Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Łuszczyca

leczenie łuszczycy w Nowym Sączu

Łuszczyca - przyczyny

Łuszczyca należy do chorób przewlekłych i zapalnych. Charakteryzuje się ona specyficznymi zmianami na skórze. Często czynnikiem decydującym o występowaniu łuszczycy są uwarunkowania genetyczne. 

Nie znana jest jak dotąd jednoznaczna przyczyna występowania łuszczycy. Na chorobę mogą mieć wpływ czynniki środowiskowe, tj. przebyte infekcje, stosowanie niektórych leków, używki, stres. Do przyczyn zalicza się też schorzenia związane z układem autoimmunologicznym, czyli np. cukrzyca typu 2.

Łuszczyca - objawy 

Często pierwszym objawem łuszczycy są czerwone grudki, które wyraźnie odstają od zdrowej skóry. Przyjmują one różnorodne kształty i rozmiary. Wraz z upływem czasu pojawiają się “łuski”. Zauważalne zmiany są widoczne na łokciach, kolanach, plecach i skórze głowy. Chorzy skarżą się na swędzenie, pieczenie oraz ból. Skóra staje się sucha i podatna na pęknięcia.

U niektórych osób łuszczyca występuje na paznokciach - dochodzi do przebarwień płytki, a wzrost paznokci zostaje zaburzony. 

W zaawansowanym stadium schorzenia może dojść do oddzielenia się płytki paznokciowej od łożyska. W najgorszych przypadkach dochodzi do zapalenia stawów poprzez wystąpienie obrzęków, bólu i sztywności. 

Łuszczyca - leczenie 

W walce z łuszczycą stosuje się różnorodne metody terapii. Należą do nich m.in. leczenie miejscowe, gdzie usuwa się łuski, a następnie hamuje proliferację naskórka. W tym celu stosuje się:

  • preparaty takie jak kwas salicylowy, mocznik;
  • analogi witaminy D3;
  • dziegcie - używane w postaci maści i past;
  • glikokortykosteroidy miejscowe - posiadają one silne działanie przeciwzapalne, przeciwproliferacyjne i immunomodulujące. 

Do zabiegów leczenia ogólnego należą:

  • fototerapia, fotochemioterapia - stosuje się wówczas światło ultrafioletowe lub lek światłouwrażliwiający z promieniowaniem.
  • leki biologiczne - preparaty, tj.: np. adalimumab, etanercept itp. podawane są podskórnie lub dożylnie i jedynie w ciężkich przypadkach łuszczycy.
  • metotreksat - najczęściej wykorzystywany lek w walce z łuszczycą. Jednak przed jego przyjęciem, należy wykonać odpowiednie badania zlecone przez lekarza.
  • leczenie łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i łysienia plackowatego - laser excimerowy.
  • retinoidy - polecany w przypadku łuszczycy krostkowej.
  • cyklosporyna - bardzo silny lek immunosupresyjny.
Często zadawane pytania
Łuszczyca należy do nieuleczalnych chorób, jednak by nie pogłębiać jej skutków warto zadbać o odpowiednią dietę, unikać stresu i ograniczyć przyjmowanie używek. Czynniki niekorzystnie wpływające na zdrowie pozwala na ograniczenie rozwoju łuszczycy.
Przy łuszczycy należy unikać spożywania takich składników jak: pieprz, ziemniaki, bakłażan, papryka, pomidory. Powinno się ograniczyć jedzenie tłustych mięs - wieprzowiny, wołowiny czy z kaczki, gęsi.
Łuszczyca dzieli się na dwa typy: I - rozpoczyna się przed 40. rokiem życia, w wieku młodzieńczym, a nawet w dzieciństwie i cechuje ją ciężki przebieg. Łuszczyca II typu - jej początki występują między 50. a 70. rokiem życia.
Rekomendowane zabiegi

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down