Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Depilacja a epilacja

Istnieje kilka metod usuwania niechcianych włosów z wybranego obszaru ciała, jednak bardzo często — ze względu na podobnie brzmiące nazewnictwo — wiele osób nie jest do końca pewnych, z jakiego sposobu korzysta. Do dwóch najpopularniejszych zaliczana jest depilacja i epilacja. Łączy je z pewnością cel, czyli usuwanie owłosienia. Czym jednak tak naprawdę się różnią?

Zabieg epilacji

Epilacja laserowa to procedura, której efektem jest usunięcie niechcianych włosów wraz z ich cebulkami, dzięki czemu metoda ta przynosi wymierne, długotrwałe efekty. W zależności od konkretnego zastosowanego urządzenia i sposobu, dzięki epilacji może dojść do zniszczenia melaniny znajdującej się w strukturze włosa, co skutecznie redukuje szansę na to, iż włosek ponownie odrośnie. 

Pierwszym rodzajem epilacji jest zastosowanie impulsów elektrycznych o wysokiej częstotliwości, które również przyczyniają się do uszkodzenia włosa, jednak ta metoda nie należy do najnowszych, dlatego skutecznie wypierają ją te inne nowoczesne rozwiązania. 

Drugi sposób umożliwiający laserowe usuwanie włosów wykorzystuje wiązkę światła, jednak jej efektywność jest ograniczona, szczególnie ze względu na zróżnicowany poziom melaniny we włosach.

Depilacja

Czym zatem jest depilacja? Kluczową kwestią odróżniającą tę metodę od epilacji jest stosowanie środków umożliwiających usuwanie włosków z powierzchni skóry. Przekłada się to na efekt gładkiej skóry, jednak zdarza się, iż skutkiem ubocznym takiej procedury jest pojawienie się podrażnienia w postaci czerwonych kropeczek na obszarze poddanym depilacji.

Metoda ta nie jest zabiegiem trwałym i zazwyczaj po stosunkowo krótkim czasie wymaga powtórzenia w celu utrzymania efektu gładkiej skóry. Do najczęściej wymienianych zalicza się depilacja pastą cukrową oraz depilacja woskiem. To świadczy o tym, iż wspomniany zabieg medycyny estetycznej nie może się obyć bez zastosowania różnych akcesoriów i kosmetyków, by uzyskać pożądane efekty.

Odczucia bólowe

Usuwanie laserowe włosów bardzo często kojarzy się z ich wyrywaniem, co może powodować dolegliwości bólowe. Warto jednak zaznaczyć, że profesjonalnie wykonany zabieg medycyny estetycznej, jakim jest epilacja, nie wprawia pacjenta w dyskomfort, a dzięki specjalnemu chłodzeniu z pomocą kompresów obszar poddawany tej procedurze powoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych. Dodatkowym sposobem, którym można się posłużyć, jest maść znieczulająca.

Częstotliwość wykonywania depilacji i epilacji

Laserowe usuwanie owłosienia metodą epilacji to skuteczne rozwiązanie dla osób, które chcą na stałe pozbyć się mieszków włosowych oraz samych włosów. Zdecydowanie się na taką procedurę to inwestycja w oszczędność czasu, ponieważ raz usunięte i zniszczone mieszki włosowe wraz z macierzą nie odrastają już na tym samym obszarze. Co najwyżej mogą pojawić się nowe, lecz nigdy w tym samym miejscu, dlatego warto okresowo poddać się zabiegowi przypominającemu.

Depilacja — w porównaniu do epilacji — nie jest sposobem na trwałe wyeliminowanie owłosienia. Efekty utrzymują się dłużej niż w przypadku klasycznego golenia maszynką, jednak co około dwa, trzy tygodnie procedurę tą należy powtórzyć.

W przypadku golenia owłosienie skrócone do powierzchni skóry szybciej się regeneruje i odrasta, dlatego korzystanie z golarki może wymagać nawet codziennego jej użytkowania.

Czy każdy może poddać się omawianym sposobom usuwania owłosienia?

Prócz klasycznych przeciwwskazań, o jakich pacjent zostanie poinformowany przed wykonaniem zabiegu, istnieje jeszcze jeden aspekt, który może wpływać na powodzenie i skuteczność epilacji.

W jej przypadku największą efektywność zabiegową uzyskuje się u osób o ciemnej karnacji i ciemnych włosach, które zawierają one najwięcej melaniny istotnej w procesie niszczenia włosków i mieszków włosowych. Znaczenie ma także grubość włosów oraz ich osadzenie — te umiejscowione najpłycej ulegają najszybszemu zniszczeniu.

Decydując się na depilację, nie trzeba martwić się o aspekt grubości, czy zabarwienia włosa. Wszystkie zostaną usunięte z pomocą odpowiednich akcesoriów w sposób manualny.

Jeżeli jesteś zainteresowany zabiegami z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, skontaktuj się z Akademią Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu!

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down