Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Pękające pięty

leczenie pękających pięt w Nowym Sączu

Pękające pięty - przyczyny

Popękane pięty mogą pojawiać się na skutek wielu przyczyn, dlatego tak istotna jest odpowiednia pielęgnacja i zadbanie o higienę stóp. Kiedy skóra jest odwodniona takie zmiany skórne są także zauważalne. Nieleczone pękające pięty mogą doprowadzać do swędzenia, bólu, a nawet krwawienia.

Do najczęstszych przyczyn powstawania popękanych pięt należą:

  • brak nawilżenia - skóra jest wtedy mniej elastyczna i staje się szorstka, spękana i widocznie sucha;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • niedobór witamin i minerałów w codziennej diecie;
  • źle dopasowane obuwie;
  • nacisk na pięty - może być wynikiem utrzymywania zbyt długiej pozycji stojącej;
  • nieodpowiednia higiena - używanie silnych środków myjących, szorowanie czy po prostu nie zachowywanie czystości wpływa na powstawanie pękających pięt;
  • starzenie skóry - wraz z wiekiem skóra traci kolagen i elastynę, które odpowiadają za jędrność i elastyczność;
  • noszenie odkrytego obuwia - wówczas poduszka tłuszczowa pięt rozszerza się ku bokom, co w konsekwencji powoduje pękające pięty;
  • schorzenia - cukrzyca, grzybica, choroby tarczycy i inne;
  • otyłość i nadwaga.

Pękające pięty - objawy 

W początkowych stadiach skóra pięt jest bardziej napięta. Suchość, swędzenie i wrażliwość pięt są najczęstszymi oznakami problemu. Skóra też bardzo często zmienia swój kolor na bardziej żółty/brązowy i staje się twardsza.

W kolejnych etapach skóra pięt może przybrać biały kolor, być zaczerwieniona i łuszczyć się. Wynikiem takich zmian może być krwawienie i wystąpienie infekcji. Stąd tak istotne jest reagowanie i leczenie pękających pięt.

Pękające pięty - leczenie   

Terapia leczenia pękających pięt to przede wszystkim stosowanie odpowiednich preparatów i usunięcie zrogowaciałego naskórka. W zaawansowanych stadiach problemu może być konieczna wizyta u podologa i włączenie odpowiedniej metody usuwania zrogowaceń. Zazwyczaj wykorzystuje się peelingi kwasowe. Zabiegi często należy powtarzać, by przyniosły oczekiwany rezultat, a pięty były gładkie i miłe w dotyku.

Często zadawane pytania
Niedobór przede wszystkim witaminy A jest przyczyną tego, że powstają pękające pięty (zwarta jest ona np. w tranie, dyni, marchewce). Brak w diecie witaminy E oraz z grupy B także skutkują tym, że skóra pięt jest popękana.
Na pękające pięty bardzo korzystne okazuje się m.in. codzienne picie odpowiedniej ilości płynów oraz noszenie przewiewnego, komfortowego obuwia. Niezbędna jest bogata w witaminy i minerały dieta, a także pielęgnacja stóp kremami i peelingi.
Do domowych sposobów na pękające pięty należą m.in.: moczenie stóp w wodzie z solą, naparze z ziół lub siemieniu lnianym. Powinno się zadbać o usuwanie zrogowaciałego naskórka przy pomocy tarki lub pumeksu czy też odciążać nogi, unosząc je ku górze.
Rekomendowane zabiegi

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down