Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Kłykciny

leczenie kłykcin kończystych Nowy Sącz

Kłykciny - przyczyny

Kończyste kłykciny należą do niewielkich zmian w kolorze ludzkiej skóry. Pojawiają się w okolicach narządów płciowych i odbytu po odbyciu stosunku płciowego z nosicielem wirusa brodawczaka ludzkiego. Szacuje się, iż ponad połowa aktywnych seksualnie osób w ciągu życia może zarazić się tego rodzaju wirusem HPV. 

Do przyczyn kłykcin kończystych zaliczyć można:

  • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Rozróżnia się aż 100 jego odmian. Te, które doprowadzają do kłykcin są przenoszone drogą płciową. 
  • zakażenie kobiety ciężarnej w trakcie porodu - wtedy konieczne może być zastosowanie cesarskiego cięcia zamiast naturalnego porodu.

W większości przypadków układ immunologiczny sam radzi sobie z eliminacją wirusa HPV. Jednak czasem osłabiony układ odpornościowy nie jest sobie w stanie poradzić z wirusem i wówczas pojawiają się kłykciny kończyste.

Kłykciny - objawy 

Kłykciny kończyste są widoczne jako płaskie zmiany lub też wypukłe. Obejmują wewnętrzne, jak i zewnętrzne narządy płciowe oraz odbyt. Największym zagrożeniem są w przypadku kobiet, ponieważ mogą doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. 

U kobiet występują najczęściej w okolicach warg sromowych, w pochwie, odbycie czy na szyjce macicy. U mężczyzn natomiast na napletku, na trzonie prącia czy mosznie, odbycie. 

Zazwyczaj są to małe, cieliste formy o kalafiorowatym kształcie. Zdarzają się i te o większych rozmiarach. 

Powodują swędzenie i dyskomfort w obrębie narządów płciowych oraz krwawienia podczas stosunku. 

Ważne jest przeprowadzenie badań cytologicznych i zgłoszenie się do specjalisty, by zniwelować proces ich pogłębiania.  

Kłykciny - leczenie 

Przy leczeniu kłykcin kończystych powinno się zastosować metody laserowe (laser CO2 - usuwa zmiany, działa wirusobójczo), farmakologiczne i chirurgiczne. 

Gdy mamy do czynienia z niskim stopniem zaawansowania, wówczas stosuje się odpowiednie maści i kremy. Bardziej zaawansowane zmiany leczy się przy pomocy np. laseroterapii, elektrokoagulacji (wykorzystuje się właściwości prądu o wysokiej częstotliwości) lub krioterapii (stosuje się wtedy naturalne reakcje obronne organizmu na niskie temperatury). 

Leczenie jest konieczne, by nie doprowadzić do powikłań, czyli krwawienia, zakażeń bakteryjnych czy zmian nowotworowych. 

Często zadawane pytania
Kłykciny kończyste są zawsze spowodowane przez wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego). W początkowym stadium rozwoju zmiany śluzówkowe przyjmują postać inną niż kłykciny płaskie.
Diagnostyka kłykcin kończystych polega przede wszystkim na próbie z wykorzystaniem kwasu octowego. Wówczas chorobowo zmieniony obszar zmienia zabarwienie na biały.
By zapobiec wystąpieniu kłykcin kończystych powinno pamiętać się o stosowaniu antykoncepcji podczas stosunków płciowych, dbać o okolice miejsc intymnych. Warto przemyśleć zaszczepienie się przeciwko HPV.
Rekomendowane zabiegi

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down