Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Kiedy żylaki są niebezpieczne? Jak skutecznie je leczyć?

Żylaki to problem niezwykle powszechny, który dotyka dużą część społeczeństwa. Najczęściej pojawiają się one u kobiet, jednak cierpi na nie również wielu mężczyzn. Najczęstszą przypadłością są żylaki nóg. Zazwyczaj kojarzone są one z defektem estetycznym, nie każdy jednak wie, że są mogą one być także objawem różnych schorzeń. Poznaj nowe metody leczenia żylaków i wybierz najlepszą dla siebie!

Czym są żylaki?

Żylaki to nic innego, jak poszerzone żyły o krętym przebiegu. Są one widoczne pod skórą, a z czasem stają się coraz bardziej wypukłe. Obecna w nich krew płynie w stronę odwrotną niż powinna. Ulegają one poszerzeniu, gdy pacjent przebywa w pozycji siedzącej lub stojącej, a także przy zwiększonym wysiłku fizycznym. Mogą one występować w rozmaitych miejscach, najczęściej jednak spotkać można żylaki kończyn dolnych. Żylaki same w sobie nie są jednostką chorobową, a jedynie zjawiskiem mającym na celu uregulowanie ciśnienia krwi w żyłach. Mogą one być jednak symptomem groźnych schorzeń. Dlatego przy ich wystąpieniu należy skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny żylaków – jak powstają żylaki?

Bezpośrednią przyczyną powstania żylaków jest nadciśnienie żylne. Może ono pojawić się na skutek problemów z zastawkami żylnymi, np. ich uszkodzeniem czy niewystarczającym rozwinięciem, a także w wyniku zakrzepicy. Do czynników ryzyka pojawienia się żylaków należą m.in.:

  • wiek powyżej 40. roku życia,
  • nadwaga i otyłość,
  • praca w długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej,
  • noszenie przylegających do ciała, utrudniających krążenie krwi ubrań,
  • płeć żeńska,
  • genetyka,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • częste noszenie butów na wysokich obcasach,
  • nadmierne korzystanie z sauny czy branie gorących kąpieli,
  • ciąża,
  • podnoszenie ciężarów i sporty siłowe.

Jakie są objawy żylaków? Kiedy są niebezpieczne?

W pierwszej fazie rozwoju żylaków charakterystyczne są lekko prześwitujące, kręte, niebieskie linie widoczne pod skórą. Pojawia się również obrzęk nóg i uczucie ich ciężkości, które najczęściej mija podczas wypoczynku. Następnie możliwe są skurcze oraz uczucie rozpierania łydek. Pojawiają się pajączki (poszerzone naczynia krwionośne), bóle żył, uczucie mrowienia, swędzenia oraz drętwienia. Żyły stają się coraz bardziej wypukłe. Gdy żylaki osiągną bardzo zaawansowane stadium, możliwe jest nawet pojawienie się owrzodzeń. Następstwem rozwiniętych żylaków jest również groźne zapalenie żył. W niektórych sytuacjach żylaki mogą również pękać. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące zmiany skórne, mocno wypukłe żyły lub silny ból, jak najszybciej udaj się do lekarza w celu pełnej diagnostyki oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Tradycyjne metody leczenie – nie tylko skleroterapia

Metody leczenia żylaków stają się coraz bardziej zaawansowane, a dzięki temu mniej inwazyjne. Jednak wiele klinik wciąż przeprowadza zabiegi metodami bardziej tradycyjnymi. Jedną z nich jest tzw, skleroterapia, czyli iniekcyjne wprowadzanie do światła żyły środka chemicznego, który uszkadza ścianę naczynia. Prowadzi to do jego zwłóknienia i zamknięcia, a w efekcie usunięcia żylaka. Istnieje również metoda chirurgiczna, tzw. stripping, metoda wykorzystywana w usuwaniu żylaków na nogach. Polega ona na wykonaniu cięcia na podudziu oraz w pachwinie. Następnie do żyły wprowadzana jest sonda, a zmieniony chorobowo fragment żyły jest usuwany i wycinany. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu, a po jej przeprowadzeniu konieczne jest założenie szwów oraz noszenie specjalnej opaski uciskowej (pończochy). Inne opcje to wykorzystanie klejów tkankowych oraz kriostripping, czyli zniszczenie (wymrożenie) dotkniętej problemem części żyły za pomocą ciekłego azotu.

Jak leczyć żylaki nowoczesnymi metodami? Poznaj laserowe usuwanie żylaków

Nowoczesne metody leczenia żylaków stają się coraz mniej inwazyjne, a dzięki temu szybsze i obarczone mniejszym ryzykiem powikłań. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest leczenie laserem. Zabieg ten swoim działaniem przypomina klasyczną skleroterapię, jednak uszkodzenie żyły przeprowadzane jest za pomocą wiązki światła. Do żyły wprowadzany jest światłowód. Następnie wykonywana jest ablacja, czyli zamknięcie żyła za pomocą energii cieplnej generowane przez laser. Zabieg taki jest mało inwazyjny i znacznie bardziej komfortowy dla pacjenta niż tradycyjne metody. Tutaj również konieczne będzie zastosowanie specjalnej pończochy uciskowej oraz założenie szwów.

Miniflebektomia – nowoczesna alternatywa dla zabiegu chirurgicznego

Miniflebektomia jest zabiegiem wyjątkowo małoinwazyjnym. Możliwe jest przeprowadzanie jej samodzielnie, np. w przypadku mniejszych zmian, a także wspomagająco, np. przy leczeniu laserowym. Procedura przeprowadzana jest zwykle w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. W jej przebiegu wykonuje się niewielkie, zaledwie kilkumilimetrowe nacięcia, przez które wyciąga się pojedyncze żyły, podwiązując je i wycinając. Możliwe jest założenie niewielkich szwów lub pozostawienie nacięć do samoistnego wygojenia. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz. Pacjent niemal od razu, maksymalnie po 1 dniu, może wrócić do codziennych czynności. Musi jedynie pamiętać o noszeniu opatrunku uciskowego przez czas od 1 do 2 tygodni.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down