Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Brodawki

leczenie brodawek

Brodawki - przyczyny

Do najpopularniejszych zmian skórnych zaliczyć można brodawki. Mają one często podłoże wirusowe. Choć często problem ten dotyka dzieci, to może występować u osób dorosłych. Zwyczajowo nazywa się je kurzajkami. 

Do przyczyn występowania brodawek zalicza się:

  •  wirus HPV, gdzie znane są więcej niż 100 rodzajów tego wirusa i tak np. typ 1,2,3 doprowadza do powstania brodawek zwykłych, a 6 czy 11 - brodawek płciowych.
  • niewielkie zakażenia lub ranki powstałe na powierzchni skóry.
  • korzystanie z tego samego ręcznika/obuwia, co osoba zakażona;
  • kontakty seksualne z osobami chorymi;
  • poród naturalny przez zainfekowaną matkę.

Brodawki - objawy 

W zależności od rodzaju możemy rozróżnić kilka brodawek, które mają różną lokalizację i morfologię.

Do najczęściej występujących należą:

  • zwykłe - nie są one bolesne, tworzą twarde grudki o nierównej powierzchni. Widoczne na skórze dłoni, na lub pod paznokciami. Początkowo w postaci pojedynczych grudek, a z czasem mogą występować lokalnie.
  • płaskie - niebolesne, często na grzbietowych częściach dłoni i twarzy. Zwykle ustępują samoistnie, ale przedtem objawiają się poprzez zaczerwienienia i obrzęki.
  • podeszwowe - w zależności od typu wirusa mogą być one bezbolesne i występować jako grudki o szorstkiej powierzchni albo pojedyncze, bolesne i podbiegnięte krwią. Powstają przewlekle, a do zakażenia może dochodzić nawet wielokrotnie.

Brodawki - leczenie 

Istnieje kilka metod walki z brodawkami. Bardzo często rozpoczyna się od zastosowania odpowiednich preparatów, które zawierają złuszczające składniki. Jednak często nie może obyć się bez konsultacji z dermatologiem. Wówczas lekarz ocenia zmianę skórną, pobierze wycinek skóry i podda go badaniom histopatologicznym. Eliminuje się wtedy ewentualną, złośliwą zmianę skórną. 

Metody usuwania brodawek to np.:

  • krioablacja - zabieg doprowadzający do wymrażania miejsca występowania brodawek;
  • elektrokoagulacja - wykorzystuje się tutaj prąd o wysokiej częstotliwości i białka występujące w skórze ;
  • laseroterapia;
  • terapia fotodynamiczna - podaje się wtedy lek aktywowany światłem.
Często zadawane pytania
W przypadku brodawek, wirus brodawczaka złośliwego (HPV) zostaje rozprzestrzeniony przez kontakt z zakażoną skórą lub powierzchnią na której się on znajduje. Możliwe jest także przeniesienie wirusa podczas porodu lub kontaktów seksualnych z osobą chorą.
Aby zapobiec zakażeniu brodawkami należy zmniejszyć liczbę przypadkowych kontaktów seksualnych oraz stosować antykoncepcję. Warto również przyjąć szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka złośliwego HPV.
Brodawki skórne inaczej nazywane są kłykcinami kończystymi i z czasem mogą przybrać formę nowotworu. Na skutek infekcji wirusem HPV mogą powstać nowotwory takie jak: rak szyjki macicy, rak głowy i szyi, rak pochwy, rak prącia, rak sromu, rak odbytu.
Rekomendowane zabiegi

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down