Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Prosakowatość, prosaki

leczenie prosaków w Nowym Sączu

Prosaki, prosakowatość – przyczyny 

Prosaki to rodzaj drobnych torbieli mieszka włosowego, występujących głównie na skórze twarzy, ale też w okolicach intymnych. Zmiany te osiągają średnicę ok. 1–2 mm, zwykle mają białawy lub lekko żółtawy kolor. Są one złożone z łoju i mas rogowych gromadzących się w lejku mieszka włosowego, co prowadzi do jego zwężenia.

Prosaki często występują u niemowląt, ale problem ten dotyczy także osób dorosłych. Przyczyny powstawania prosaków nie są dokładnie poznane. Uważa się, że na ich występowanie mogą wpływać czynniki, takie jak np.:

  • skłonność genetyczna,
  • mechaniczne uszkodzenie skóry,
  • stan zapalny skóry,
  • infekcje wirusowe i bakteryjne skóry,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nadprodukcja sebum,
  • niewłaściwa pielęgnacja, zwłaszcza skóry tłustej. 

Prosaki – objawy 

Torbiele rogowe przyjmują postać twardych, kulistych grudek, wyraźnie odgraniczonych od pozostałych tkanek. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Wykwity te najczęściej pojawiają się w okolicy oczu i na policzkach, nieco rzadziej na nosie i czole. Prosaki występują także w strefach intymnych, głównie na prąciu i mosznie, a także na wargach sromowych. 

Prosaki mogą występować pojedynczo, ale często jest ich kilka lub kilkanaście. Nawet liczne nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Nie wywołują dolegliwości bólowych, nie swędzą i nie szczypią. Jest to jednak spory defekt estetyczny, który dla wielu osób jest powodem kompleksów i złego samopoczucia.

Prosaki – leczenie 

Prosaki nie są chorobą, a nieestetycznymi wykwitami, które można leczyć wyłącznie objawowo, poprzez ich usunięcie. Zmian tych nie należy wyciskać, czy przekłuwać samodzielnie, ponieważ zwiększa to ryzyko nadkażenia i wytworzenia blizn. 

W zależności od lokalizacji prosaków, ich wielkości oraz ilości stosuje się różne metody ich usuwania. Do najskuteczniejszych należy zabieg za pomocą lasera CO2 ultrapulse. Do usuwania prosaków stosuje się również krioterapię (wymrażanie), mikrodermabrazję i zabiegi złuszczające. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych wskazań.  

Często zadawane pytania
Do niepokojących sygnałów związanych z wystąpieniem prosakowatości są problemy z oddawaniem moczu. Wówczas powinno się udać na wizytę do urologa.
Na początku, by zdiagnozować prosakowatość niezbędne będzie skonsultowanie się z urologiem. W kolejnych etapach lekarz może zlecić wykonanie badania USG oraz antygenu sterczowego we krwi.
Do powikłań prosakowatości należą: zakażenie dolnych dróg moczowych oraz ostre zatrzymanie moczu.
Rekomendowane zabiegi

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down