Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Jakie są rodzaje blizn? Poznaj je i wybierz najlepsze sposoby leczenia i rehabilitacji blizn

Blizny to zwykle przede wszystkim problem estetyczny, mogą one jednak znacznie obniżać nasze samopoczucie. Czasem potrafią przypomnieć o przykrym, a nawet traumatycznym wydarzeniu z przeszłości. Dlatego tak wiele osób poszukuje sposobu na wygładzenie blizn już powstałych, a także zapobieganie ich powstawaniu. Metody zależeć mogą jednak od typu i przyczyny pojawienia się blizny. Dowiedz się, jakie są ich typy i jak możesz z nimi walczyć.

Czym jest i jak powstaje blizna?

Blizny powstają na skutek kilku różnych czynników, w tym urazu, oparzenia, uszkodzenia tkanki podczas zabiegu chirurgicznego lub w wyniku stanu zapalnego skóry, np. w przypadku wysokiego stopnia zaawansowania trądziku lub zmian wywołanych ospą wietrzną. W każdym z tych przypadków następuje uszkodzenie skóry, które z czasem zaczyna podlegać procesom odbudowy. Początkowo pojawia się blizna niedojrzała, która zwykle jest intensywnie czerwona. To właśnie w tym momencie należy rozpocząć stosowanie odpowiednich preparatów, takich jak olej, krem, żel silikonowy czy maść na blizny, aby uniknąć szpecących śladów powstających na skutek nieprawidłowego gojenia. Z czasem wygląd blizn zmienia się, stają się one bledsze, występuje w nich więcej włókien kolagenowych – ich chaotyczne ułożenie staje się też bardziej uporządkowane. Na tym etapie powinna też zmniejszyć się zarówno wypukłość, jak i powierzchnia blizny. Ślad pokrywa się warstwą naskórka, w której nie występuje melanina, mieszki włosowe czy gruczoły. To właśnie od prawidłowej produkcji kolagenu oraz właściwego ułożenia jego włókien w dużej mierze zależy późniejszy wygląd blizny.

3 główne rodzaje blizn – blizny przerostowe, zanikowe i bliznowce

Blizny mogą różnić się od siebie na wiele sposobów. Najczęściej spotykana klasyfikacja zakłada podział na trzy typy blizn:

  • blizny zanikowe – nazywane również atroficznymi, to np. blizny potrądzikowe, zwykle powstają one na skutek stanu zapalnego skóry i objawiają się zanikiem tkanki,
  • blizny przerostowe – w ich przypadku wypukła tkanka wyrasta w obrębie obszaru gojenia blizn, nie rozprzestrzenia się jednak poza ich granice na skórze,
  • keloidy – widoczność blizn tego typu jest wyjątkowo duża, ponieważ tkanka wyrasta tu poza obszar dawnej rany, a jednocześnie staje się wypukła.

Różne rodzaje blizn mogą wymagać innych metod leczenia. Za szczególnie trudne uważane są keloidowe, ponieważ mogą rozrastać się przez długi czas. Co więcej, w przypadku blizn tego typu najczęściej mamy do czynienia ze skłonnością danego pacjenta do ich występowania, co może wykluczać przeprowadzenie u niego niektórych zabiegów estetycznych.

Możliwe jest także wyróżnienie typów blizn ze względu na przyczynę ich powstania:

  • blizny pooperacyjne – w tym blizny po cesarskim cięciu, są podłużne i wąskie,
  • blizny potrądzikowe – podobne zmiany mogą występować również po innych schorzeniach zapalnych skóry, zwykle wywołują blizny atroficzne, współwystępujące z przebarwieniami,
  • blizny pooparzeniowe – twarde, niekiedy rozległe, zwykle wypukłe,
  • pourazowe – często znajdują się w okolicy narażonej na częste napięcie skóry, co nierzadko utrudnia ich gojenie.

Profesjonalne metody leczenia blizn

Istnieje wiele profesjonalnych zabiegów umożliwiających zmniejszenie widoczności zbliznowaceń. Jednym z chętniej wybieranych są metody z wykorzystaniem lasera. Polegają one na wykonywaniu precyzyjnych, kontrolowanych uszkodzeń tkanki, dzięki czemu następuje przebudowa jej włókien kolagenowych, co pozwala na zmniejszenie widoczności blizny. Zalecaną procedurą jest również karboksyterapia. Polega ona na wprowadzaniu śródskórnie lub podskórnie dwutlenku węgla. Zabieg ten pozwala pozbyć się blizn na twarzy oraz ciele. Do nieinwazyjnych, polecanych metod należą również radiofrekwencja oraz mezoterapia, które stymulują naturalną odnowę skóry, co wspomaga proces gojenia blizn.

Domowe sposoby na blizny – czy możemy sami pozbyć się blizny?

Domowe sposoby na to, jak usunąć blizny, najlepiej sprawdzają się w przypadku świeżych zmian. Polecane są tu przede wszystkim naturalne masła i oleje, które nawilżają tkankę i wspomagają jej regenerację. Dość często zalecane są też silikonowe plastry na blizny, które nie tylko zmniejszają widoczność nieestetycznych śladów, lecz także zwiększają komfort pacjenta. W aptekach dostępne są również specjalne żele i kremy na blizny. Wiele z nich, poza naturalnymi olejami, zawiera również żel aloesowy oraz składniki rozjaśniające. Należy pamiętać, że aby uzyskać odpowiednie rezultaty leczenia blizn w domu, należy działać systematycznie oraz uzbroić się w cierpliwość.

Jak wspomagać prawidłowy proces gojenia ran?

Zarówno w procesie gojenia się blizny, jak i już po jej zagojeniu, warto stosować metody wspomagające, nazywane mobilizacją blizny. Jest ona zalecana szczególnie w przypadku blizn pooperacyjnych, można ją jednak stosować również w innych przypadkach. Zwykle zaleca się rozpoczęcie terapii po zakończeniu wstępnego procesu gojenia się rany. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak zaczęcie jej wcześniej poprzez pracę fizjoterapeuty z okolicznymi tkankami. Trzeba też pamiętać, że proces gojenia się zależy również od właściwej pielęgnacji świeżej rany, stylu życia i diety. Organizm musi się zregenerować, co wymaga między innymi odpoczynku oraz właściwej ilości białka i innych substancji odżywczych w pożywieniu.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down