Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Jak zahamować rozwój bielactwa?

Bielactwo to przebarwienia pojawiające się na skórze, które nie powodują żadnych dolegliwości bólowych, jednak są pewnym defektem estetycznym. Mowa tutaj o przewlekłej chorobie, która charakteryzuje się trudnościami w wytworzeniu odpowiedniej ilości melaniny w skórze. Co powoduje bielactwo i czym objawia się ta choroba? Czy istnieją sposoby radzenia sobie z omawianymi przebarwieniami skóry?

Istotne kwestie dotyczące bielactwa

Bielactwo najczęściej ujawnia się w dzieciństwie, choć może również pojawić się u osób w wieku nastoletnim i młodych dorosłych. Nie można jednoznacznie określić, co powoduje występowanie przebarwień, dlatego też bierze się pod uwagę głównie uwarunkowania genetyczne.

Wspomniane odbarwienia najczęściej uwidaczniają się na twarzy, dłoniach, stopach, ale również kolanach, nadgarstkach i łokciach. Nie powodują żadnych dolegliwości bólowych ani świądu. Z kolei brak barwnika, jakim jest melanina, uniemożliwia opalanie tychże odbarwień.

Gdy pacjent zauważa u siebie oznaki bielactwa, powinien udać się do dermatologa, który zleci wykonanie odpowiednich badań, w tym badania histopatologicznego skóry. Podjęcie leczenia jest bardzo ważne, ponieważ pomaga pacjentom walczyć z tą chorobą i łagodzić jej przebieg.

Jedną z innowacyjnych technologii stosowaną w terapii bielactwa, która wchodzi w zakres medycyny estetycznej, jest laser ekscymerowy.

Czym jest technologia lasera ekscymerowego?

Wiązka omawianego lasera to emitowanie światła UVB o określonej długości, które jest stosowane w fototerapii bielactwa. Omawiana wiązka lasera umożliwia naświetlanie wyłącznie wybranego obszaru skóry bez wpływu na tkanki znajdujące się wokół. Ta technologia ułatwia naświetlanie obszarów, których komórki są zmienione chorobowo i wymagają medycznej interwencji.

Jak wygląda działanie tej metody? Przede wszystkim laser z pomocą promieniowania UVB oddziałuje na limfocyty T, które występują w miejscach skóry zaatakowanych bielactwem. Dochodzi wtedy do ich obumierania, co z kolei umożliwia przywrócenie procesu pigmentacji, a tym samym wyrównywanie kolorytu skóry.

W trakcie zabiegu dostosowuje się długość wiązki laserowej indywidualnie do zaawansowania zmian chorobowych i potrzeb organizmu pacjenta. Wykonanie całej procedury jest poprzedzone rozmową z lekarzem medycyny estetycznej, wywiadem medycznym i upewnieniem się, że nie ma przeciwwskazań do zabiegu.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Omawiany zabieg można wykonywać u osób, które na co dzień mierzą się z bielactwem, pod warunkiem, że nie występują u nich inne przeciwwskazania do tej procedury. Mowa tutaj o nadwrażliwości na światło, chorobach nowotworowych skóry czy innych zmianach o podłożu nowotworowym. Należy także tymczasowo zrezygnować z leczenia w przypadku osób, które w obecnej chwili przyjmują leki oraz zioła zwiększające czułość na światło. Procedura nie jest wykonywana ponadto u kobiet, które są w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Jakie są efekty zastosowania lasera w przypadku bielactwa?

Omawiana technologia może być wsparciem podczas leczenia niedoborów pigmentacyjnych, które powodują bielactwo. Zazwyczaj przeprowadza się serię kilkunastu zabiegów, które wykonuje się 2-3 razy w tygodniu. Zmniejszają one czas, jaki zajmuje ogólna terapia tej choroby, a także łagodzą już występujące przebarwienia na skórze. Ponadto zastosowanie lasera stopniowo ułatwia repigmentację.

Jak postępować po zabiegu?

Do przeprowadzenia zabiegu na bielactwo wykorzystuje się promieniowanie UVB, dlatego też po naświetlaniu warto uwzględnić w swojej codziennej pielęgnacji kosmetyki z filtrami ochronnymi. Istotne jest ponadto tymczasowe zmniejszenie częstotliwości ekspozycji na światło słoneczne.

Czas trwania terapii jest indywidualnie ustalany przez lekarza z pacjentem. U osób z jaśniejszą karnacją szybciej uzyskuje się oczekiwane rezultaty. Natomiast u pacjentów z ciemniejszym kolorem skóry terapia może trwać dłużej. W niektórych przypadkach łączy się laseroterapię z farmakoterapią. Jeśli jest ona wprowadzona przed zabiegami, należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach.
Jeżeli chcesz porozmawiać o zastosowaniu omawianej technologii z lekarzem, umów się na wizytę w Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down