Platforma IPL

IPL (Intense Pulse Light) – aparat zaliczany do rodziny laserów, mimo że w prawdziwym tego słowa znaczeniu nim nie jest. Światło laserowe jest skoncentrowaną, spójną wiązką jednobarwnego światła. IPL emituje szerokie spektrum niespójnych fal świetlnych, które w związku z ich różną długością absorbowane są przez poszczególne tkanki mające do nich powinowactwo. W ten sposób oddziałuje się na określone, pożądane chromatofory (np. hemoglobina, melanofory).

Technika ta umożliwia szerokie zastosowanie IPL do:

 • zamykania naczynek,
 • likwidacji przebarwień,
 • fotoodmładzania skóry, leczenia blizn i rozstępów,
 • leczenia trądziku i trądziku różowatego,
 • usuwanie owłosienia.

Fotoodmładzanie skóry łączy w sobie usuwanie zmian naczyniowych i zaburzeń pigmentacji oraz pobudzanie regeneracji i odbudowy kolagenu, co daje efekt wygładzenia skóry i likwidacji drobnych zmarszczek, zwężenie rozszerzonych porów- poprawa faktury skóry, zmniejszenie rozstępów, blizn.

Usuwanie zmian naczyniowych (naczyniaki, poszerzone naczynka, pajączki naczyniowe, trądzik różowaty)

Jedyny zabieg wykonywany za pomocą IPL, po którym mogą wystąpić w dużym stopniu zaczerwienienia lub zasinienia skóry, których nasilenie uzależnione jest od ilości, wielkości i głębokości zmian naczyniowych. Zaczerwienienie dużego stopnia, obrzęk i/lub zasinienie zwykle ustępuje po kilku dniach. Czas znikania małym krwiaków jest uzależniony od indywidualnych skłonności regeneracyjnych Pacjenta. Konieczne jest powtarzanie zabiegu co 3-4 tygodnie. Ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, średnio 3-5 zabiegów. Niezbędna protekcja UVAB do minimum 4 tygodni od ostatniego zabiegu.

Usuwanie zmian pigmentowych (przebarwienia, plamy posłoneczne, plamy wątrobowe, ostuda, piegi, tatuaże)

Bezpośrednio po zabiegu dochodzi do ściemnienia przebarwienia, w ciągu 10 – 14 dni dochodzi do złuszczania i stopniowego zmniejszenia przebarwienia. Konieczne jest powtarzanie zabiegu co 3-4 tygodnie, ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, średnio 3-5 zabiegów. Niezbędna protekcja UV do minimum 4 tygodni od ostatniego zabiegu.

Usuwanie nadmiernego i zbędnego owłosienia

Przed zabiegiem nie należy wykonywać depilacji chemicznej i woskiem. Skórę owłosioną poddawaną depilacji należy przed zabiegiem depilacji IPL ogolić. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie ustępujące po kilku godzinach lub następnego dnia. Konieczne jest powtarzanie zabiegu co 3-4 tygodnie, ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, średnio 3-5 zabiegów. Niezbędna protekcja UV do minimum 4 tygodni od ostatniego zabiegu.

Nowy Sącz – tutaj mogą Państwo wykonać zabieg  IPL. Zapraszamy serdecznie na konsultację także Pacjentów z miast: Krosno i Gorlice!

Najczęściej zadawne pytania

Czy istnieją jakieś przciwwskazania?

 • ciąża,
 • świeża opalenizna lub samoopalacz,
 • używanie kremów z retinolem (przestać używać na miesiąc przed zabiegiem),
 • leki światłouczulające (retinoidy, zioła dziurawiec, nagietek),
 • choroba nowotworowa,
 • bielactwo, łuszczyca,
 • peeling (nie używać do tygodnia przed zabiegiem),
 • depilacja woskiem lub pensetą do miesiąca przed zabiegiem (głównie przed zabiegami depilacji),
 • stosowanie antykoagulantów.

Jakie są zalecenia przed- i pozabiegowe?

Przygotowanie się do zabiegu:

Nie stosować retinoidów na około miesiąc przed planowanym zabiegiem, nie stosować środków drażniących skórę, depilacji woskiem, peelingów chemicznych. W dniu zabiegu wypić 2-3 litry wody, zarówno przed i jak po zabiegu.

Reakcje skóry i postępowanie po zabiegu:

Wygląd skóry po zabiegu uzależniony jest od rodzaju leczonych zmian. W przypadku zabiegu fotoodmładzania można oczekiwać niewielkiego zaczerwienia skóry, które zwykle ustępuje w pierwszej dobie po zabiegu. W przypadku usuwania zmian pigmentowych bezpośrednio po zabiegu dochodzi do ich ściemnienia, które stopniowo w ciągu 2 tygodni ustępuje.

Przy usuwaniu zmian naczyniowych dochodzi do największych zmian pozabiegowych. Może to być silny rumień zasinienie i obrzęk od mniejszego do uogólnionego. Zmiany utrzymują się od kilku dni do dwóch tygodni.

Przy dużej ilości zmian na twarzy może być konieczne krótkotrwałe ograniczenie zwykłych aktywności życiowych. Po pozostałych zabiegach możliwe jest podjęcie normalnych zajęć nawet bezpośrednio po leczeniu. W domu pacjent powinien nawilżać skórę wodą termalną oraz stosować protekcję promieniowania UV.

Jak to wygląda?

Cennik

Nazwa usługiCena
Zabiegi z wykorzystaniem IPL cennik indywidualny

Opinie pacjentek

Platforma IPL świetnie się sprawdziła w zabiegu zamykania naczynek. Profesjonalne urządzenie w rękach wykwalifikowanego specjalisty to gwarancja komfortu i najwyższej jakości podczas zabiegu. Polecam.

Martyna Tarnów