Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Zabiegi regeneracyjne wykorzystujące zasoby krwi: PRP, PRF, Plasma Complex i wampirzy lifting – czym się różnią i który wybrać?

Własne zasoby organizmu, w tym cenna i wartościowa dla urody krew, coraz chętniej są wykorzystywane w medycynie estetycznej. Osocze bogatopłytkowe (PRP, potocznie wampirzy lifting), fibryna (PRF) czy Plasma Complex to terapie, które dzięki działaniu płytek krwi bogatych w czynniki wzrostu pozwalają na regenerację tkanek. Wszystkie te zabiegi mają podobne źródło, ale różnią się m.in. mechanizmem działania, efektami możliwymi do osiągnięcia i zastosowaniem. Co warto o nich wiedzieć i którą metodę wybrać dla siebie? Podpowiadamy!

Bioregeneracja tkanek dzięki krwi – jak to działa?

Krew jest bogata w naturalne białka – czynniki wzrostu – odgrywające kluczową rolę w procesach gojenia się i regeneracji tkanek. Rozmaite autologiczne czynniki wzrostu stanowią bodziec dla receptorów zawartych w błonach komórkowych. Przekazując sygnały pomiędzy sobą inicjują namnażanie się komórek oraz kolejno ich różnicowanie.

Najwięcej takich związków zawierają płytki krwi. Odseparowując je i podając w formie iniekcji dochodzi do pobudzenia procesów naprawczych w sposób biokompatybilny z organizmem.

Terapie z wykorzystaniem produktów krwi własnej to m.in. te z użyciem osocza bogatopłytkowego (PRP, Platelet-Rich Plasma) i fibryna bogatopłytkowa (PRF, Platelet-Rich Fibrin). Produkty takie uzyskuje się poprzez odwirowanie krwi pacjenta z pomocą specjalistycznych urządzeń. Kolejno są one wprowadzane na określoną głębokość tkanek, najczęściej z użyciem cienkiej igły lub kaniuli.

Dlaczego zabiegi ze składnikami krwi stały się trendem?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) znane jest w medycynie od blisko czterech dekad. Po raz pierwszy wykorzystano je w 1987 roku podczas zabiegu z zakresu kardiochirurgii. Od tamtej pory zastosowanie osocza rozszerzyło się na wiele dziedzin, w tym medycynę estetyczną, ortopedię, chirurgię czy dermatologię. Stale powstają jego nowe osłony, otrzymywane dzięki nowoczesnym technologiom obróbki krwi, umożliwiającym m.in. wybiórczą selekcję jej składników. Są one doskonale tolerowane i małoinwazyjne. Jednocześnie wykazują wysoką skuteczność i długotrwałą efektywność, ponieważ dzięki nim stymulujemy mechanizmy naturalne.

Czym jest osocze bogatopłytkowe i jak działa zabieg z jego użyciem?

Jak było wspomniane, osocze bogatopłytkowe to pierwsza i wciąż najpopularniejsza metoda wykorzystania autologicznych czynników wzrostu. PRP zawiera dużą liczbę płytek krwi, dzięki którym wykazuje następujące działanie:

  • stymulacja namnażania komórek skóry, m.in. kolagenu i elastyny;
  • poprawa mikrokrążenia, a dzięki temu odżywienia i dotlenienia tkanek;
  • przyspieszenie procesów regeneracji i gojenia.

Osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie u osób, które chcą:

  • odmłodzić wygląd skóry, np. twarzy, szyi, dekoltu;
  • poprawić koloryt cery, nadać jej promiennego wyglądu;
  • zredukować widoczność blizn potrądzikowych;
  • przyspieszyć porost włosów i zagęścić fryzurę.

Marketingowa nazwa zabiegu osoczem – dlaczego wampirzy lifting?

