Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Zabiegi na pękające naczynka – nie musisz czekać z laseroterapią do jesieni!

Teleangiektazje, czyli tzw. pękające naczynka, zaliczane są do jednych z najczęstszych defektów estetycznych, których pacjenci klinik medycyny estetycznej chętnie się pozbywają. Na to pozwala nowoczesna laseroterapia. Przeciwwskazaniem do takiego zabiegu jest świeża opalenizna, ale wbrew pozorom procedurę śmiało można wykonać również wiosną i latem, przestrzegając zaleceń lekarza. Dowiedz się więcej na ten temat i nie czekaj z usuwaniem ,,pajączków”!

Czym są i jak powstają pękające naczynka?

Mianem pękających naczynek, inaczej pajączków czy też teleangiektazji, określa się drobne żyły, które w wyniku rozszerzenia i/lub pęknięcia ich ścian stają się widoczne spod skóry. Jeśli poszerzeniu ulega wiele naczyń, dany obszar ciała nabiera różowego odcienia w formie plamy. Innym razem żyłki wyglądają jak pajęcza sieć. 

Zmiany takie często pojawiają się na twarzy, zwłaszcza na nosie, policzkach i brodzie. Są też częste na nogach. Bywają sporym problemem estetycznym, ponieważ zaburzają naturalny koloryt skóry, a niektóre są szczególnie widoczne. Powodem ich powstawania mogą być głównie:

  • skłonności genetyczne,
  • cera naczyniowa,
  • cera wrażliwa,
  • narażenie skóry na wahania temperatury,
  • długotrwałe stanie lub chodzenie,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia krążenia.

Pojedyncze pajączki czy większe plamki nie są więc wyłącznie defektem wizualnym, zwłaszcza jeśli pojawiają się często. Jest to też sygnał, że doszło do osłabienia naczyń krwionośnych. Zmiany takie warto skonsultować z lekarzem i zdiagnozować. Niekiedy konieczne jest wdrożenie farmakologii, której celem jest opanowanie danego schorzenia i/lub wzmocnienie kapilar. Niemniej jednak zwykle naczynka, które już uległy poszerzeniu i pęknięciu, nie wracają samoistnie do normy. Na ich usunięcie pozwalają natomiast zabiegi, w tym z użyciem laserów.

W jaki sposób lasery usuwają poszerzone i pęknięte naczynka?

Zabiegi laserowego zamykania naczynek trwają od kilku do kilkudziesięciu minut – w zależności od rozległości zmiany skórnej. Procedura polega na naświetlaniu określonego obszaru skóry wiązką laserową o wybranej częstotliwości. Energia jest pochłaniana przez barwnik krwi – hemoglobinę. Oddziałuje się więc na naczynka, bez ingerencji w okoliczne tkanki czy powierzchnię skóry, co czyni tę technikę małoinwazyjną.

Zabieg działa na zasadzie selektywnej termolizy – naczynko jest niszczone przez wytworzone ciepło. Pajączki zamknięte na skutek koagulacji ich ścian są następnie stopniowo wchłaniane przez organizm.

Laseroterapia a pora roku – kiedy można usunąć ,,pajączki”?

Obecnie dostępne są nowoczesne sprzęty laserowe, umożliwiające spersonalizowany wybór częstotliwości wiązki świetlnej. Zwiększa to bezpieczeństwo w trakcie zabiegu oraz jego skuteczność. Dzięki rozwojowi technologii, laserowe zamykanie naczynek można przeprowadzić niezależnie od pory roku. Trzeba jednak pamiętać, że niemniej istotne jest odpowiednie przygotowanie do procedury, a po niej stosowanie się do zaleceń lekarz.

Jak się przygotować i jakie są zalecenia po laserowym usuwaniu naczynek latem?

Okres letni wiąże się głównie ze zwiększoną ekspozycją na promienie słoneczne. Z kolei świeża opalenizna jest przeciwwskazaniem do laseroterapii. Wzrost stężenia melaniny w skórze opalonej zwiększa ryzyko poparzeń i przebarwień. Ważne jest więc, aby ok. 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem unikać wystawiania na słońce obszaru zajętego zmianami naczyniowymi.

