Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Kępki żółte

leczenie kępek żółtych w Nowym Sączu

Kępki żółte - przyczyny

Kępki żółte, czyli potocznie żółtaki, są widoczne jako defekty w okolicach powiek, ale może się także zdarzyć, że i na obszarze spojówki. Obecność ich powinna być powodem wizyty u lekarza okulisty. Nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Występowanie kępki żółtej wskazuje na choroby dróg żółciowych lub wątroby. Nie powinno się bagatelizować tego schorzenia, ponieważ może to skutkować rozwojem poważnych chorób.

Kępki żółte - objawy

Żółtaki powiek przyjmują postać ziarenek grochu lub fasoli (ok. 4-5 cm). Widoczne są jako żółtawe, płaskie płytki o różnorodnej wielkości i nierównych granicach. Powierzchnia kępki żółtej może być gładka lub pomarszczona. Zaobserwować ją możemy zarówno na dolnej, jak i górnej powiece, choć również na języku czy małżowinie usznej. Zmiany skórne nie powodują dodatkowych powikłań, jak np. zmiany alergiczne, tj. zaczerwienienia czy podrażnienia skóry. 

Niestety są to zmiany estetyczne, które nie zanikają. Osoby, które zmagają się ze żółtakami powinni udać się do dermatologa, by podjął on decyzję o odpowiednim leczeniu. Usuwanie ich jest niezbędne, ponieważ mogą się pogłębiać, a cierpi na tym także wygląd zewnętrzny.

Kępki żółte - leczenie 

Współcześnie można z powodzeniem zmiany estetyczne jakimi są kępki żółte. Nie jest wskazane samodzielne wyciskanie ich, a zastosowanie jedynie niwelacji w warunkach ambulatoryjnych. 

Do metod pozbycia się żółtaków zaliczyć można:

  • chirurgiczne - wycinanie grudek/złogów przez lekarza chirurgii;
  • laseroterapia - najmniej inwazyjna dla Pacjenta terapia, która trwa krótko, jest bezbolesna, a rana lepiej się goi;
  • krioterapia - stosuje się wówczas ciekły azot.

Niestety kępki żółte to dolegliwość nawracająca, dlatego zabiegi należy co jakiś czas powtarzać. Istotną sprawą jest także zmiana nawyków żywieniowych, by uregulować gospodarkę lipidową w organizmie. 

Często zadawane pytania
Kępki żółte to grudkowate zmiany skórne w kolorze żółtym, pomarańczowym lub brązowym. Pojawiają się one na powiekach, pośladkach, plecach lub kończynach.
Kępki żółte dzielą się na rodzaje takie jak: wysiewne (u dzieci), ścięgien (w obrębie ścięgien), guzkowe (lokalizują się w obrębie dużych stawów). Mamy także kępki żółte: linijne dłoni (przebarwienia o linijnej strukturze).
Gdy w organizmie zostanie przywrócona równowaga lipidowa, wówczas zmiany nie rozrastają się i nie tworzą się nowe kępki żółte. Jednak kępki żółte nie wchłaniają się samoistnie.
Rekomendowane zabiegi

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down