Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Czy można usuwać tatuaże kolorowe?

Jeszcze do niedawna uznawano, że raz wykonany tatuaż pozostaje z jego właścicielem na zawsze. Obecnie istnieją metody i sposoby usuwania tatuaży oraz ich rozjaśniania. Dzięki temu można pozbyć się niechcianej pamiątki z przeszłości. Wśród zabiegów medycyny estetycznej najczęściej stosowaną procedurą jest wykorzystanie lasera, który pomaga w wyeliminowaniu barwnika znajdującego się w skórze. Na taki zabieg decydują się również osoby, których tatuaż zaczął tracić wyraziste kontury, intensywność koloru czy, ze względu na swoją lokalizację, przeszkadza im w życiu codziennym lub zawodowym. Na czym polega usuwanie tatuażu? Czy tych kolorowych również można się pozbyć?

Jak wygląda proces usuwania tatuażu?

Jednym z zabiegów medycyny estetycznej jest laser, który w swoim działaniu wykorzystuje technologię nanosekundową. Wspomniane urządzenie emituje wiązkę światła o zróżnicowanej częstotliwości, dzięki czemu sięga do pigmentu znajdującego się pod skórą na zmiennej głębokości. Długość wiązki lasera można dostosować pod kątem samego tatuażu, aby zwiększyć precyzyjność zabiegu i efektywniej pozbyć się zalegającego w komórkach barwnika.

Usuwanie tatuażu odbywa się pod stałą kontrolą lekarza przeprowadzającego zabieg. Co ważne, laser oddziałuje wyłącznie na skórę, w której znajduje się pigment. Nie narusza i nie prowadzi do uszkodzeń innych tkanek i skóry, która nie jest pokryta barwnikiem. Cała procedura nie pozostawia po sobie widocznych blizn.

Co więcej, to właśnie układ immunologiczny jest odpowiedzialny za wchłanianie barwnika, którego cząsteczki są stopniowo rozbijane przez wiązkę lasera.

Usuwanie tatuażu zazwyczaj wymaga kilku serii zabiegowych — przeważnie od czterech do ośmiu. To kwestia omawiana z lekarzem indywidualnie i zależy od wielu czynników.

Od czego zależy finalny efekt laseroterapii w przypadku usuwania tatuaży?

Do usuwania tatuaży najczęściej stosuje się wspomniany laser. Zaawansowanie technologiczne tej metody umożliwia osiągnięcie dobrych efektów bez uszkodzenia tkanek sąsiadujących z tatuażem. Co należy wziąć pod uwagę, kiedy chce się pozbyć niechcianego tatuażu? Czy można go usunąć całkowicie, czy jedynie rozjaśnić i zmniejszyć jego widoczność?

Jedną z pierwszych kwestii jest rozmiar tatuażu. Im większy obszar zajmuje, tym więcej sesji zabiegowych może okazać się potrzebnych. Warto dodać, że usuwa się także tatuaże kolorowe. Ostateczny efekt całej procedury jest jednak w dużej mierze zależny od tego, jakie kolory zostały zastosowane do ich wykonania oraz jak duże jest nasycenie samej barwy. 

Kolejny aspekt, który bierze się pod uwagę, to technika, jaką twórca zastosował, by stworzyć wybrany tatuaż. Jeżeli był on wykonywany przez profesjonalistę, łatwiej oszacować, jakich efektów pacjent może spodziewać się po laseroterapii.

Kolorystyka tatuażu także ma znaczenie. Jeśli do jego wykonania zastosowano jasne pigmenty, ilość zabiegów z laserem będzie mniejsza, a efekt bardziej zadowalający. Najtrudniej usunąć pigmenty ciemne — przeważnie wiąże się to z wydłużeniem całej terapii.

Na powodzenie zabiegu wpływa również typ skóry pacjenta. Należy zawsze mieć na uwadze, że taka procedura wiąże się z możliwymi powikłaniami i skutkami ubocznymi, w tym z pozostawieniem blizn.

Usuwanie tatuażu — jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Poddanie skóry oddziaływaniu lasera może powodować występowanie miejscowego zaczerwienienia i podrażnienia. Skóra staje się wrażliwsza na dotyk, a niekiedy dochodzi do powstawania na niej niewielkich strupków. Ważne, by dbać o optymalne natłuszczenie skóry, chronić ją przed słońcem, a także tymczasowo zrezygnować z basenu i sauny. Istotne jest również dbanie o czystość miejsca poddawanego działaniu lasera i systematyczna zmiana opatrunku.
Usuwanie tatuaży jest możliwe — zarówno tych monobarwnych, jak i kolorowych. Należy jednak pamiętać, że ciemniejsze pigmenty będą wymagały większej liczby sesji zabiegowych. O ostatecznym efekcie i samej procedurze można porozmawiać z lekarzem na konsultacji w Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down