Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Perlistość prącia

leczenie perlistości prącia w Nowym Sączu

Perlistość prącia - przyczyny

Grudki perliste prącia to niewielkie guzki o średnicy od 0,5-4 mm, które są widoczne w 1 lub kilku rzędach na koronie żołędzi i w rowku zażołędnym penisa. Nie powodują one dolegliwości bólowych, nie są też chorobą, a raczej defektem/zmianą skórną. Mogą doprowadzać do dyskomfortu psychicznego u mężczyzn, stąd najlepiej jest poddać się zabiegowi usunięcia perlistości prącia. 

Nie jest do końca znana przyczyna grudek perlistych prącia. Uznaje się powszechnie, że jest to fizjologiczny wytwór nabłonka prącia, który nie ma podłoża chorobowego. Nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia oraz nie jest zaraźliwy. 

Perlistość prącia - objawy 

Grudki perliste mogą występować nawet u 10-12 % mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat. Przybierają one postać białych, perlistych lub perłowych grudek, stąd ich nazwa. W dotyku przypominają drobne ziarna i są delikatne. 

Umiejscowione są zazwyczaj na koronie prącia oraz w rowku zażołędnym (wgłębienie pomiędzy żołędzią a trzonem prącia). 

Perlistość prącia - leczenie  

Mimo, że perlistość prącia nie zagraża życiu, to może doprowadzać do kompleksów. W aptekach można otrzymać środki farmakologiczne, jednak ich skuteczność nie jest taka, jaką by się oczekiwało.

Najlepiej jest udać się do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej, aby dopasować odpowiedni zabieg usunięcia grudek perlistych prącia. 

Do najprostszych metod usunięcia grudek perlistych zalicza się:

  • laserowa terapia CO2 - zabieg polega na punktowym działaniu wiązką światła lasera. Jest bezinwazyjny i minimalizuje ryzyko wystąpienia blizn. 
  • krioterapia - wymraża się wtedy zmiany skórne przy pomocy ciekłego azotu oraz złuszczania naskórka.
  • elektrodesykacja - proces polegający na przyłożeniu prądu elektrycznego w celu uschnięcia i usunięcia tkanki skórnej z defektem. 
  • chirurgiczne usunięcie perlistości prącia - wówczas ingerencja w tkanki skóry jest większa i wymaga dłuższego procesu rekonwalescencji. 

Po usunięciu perlistości prącia należy powstrzymać się od stosunków płciowych na czas do momentu zagojenia się ran i blizn.

Często zadawane pytania
Perlistość prącia jest to fizjologiczna zmiana występująca u mężczyzn na koronie prącia, w rowku pomiędzy trzonem prącia i żołędzią. Grudki perliste mają postać krostek i pęcherzy bez wydzieliny w środku.
Perlistość prącia należy do defektów kosmetycznych i nie jest niebezpieczna dla zdrowia i życia. Zaburza jednak estetykę męskich narządów płciowych i może prowadzić do kompleksów.
Grudki perliste prącia bardzo łatwo jest pomylić z kłykcinami kończystymi. Zazwyczaj zmiany uwidocznione są w obrębie trzonu prącia oraz w okolicach wędzidełka, bruzdy zażołędnego i na wewnętrznej stronie napletka.
Rekomendowane zabiegi

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down