Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Migrena

leczenie migreny w Nowym Sączu

Migrena - przyczyny

Migrena to jednostronny, napadowy i nawracający ból głowy. Należy do pierwotnych bólów głowy, czyli nie jest wynikiem chorób. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Do tej pory nie jest jednoznacznie określona przyczyna występowania migreny. Wiadomo jedynie, że jest to schorzenie o podłożu genetycznym. Ból może być silniejszy przy uczuciu głodu, niedoborze snu lub nadmiaru używek, światła, zmęczenia wynikającego z przepracowania czy wysiłku fizycznego.

Silniejsze odczuwanie napadów migreny może być wynikiem także otyłości, nadużywania leków czy długotrwałego stresu. 

Zmiany pogodowe, przemiany hormonalne też wpływają bezpośrednio na ataki migrenowe. 

Migrena - objawy  

Gdy ból głowy utrzymuje się dłużej niż 72 h, wówczas mówimy o stanie migrenowym. Napady mogą przybierać różne nasilenie w zależności od czynników zewnętrznych. Ból towarzyszący migrenie może występować codziennie, kilka razy w tygodniu/miesiącu. Jest to uzależnione od danej osoby.

U młodych kobiet może dojść do wystąpienia migreny miesiączkowej. Pojawiać się może od 2 przed okresem menstruacji do 3 dni po jej wystąpieniu. 

Najczęściej na migreny cierpią osoby dorosłe. Rzadziej dzieci czy młodzież.

Migrena - leczenie 

W przypadku schorzenia jakim jest migrena można zastosować leczenie doraźne lub leczenie profilaktyczne.

Przyjmując odpowiednie leki, dochodzi do ustąpienia lub złagodzenia bólu głowy. Należy przed przyjęciem takich leków skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i przeczytać na ulotce wszelkie informacje, by wykluczyć powikłania (jeśli chorujemy na choroby przewlekłe lub tp.).

Skuteczna może być także terapia profilaktyczna. Zapobiega ona występowaniu napadów. Wówczas wykorzystywane są preparaty jak np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne czy kwas walproinowy.

Alternatywne formy terapii w walce z migreną to np. akupunktura - polega na nakłuwaniu ciała igłami; biofeedback - trening mózgu, który polepsza samopoczucie, uwagę i wiarę we własne możliwości. 

Migrena nie jest całkowicie uleczalna, ale można złagodzić jej objawy. 

Często zadawane pytania
Nie każdy ból głowy można nazwać migreną. Charakteryzuje się ona silnym, jednostronnym , pulsującym bólem głowy, a dodatkowo towarzyszą jej nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na dźwięk i światło.
Migrena nie jest uleczalną chorobą, ale można złagodzić jej objawy poprzez stosowanie odpowiedniej diety, wysypianie się, unikanie stresujących sytuacji. Gdy domowe sposoby nie pomagają, wówczas należy zgłosić się do lekarza, by dostosować terapię leczenia i kontrolować przebieg choroby.
Napad migreny może rozwijać się bardzo szybko i zazwyczaj największy ból odczuwa się w czasie 2 pierwszych godzin. Migrena trwa do 72 h, a w przypadku złagodzenia objawów krócej.

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down