Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Znamiona skórne

bezpieczne usuwanie znamion

Znamiona skórne - przyczyny

Znamiona skórne to nieprawidłowości w strukturze skóry, które najczęściej uwidaczniają się po urodzeniu lub w ciągu pierwszych tygodni życia. Zazwyczaj nie mają podłoża nowotworowego. Różnić się mogą kolorem, rozmiarem, wyglądem czy kształtem. Również niektóre z nich są trwałe lub z czasem zanikają. 

Do przyczyn występowania znamion na skórze należą:

  • uwarunkowania genetyczne - znamiona pojawiają się w okresie życia płodowego oraz we wczesnym dzieciństwie.
  • utrata jędrności i elastyczności skóry wraz z wiekiem - wówczas znamiona skórne mogą mieć charakter komórkowy, barwnikowy lub naczyniowy, wirusowy.

Znamiona skórne - objawy 

Do najczęściej występujących znamion skórnych zaliczamy znamiona barwnikowe. Tworzą się one zazwyczaj jako odgraniczone plamy, przyjmujące kolor niebieski, brązowy, czarny lub podobne do koloru naszej skóry. Różnić się między sobą mogą wielkością, kształtem i często są spowodowane przewlekłą ekspozycją skóry na światło słoneczne. Dlatego tak istotne jest wczesne wykrywanie niepożądanych zmian i zgłoszenie się do dermatologa, który włączy odpowiednią terapię lub przepisze preparaty/leki zapobiegające powiększaniu się znamion skórnych. 

Znamiona skórne - leczenie  

Gdy mamy do czynienia ze znamionami naskórkowymi powinniśmy udać się do lekarza. Ma to na celu wykluczenie zmian nowotworowych. Niektóre z nich są trudne do wykrycia i nie znikają samoistnie, a często przyjrzenie się im naocznie nie wystarcza. Stąd tak ważne są zlecone badania histopatologiczne. Niekiedy znamiona nie zanikają i jest wówczas konieczne zastosowanie np. zabiegu radiochirurgicznego/chirurgicznego usunięcia zmian skórnych lub przy pomocy lasera. Procedury są bezpieczne i można je z powodzeniem przeprowadzić dla wielu zmian naskórkowych. 

Oczywiście każdy Pacjent jest oddzielnym przypadkiem, dlatego bez konsultacji z lekarzem nie jest możliwe dobranie odpowiedniego zabiegu medycyny estetycznej.

Często zadawane pytania
Przede wszystkim należy stosować kremy z filtrem w ciągu całego roku. Ważne, aby tego typu preparaty zawierały filtry UVA i UVB i zaaplikowany na odsłonięte obszary ciała.
Należy zwracać uwagę na znamiona skórne, które wystąpiły niedawno, mają inną barwę, kształt w porównaniu do zdrowej skóry. Gdy znamię skórne zaczyna krwawić lub występuje reakcja alergiczna, wówczas konieczna jest wizyta u dermatologa.
Do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia znamion skórnych należą osoby o jasnej karnacji, chorujące na czerniaka lub u których w rodzinie wystąpił czerniak. Osoby o osłabionym układzie autoimmunologicznym i po przeszczepach też są narażone na znamiona skórne.
Rekomendowane zabiegi

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down