Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Rozstępy

leczenie rozstępów Nowy Sącz

Rozstępy - przyczyny

Rozstępy należą do defektów skórnych, które tworzą się na skutek spadku czy też przyrostu masy ciała, wzrastania lub na skutek zmian hormonalnych. 

Do najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów należą:

  • przyrost lub spadek masy ciała - wówczas dochodzi do rozciągania lub wiotczenia skóry i powstawania blizn (rozstępów).
  • rozciąganie się skóry podczas ciąży - komórki budujące - fibroblasty są w czasie ciąży bardziej kruche i nie tak odporne na rozciąganie, co skutkuje tworzeniem się rozstępów na brzuchu, piersiach czy udach.
  • znaczny wzrost w okresie dojrzewania - rozstępy są widoczne w okolicach pach i na plecach.
  • geny - gdy matka lub ojciec mieli rozstępy, wtedy prawdopodobnie i dziecko będzie je miało w przyszłości.
  • brak aktywności fizycznej;
  • niedobory cynku w spożywanych posiłkach;
  • brak dostatecznie nawilżonej skóry.

Rozstępy - objawy 

Rozstępy to nic innego jak liniowe zmiany ułożone równolegle do siebie lub też promieniście. Na początku są w kolorze czerwonym - rozstępy młode. Z czasem przekształcają się w bledsze, białoperłowe - faza zanikowa i wtedy przypominają blizny.

Bardzo często spotykane u kobiet w okresie ciąży, nastolatków w okresie wzrastania, otyłych czy znacznie tracących na wadze. Widoczne także u kobiet młodych o bardzo jasnej karnacji, gdyż mają one zdecydowanie delikatniejszą skórę.

Rozstępy - leczenie  

Walkę z rozstępami powinno się rozpocząć poprzez nawilżanie skóry i jej odpowiednie odżywienie i uelastycznienie (masaże, kąpiele czy peelingi złuszczające naskórek), a także zmianę nawyków żywieniowych (wprowadzenie większej ilości cynku do spożywanych potraw). Należy też badać poziom hormonów w organizmie, które mają duże znaczenie w profilaktyce rozstępów.  

Również terapia leczenia rozstępów może być skutecznym sposobem na pozbycie się blizn, ale wymaga czasu i może być naprawdę skuteczna. Szczególnie wówczas, gdy stosuje się nowoczesne techniki laserowe. Można też zastosować zabieg mezoterapii przy pomocy specjalnie przystosowanych preparatów. 

Często zadawane pytania
Rozstępy są trwałymi zmianami na skórze, które są spowodowane uszkodzeniami w strukturze kolagenowej włókien. Stają się one wówczas cieńsze, poprzerywane i mają układ równoległy.
W grupie najbardziej narażonej na rozstępy znajdują się m.in. kobiety w ciąży, otyli i z nadwagą. Czy również osoby z predyspozycjami genetycznymi, chorujące na choroby endokrynologiczne.
By zapobiec rozstępom powinno się przede wszystkim kontrolować masę ciała, dbać o zbilansowaną dietę. Należy też kontrolować hormony, uprawiać sport oraz stosować preparaty nawilżająco-masujące.

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down