Warto w tym okresie stosować kremy z wysokimi filtrami UV (SPF minimum 50). Zalecenie to dotyczy również okresu pozabiegowego. Pamiętaj, że promienie słoneczne docierają do skóry nawet w pochmurny dzień oraz zimą i jesienią. Protekcja przeciwsłoneczna, chociaż latem powinna być szczególna, ma istotne znaczenie niezależnie od pory roku.

Ponadto kilka dni po zamknięciu pajączków należy zrezygnować z korzystania ze sauny, gorących kąpieli i intensywnego wysiłku fizycznego. 

Czy zabieg laserowy na naczynka jest bezpieczny w lecie?

Jeśli pacjent stosuje się do zaleceń lekarza, zabieg laserowego zamykania naczynek przeprowadzony latem będzie równie bezpieczny jak ten w okresach zimowych. Ważne jest jednak, aby procedura była przeprowadzona przez doświadczonego lekarza, operującego wysokiej jakości sprzętem.

Specjalista w naszej klinice medycyny estetycznej NaturaMed dobiera parametry urządzeń do fototypu skóry pacjenta, lokalizacji usuwanych zmian, aktualnej pory roku oraz indywidualnych wskazań. Nowoczesne lasery stosowane do zamykania naczynek są wyposażone w systemy chłodzenia i filtry, dzięki którym zabieg jest bardziej komfortowy, a ryzyko przegrzania skóry praktycznie zniwelowane.

Z jakich partii ciała można laserem usunąć pękające naczynka krwionośne?

Laseroterapia jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod pozwalających na pozbycie się zmian naczyniowych. Z powodzeniem stosuje się ją poprawy wyglądu praktycznie każdego obszaru twarzy i ciała. Można dzięki niej usunąć m.in.:

  • naczynka i plamy na nosie, policzkach, brodzie;
  • rozległy rumień (licznie poszerzone kapilary);
  • zmiany towarzyszące trądzikowi różowatemu;
  • drobne pajączki na nogach (łydkach, udach, tylnej części kolan);
  • połączone sieci naczynek,
  • a nawet drobne żylaki.

Kiedy pojawiają się efekty po laseroterapii naczyniowej?

W przypadku niewielkiego pajączka często już jeden zabieg laserowy eliminuje problem. Finalne rezultaty bywają jednak możliwe do oceny po kilku dniach lub tygodniach, kiedy dojdzie do całkowitego wchłonięcia pozostałości po zdegradowanych kapilarach. Wpływ na widoczność efektów może mieć indywidualne tempo metabolizmu pacjenta.

Warto też pamiętać, że raz usunięte naczynko nie nawraca – zabieg daje trwałe efekty. Laseroterapia nie chroni jednak przed poszerzaniem i pękaniem kolejnych żyłek. W przypadku osób z cerą naczyniową czy innymi schorzeniami układu krwionośnego ważne jest wsparcie leczenia innymi metodami. Laser pozwala pozbyć tylko objawów, nie eliminuje przyczyny.

Ile zabiegów laserowych trzeba wykonać dla pełnych rezultatów?

Jeśli naczynka są duże, głębokie lub liczne, konieczne może być poddanie się kilku sesjom w indywidualnie ustalonych odstępach czasowych. Głębokie i duże zmiany naczyniowe mogą wymagać 2–4 zabiegów, a usuwanie rumienia czy trądziku różowatego zwykle 3–6 serii. Ważne jest, aby liczbę i częstotliwość zabiegów z zakresu laseroterapii ustalać indywidualnie dla każdego pacjenta.

Podsumowanie laserowego zabiegu na naczynka – nie odkładaj decyzji!

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg o niskiej inwazyjności, cechujący się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem. Zachowując ostrożność, stosując się do zaleceń lekarza i dbając o ochronę skóry przed słońcem, z powodzeniem można się mu poddać w okresie wiosenno-letnim. Jeśli więc zależy Ci na jednolitym kolorycie skóry, bez zaczerwienień i pajączków – nie czekaj do jesieni i już teraz umów się na konsultację w Klinice NaturaMed w Nowym Sączu.

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down