czy pacjent będzie musiał wykonać całą procedurą kilkukrotnie. W 80% przypadków jeden zabieg jest w zupełności wystarczający. Jeśli natomiast okaże się, że włókniak jest dosyć duży, może to w konsekwencji oznaczać konieczność powtórzenia laseroterapii. Podobnie jest w sytuacji, gdy u pacjenta występuje wiele włókniaków. Ich usuwanie laserem może zostać podzielone na etapy. Są to kwestie, które porusza się na rozmowie z lekarzem oraz podczas ustalania przebiegu leczenia.

Kiedy nie wykonuje się dermatochirurgii laserowej?

W zdecydowanej większości przypadków omawiany zabieg wykonuje się bez większych przeszkód. Jedynym dużym przeciwwskazaniem jest choroba nowotworowa lub choroby ogólnoustrojowe. W innych okolicznościach wystarczy zaplanować zabieg w innym dogodnym terminie. Do tymczasowych przeciwwskazań zalicza się ciążę i okres karmienia piersią. Należy również wspomnieć o obecnej infekcji skórnej, która wymaga wcześniejszego wyleczenia. Koniecznym jest też odstawienie kosmetyków z retinoidami i unikanie promieniowania słonecznego.

Jeśli chcesz porozmawiać o usuwaniu włókniaków, możesz skonsultować się z lekarzem na konsultacji w Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down