Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Jak pozbyć się wstydliwego problemu z nadpotliwością?

Zmagasz się z problemem nadpotliwości i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? Szukasz sprawdzonych metod walki z tą wstydliwą dolegliwością? A może zastanawiasz się, czy istnieją sposoby na stałe pozbycie się problemu z plamami z potu, które pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie? Sprawdź, na czym właściwie polega problem nadpotliwości, jakie metody są stosowane przy leczeniu nadpotliwości i która z nich będzie najlepsza w Twoim przypadku.

Dlaczego występuje nadpotliwość?

Pot na ciele może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Wystarczy stres, zmęczenie lub niesprzyjająca temperatura, a twarz i reszta ciała może pokryć się w nieestetycznych kroplach potu. To bardzo kłopotliwe, kiedy osoba cierpiąca na problem z nadmierną potliwością ma w swoim życiu jakieś ważne wydarzenie lub jej praca wymaga od niej nienagannego wyglądu. Nie jest łatwo wzbudzać zaufanie i zachować profesjonalny wygląd, kiedy twarz lub reszta ciała nieustannie pokrywa się mokrą rosą. Może się to też wiązać z nieprzyjemnym zapachem, z którym nie zawsze radzą sobie antyperspiranty, ale nie tylko w wyglądzie i zapachu tkwi problem. Nieustannie wilgotne dłonie, pachy i inne części ciała mogą nie tylko zniechęcać z powodów estetycznych, ale też skończyć się bolesnymi otarciami. Kiedy wilgotne ramię ociera się o równie wilgotny bok, przy rozgrzanym ciele i słonym pocie łatwo o zaczerwienienia i podrażnienia. A im dłużej ciało jest podrażniane, tym większe ryzyko poważniejszych otarć i blizn. Podobnie w przypadku stóp, otarcia w wilgotnych skarpetkach mogą prowadzić do bolesnych odcisków, a te nie tylko utrudniają funkcjonowanie, ale mogą prowadzić do stanów zapalnych.

Przyczyny występowania nadpotliwości, zwłaszcza uogólnionej nie zawsze są jasne, dlatego warto przed przystąpieniem do leczenia skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że nadpotliwość występuje przez choroby ogólnoustrojowe, w wyniku przewlekłych zakażeń, guzów lub chorób autoimmunologicznych, neurologicznych lub metabolicznych. Czasem nadpotliwość występuje jako objaw zaburzeń hormonalnych albo skutek uboczny leczenia. Jeśli lekarz wykluczył każdą z tych możliwości, może to oznaczać, że mamy do czynienia z nadpotliwością pierwotną, której przyczyna jest po prostu nieznana.

Z kolei nadpotliwość miejscowa może się wiązać z chorobą albo z podejrzeniem uszkodzenia nerwów we wskazanym miejscu. Leczenie nadpotliwości obejmuje nie tylko łagodzenie nieprzyjemnych objawów, ale docieranie do sedna problemu. Przebieg terapii zależy od indywidualnego przypadku i zostaje dopasowany do potrzeb pacjenta na pierwszej konsultacji.

Na czym polega leczenie nadpotliwości?

Leczenie nadpotliwości występuje w kilku opcjach. Pierwsza z nich to leczenie miejscowe, stosowane w najbardziej kłopotliwym rejonie ciała. Dla kogo jest najlepsza taka terapia? Na przykład dla osób, które zmagają się z nadpotliwością stóp, dłoni, czoła, czy dolin pachowych. W takim przypadku najczęściej stosuje się iniekcję różnych roztworów pod skórę, na przykład botoksu. Na jakiej zasadzie to działa? Wstrzykując toksyny botulinowe, blokuje się przechodzenie bodźców z nerwów do mięśni i gruczołów, powodujących nadprodukcję potu. Pot uwalniany przez skórę stanowi ważny element regulacji temperatury ciała, a także, obok wątroby i nerek, oczyszczania ciała z nagromadzonych w nim toksyn. Ograniczenie potliwości w okolicy pach, czy czoła, nie wpływa na ogólny bilans i jest bezpieczne dla zdrowia.

Z kolei druga opcja to leczenie ogólne, sięgające do głębi problemu, wywołanego nadczynnością ekrynowych gruczołów potowych. Leczenie tych dolegliwości farmakologicznie może się wiązać z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, dlatego najlepszą strategią jest skupienie się na przyczynie rozregulowania pracy gruczołów, a następnie na ograniczeniu objawów w najbardziej kłopotliwych rejonach ciała.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down