Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Nos kalafiorowaty

nos kalafiorowaty objawy

Nos kalafiorowaty - przyczyny

Guzowatość nosa to choroba, która dotyczy osób zmagających się z trądzikiem różowatym. Rhinophyma nie jest groźna dla zdrowia, jednak przysparza problemów natury estetycznej. 

Przyczyny występowania guzowatości nosa nie są do końca znane. Zwykle nie leczony przez wiele lat trądzik różowaty doprowadza do zmian na powierzchni nosa. Choć też może wystąpić u osób bez objawów trądziku. 

W walce z defektem pomocne są zabiegi medycyny estetycznej.

Przyczyny występowania guzowatości nosa nie są do końca znane. Zwykle nie leczony przez wiele lat trądzik różowaty doprowadza do zmian na powierzchni nosa. Choć też może wystąpić u osób bez objawów trądziku. 

Nos kalafiorowaty - objawy 

Rhinophyma należy do rodzaju chorób, które objawiają się w zmianie kształtu nosa. W początkowych etapach rozwoju widoczne są zaczerwienienia i guzki. W miarę upływu czasu nos staje się bardziej spuchnięty i przypomina w kształcie bulwę lub kalafiora, stąd nazwa schorzenia. Skóra na nosie jest rozciągnięta i naocznie dostrzegalne są pory i blizny.

Diagnoza nosa kalafiorowatego zostaje również dokonana poprzez biopsję skóry.

Nos kalafiorowaty - leczenie  

Zależnie od tego, jak zaawansowany jest stopień rozwoju guzowatości nosa stosowane są metody leczenia takie jak:

  • dermabrazja - jest to mechaniczne usunięcie górnych warstw skóry.
  • elektrochirurgia i elektrokoagulacja - metody wykorzystujące prąd elektryczny o odpowiednio dobranej częstotliwości.
  • chirurgiczne usunięcie - ma na celu pozbycie się zgrubiałej skóry przy użyciu skalpela.
  • izotretynoina - środek farmakologiczny podawany drogą doustną, aby zmniejszyć zaczerwienienia i zastopować łojotok skóry nosa.
  • laser CO2 - zastosowanie laserowej wiązki doprowadza do redukcji guzków i zgrubień. 

Przed zastosowaniem danej metody leczenia nosa kalafiorowatego należy skonsultować się ze specjalistą medycyny estetycznej, który dobierze indywidualną terapię. Ma to na celu uniknięcie wszelkich niedogodności odczuwanych przez Pacjenta, a także zminimalizować ewentualne odczucie bólu. Lekarz musi także wykluczyć ryzyko wynikające z przebytych wcześniej chorób lub zaniechać zastosowania leczenia, gdy np. dana osoba jest chora na padaczkę, żółtaczkę lub inne.

Źródło zdjęcia: M. Sand, D. Sand, C. Thrandorf, V. Paech, P. Altmeyer, F. G. Bechara: Cutaneous lesions of the nose. In: Head & face medicine Band 6, 2010, S. 7, ISSN 1746-160X. doi:10.1186/1746-160X-6-7. PMID 20525327.. (Review). Open Access Autor M. Sand, D. Sand, C. Thrandorf, V. Paech, P. Altmeyer, F. G. Bechara

Często zadawane pytania
Nos kalafiorowaty to rozrost tkanek w postaci guzów, który powstaje w wyniku chorobowego przerostu gruczołów łojowych wraz ze wzrostem tkanki łącznej. Najczęściej problem dotyka mężczyzn niż kobiety.
Wystąpienie nosa kalafiorowatego (rhinophymy) jest wysokie w przypadku osób spożywających alkohol umiarkowanie, a znacząco wyższe, gdy spożycie jest nadmierne.
Skuteczna metoda walki w przypadku nosa kalafiorowatego to zabiegi laserowe, ponieważ leczą one nie tylko objawy, ale i przyczynę choroby. Dzięki laserowi dochodzi do zahamowania wydzielania łoju, a stan zapalny osłabia się.
Rekomendowane zabiegi

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down