W mediach społecznościowych, na stronach internetowych oraz w samych klinikach medycyny estetycznej często można się spotkać z pojęciem wampirzy lifting. W rzeczywistości jest to nic innego, jak zabieg z osoczem bogatopłytkowym. Nazwa wampirzy lifting przyciąga uwagę i nawiązuje do wykorzystania krwi pacjenta. Może natomiast skupiać się bardziej właśnie na ogólnej procedurze podania PRP, często w połączeniu z innymi technikami zabiegowymi, a nie tylko na jego pozyskiwaniu.

Fibryna bogatopłytkowa (PRF) – czym jest nowsza odsłona osocza?

Fibryna bogatopłytkowa również jest materiałem krwiopochodnym, otrzymywanym w zbliżony sposób do PRP. Różni się natomiast składem, a co za tym idzie także właściwościami. Przede wszystkim:

  • zawiera czynniki wzrostu i dodatkowo dużą liczbę leukocytów (białych krwinek, istotnego elementu układu odpornościowego) oraz komórek macierzystych;
  • uwalnia substancje o działaniu regenerującym stopniowo, w ciągu kilku dni po podaniu do tkanek;
  • zwykle jest pozbawiona antykoagulantów czy chemicznych dodatków.

PRF sprawdza się u osób, które potrzebują:

  • regeneracji skóry, w tym dojrzałej;
  • redukcji zmarszczek i głębszych bruzd;
  • wsparcia w leczeniu blizn czy trudno gojących się ran.

Porównanie osocza bogatopłytkowego i fibryny – jakie są różnice?

W porównaniu do osocza, fibryna wykazuje nieco mocniejsze i dłuższe działanie. Objętościowo jest natomiast większa, czyli punktowo podaje się więcej materiału. Najczęściej stosuje się ja wówczas, gdy zachodzi potrzeba regeneracji niewielkiego obszaru ciała – wówczas może sprawdzić się lepiej, ale gdy chcemy poddać odświeżeniu i pobudzeniu całą twarz czy dekolt, optymalniejszym rozwiązaniem może być osocze bogatopłytkowe.

Plasma Complex – nowoczesny duet PRP i PRF

Plasma Complex to zabieg, który można określić połączeniem osocza bogatopłytkowego i fibryny. Ponadto często zawiera inne autologiczne składniki, np. cytokiny czy określone komórki macierzyste. Niekiedy w czasie procedury wykorzystuje się też składniki dodatkowe (gotowe, nie pozyskiwane z krwi), takie jak np. kwas hialuronowy czy substancje biorewitalizujące.

Możliwość wyboru składu preparatu skutkuje wysoką personalizacją terapii. Zwykle Plasma Complex ma silne działanie regenerujące, daje szybkie i długotrwałe efekty. Zabieg stosuje się u osób w różnym wieku, w tym z widocznymi oznakami starzenia się skóry. Nadaje się wówczas, gdy szukamy skutecznych alternatyw dla liftingów operacyjnych. Jest też wsparciem dla skóry po innych zabiegach – przyspiesza regenerację.

Nowoczesne metody regeneracji skóry – podsumowanie

Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, fibryny i niekiedy składników dodatkowych łączą w sobie skuteczność, naturalność i bezpieczeństwo. Można dzięki nim w sposób małoinwazyjny poprawić gęstość i napięcie skóry, zredukować nierówności, poprawić gęstość włosów, zmniejszyć blizny czy subtelnie wymodelować owal twarzy.

Efektywność zabiegów z użyciem składników krwi pacjenta w najwyższym stopniu zależy od kondycji wyjściowej tkanek. Najsilniejszym działaniem cechuje się Plasma Complex, kolejno fibryna i osocze. Jednak często podanie zbyt wielu składników w przypadku osoby z niewielkimi oznakami starzenia okazuje się zbędne, a rezultaty nie są imponujące. Kluczem jest indywidualne dobranie metody, techniki iniekcji i częstotliwości zabiegów. Optymalny dla siebie plan terapii możesz poznać podczas konsultacji w klinice medycyny estetycznej NaturaMed w Nowym Sączu. Specjalista dobierze zabieg, który w najwyższym stopniu spełni Twoje oczekiwania.

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down