Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Odciski i modzele

usuwanie odcisków i modzeli w Nowym Sączu

Odciski i modzele - przyczyny

Modzele i odciski to zmiany na stopach powodujące ból i dyskomfort. Są one skutkiem nadmiernego tarcia i nacisku poprzez noszenie niewygodnego i źle dobranego obuwia. Na początku są bezbolesne, ale mogą pękać i doprowadzać do zakażeń bakteryjnych. 

Do przyczyn powstawania nagniotków i modzeli należą:

 • noszenie zbyt ciasnego/wąskiego obuwia;
 • długotrwała praca, gdzie ciało jest w pozycji stojącej;
 • noszenie butów na wysokich obcasach;
 • chodzenie na boso;
 • zakładanie za bardzo luźnego obuwia;
 • zakładanie butów na gołą stopę;
 • reumatoidalne zapalenia stawów;
 • płaskostopie;
 • otyłość i nadwaga;
 • cukrzyca;
 • choroby układu sercowo-naczyniowego;
 • długotrwały marsz.

Odciski i modzele - objawy 

Modzele przybierają postać zgrubień i uwypukleń skóry, a jej powierzchnia może być popękana, szorstka lub gładka o żółtawym kolorze. Nie skutkują one dolegliwościami bólowymi. Gromadzą się one na opuszkach palców, pod główkami kości śródstopia oraz na stawach palców. Natomiast nagniotki są zgrubieniami, które posiadają korzeń. Przyjmują kształt okrągły, klinowy lub owalny. Powodują dolegliwości bólowe. Powstają na stawach palców, w wałach paznokciowych, pomiędzy palcami, pod płytką paznokcia oraz na powierzchni stopy. 

Odciski i modzele - leczenie 

Odciski oraz modzele można pokonać samodzielnie za pomocą środków farmakologicznych, które złuszczają naskórek. Gdy zmiany skórne są oporne na leczenie środkami dostępnymi w aptekach, konieczna może okazać się wizyta u podologa. Przypadki, które długo utrzymują się na skórze mogą wymagać mechanicznego ścierania i wygładzenia skóry w miejscu występowania nagniotków i modzeli. Laserowe usunięcie zostaje zazwyczaj zastosowane, gdy zmiany skórne są przewlekłe i bardzo bolesne. Stosuje się wtedy znieczulenie miejscowe, by zadbać o komfort Pacjenta. 

Nagniotki i modzele można całkowicie wyleczyć, jeśli skonsultujemy się z odpowiednim specjalistą, który dobierze metodę leczenia lub zastosujemy odpowiednio dobrany preparat zawierający mocznik i kwas salicylowy.

Często zadawane pytania
Aby odciski, modzele nie tworzyły się na stopach ważne jest odpowiednie dostosowanie obuwia, które powstało z przepuszczających powietrze materiałów. Specjalistyczne kosmetyki do higieny stóp oraz ich złuszczanie pomaga w codziennej pielęgnacji.
Odciski na stopach są bolesnymi zgrubieniami o jądrze i różnorodnych kształtach. Natomiast modzele mają ok. 2 cm średnicy, a tkanka skórna wokół nich jest zaczerwieniona.
Odcisk i modzele po ich usunięciu przez podologa nie skutkują wprowadzeniem rekonwalescencji. Po zlikwidowaniu problemu można swobodnie powrócić do codziennych czynności, ponieważ w profesjonalnych gabinetach podologicznych sprzęt i narzędzia s zazwyczaj skuteczne i bezpieczne.
Rekomendowane zabiegi

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down