Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Jak radzić sobie z nadpotliwością stóp?

Pocenie się jest zjawiskiem naturalnym. Nie sposób od niego uciec. Sprzyja mu coraz szybsze tempo życia, stres, wysokie temperatury czy niewłaściwa dieta. Chociaż pocenie się jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu termoregulacji, to nadmierne wydzielanie przykrych zapachów jest oznaką jego rozregulowania. Często rozregulowanie systemu termoregulacji objawia się nieprzyjemną wonią stóp. Jest to krępujący i uciążliwy problem. Z czego może on wynikać i jak radzić sobie z nadpotliwością stóp?

Dlaczego stopy się pocą?

Pocenie się stóp to naturalny proces fizjologiczny. Intensywne wydzielanie przez nie potu związane jest z tym, że na stopach znajduje się najwięcej gruczołów potowych – ponad 250 000. Są one w stanie wyprodukować jedną czwartą litra potu dziennie. Dzięki temu chronią organizm przed przegrzaniem. Mówiąc dokładniej, pocimy się, ponieważ to pozwala nam utrzymać równowagę cieplną. Niestety u coraz większej ilości osób dochodzi do zaburzenia prawidłowej pracy systemu termoregulacyjnego. Jest to efektem uwarunkowań genetycznych, a także niezdrowego tryb życia. Zaburzenia te mogą przyczynić się do nadmiernej potliwości stóp, która skutkuje nie tylko wydzielaniem dużej ilości potu, ale i nieprzyjemnym zapachem. Sprawia to, że obniża się nasza samoocena, przede wszystkim w kontaktach społecznych.

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości stóp?

Nadpotliwość stóp uznawana jest zarówno za problem medyczny, jak i psychologiczny. Oznacza to, że przyczyny występowania tej dolegliwości mogą być bardzo różne. Najczęściej diagnozuje się jednak nadpotliwość wynikającą ze skłonności dziedzicznych, które dotyczą zaburzeń przemiany materii. Jako inne przyczyny nadpotliwości stóp wskazuje się:

  • źle dobrane obuwie;
  • nieprawidłową higienę;
  • nieodpowiednią dietę;
  • zaburzenia hormonalne i choroby współistniejące np.
  • nadczynność tarczycy, cukrzycę, gruźlicę, niedoczynność przysadki mózgowej, choroby ośrodkowego układu nerwowego, schorzenia immunologiczne, otyłość.

Jak sobie radzić z nadmiernym poceniem się stóp?

Problem spoconych stóp jest dobrze znany każdemu z nas. Najczęściej dotyka nas latem, gdzie wysoka temperatura i noszenie plastikowych butów sprawia, że stopa wręcz pływa. Są jednak takie sposoby, które na nadmiernie pocące się stopy narzekają przez cały rok i to bez względu na jakość noszonego obuwia. W takich przypadkach mówi się o nadpotliwości stóp. Jest to jednostka chorobowa, którą należy leczyć.

Po poradę najlepiej udać się do podologa, który pomoże zdiagnozować naturę problemu oraz zmniejszyć dolegliwości. Podolog w Naturamed Nowy Sącz pomoże dobrać specjalistyczne kosmetyki, które pomogą zmniejszyć poziom odczuwanego dyskomfortu, a także łagodzą nieprzyjemny zapach stóp. Specyfiki te bazują na substancjach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybicznych, a niekiedy są antybiotykami. Oprócz tego skorzystać będzie można z podstawowego zabiegu podologicznego, który niweluje macerację naskórka i usuwa inne zmiany powstałe w wyniku nadpotliwości.

Domowe sposoby na nadpotliwość stóp

Zabiegi podologiczne najlepiej uzupełniać domowymi sposobami na nadpotliwość stóp. W wielu przypadkach są one niezwykle skuteczne i pozwalają szybko pozbyć się problemu lub złagodzić jego objawy. Pierwszą zasadą, do której należy się stosować, jest zadbanie o noszenie przewiewnego obuwia z naturalnych materiałów oraz bawełnianych skarpetek. Nie możesz też zapominać o higienie stóp. Najlepiej myj je raz lub dwa razy dziennie w chłodnej wodzie, która obkurcza naczynia krwionośne oraz hamuje wydzielanie się potu. Do mycia używaj mydła antybakteryjnego, a po kąpieli natychmiast osusz stopy, zwracając szczególną uwagę na przestrzeń między palcami. Pozostawiona wilgoć zwiększa ryzyko rozwoju bakterii i grzybów. Jako domowy sposób na nadpotliwość stóp wskazuje się też kąpiele z dodatkiem naparu z kory dębu, nagietka, dziurawca, rumianku, mieszanki lawendy, tymianku, rozmarynu. Zioła te działają antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Ich działania wspomagać można dermokosmetykami do stóp. Preparaty na pocenie się stóp to m.in. specjalne kremy, pudry, antyperspiranty i dezodoranty.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down