Marzenie o idealnej sylwetce towarzyszy ludziom od wieków. Jednak dopiero teraz mmy dostęp do licznych, niezwykle skutecznych zabiegów pozwalających na precyzyjne modelowanie naszego ciała. Do popularnych metod usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej należą liposukcja oraz jej młodsza siostra, lipoliza. Choć zarówno nazwy, jak i efekty są dość podobne, zabiegi te różnią się m.in. przebiegiem oraz zastosowaniem. Dowiedz się, jakie są między nimi różnice!
Sama nazwa liposukcji jest szeroko znana. Zabieg ten często nazywany jest również odsysaniem tłuszczu. Procedura taka pozwala na usunięcie uporczywej tkanki tłuszczowej z wybranych obszarów ciała. Liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym, wymaga więc wcześniejszego wykonania odpowiednich badań, a także przygotowania się na okres rekonwalescencji. Obecnie stosuje się jej różne typy, w tym ultradźwiękową, wodną czy laserową. Podstawową różnicę między nimi stanowi sposób rozbijania tkanki tłuszczowej przed jej usunięciem.
Przed zabiegiem konieczne jest odbycie konsultacji lekarskiej, podczas której muszą zostać wykluczone wszelkie przeciwwskazania. Lekarz zaleci również odpowiednie badania, w tym krwi, np. morfologia, lipidogram, mocznik i kreatynina. W dniu zabiegu specjalista zaznacza na ciele pacjenta obszary, które mają zostać poddane zabiegowi. Pacjent powinien znajdować się w pozycji stojącej. Liposukcja przeprowadzana jest w znieczuleniu, najczęściej miejscowym. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w obszarze zabiegowym, po czym wprowadza kaniulę, która pomaga rozbić tkankę i usunąć tłuszcz z ciała pacjenta. Zależnie od rodzaju liposukcji oraz jej rozległości, może ona trwać od 2 do nawet 5 godzin. Rekonwalescencja po zabiegu odbywa się w domu pacjenta i trwa ok. 7-14 dni, chociaż pewnych zaleceń, jak unikanie sauny, słońca czy nadmiernego wysiłku fizycznego, należy przestrzegać nawet przez kilka tygodni. Warto pamiętać, że zwykle wystarczy wykonać tylko jeden zabieg liposukcji, aby uzyskać oczekiwany efekt.
Lipoliza iniekcyjna często uważana jest za alternatywę dla liposukcji, która należy do inwazyjnych metod redukcji tkanki tłuszczowej. Lipoliza ta jest bowiem wykonywana jedynie za pomocą cienkiej igły, poprzez którą wprowadzana jest substancja powodującą rozbicie tkanki tłuszczowej do konsystencji emulsji (to właśnie ta reakcja nazywana jest lipolizą). Upłynnione komórki są usuwane z organizmu w naturalnych procesach metabolicznych. Zabieg nie wymaga więc nacinania skóry, nie wiąże się on również z okresem rekonwalescencji. Istnieje kilka metod przeprowadzania lipolizy, np. laserowa, ultradźwiękowa czy kriolipoliza, jednak to właśnie technika iniekcyjna cieszy się największą popularnością.
Przed samym podaniem preparatu konieczna jest jedynie konsultacja z lekarzem w celu omówienia oczekiwanych efektów oraz wykluczenia przeciwwskazań. Zabieg trwa najczęściej ok. 30 minut i wykonywany jest bez znieczulenia. Po iniekcji miejsce pozabiegowe może być lekko opuchnięte i zaczerwienione, niekiedy pojawiają się też niewielkie siniaczki, które jednak znikają samoistnie po maksymalnie kilku dniach. Zabieg nie wymaga zachowania okresu rekonwalescencji, jednak konieczne jest kilka jego powtórzeń. Najczęściej zaleca się od 3 do 6 sesji w odstępach ok. 4 tygodni, jednak ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz.
Zarówno w przypadku lipolizy, jak i liposukcji, ostateczne efekty widoczne mogą być dopiero po pewnym czasie od wykonania zabiegu. Wynika to jednak z różnych przyczyn. Lipoliza wymaga kilku powtórzeń, jednak liposukcja może wiązać się z większą opuchlizną, która nie pozwala dostrzec pełnych rezultatów natychmiast po odsysaniu tłuszczu. Warto również pamiętać, że efekty obu procedur są trwałe. Różne mogą być natomiast zalecenia do przeprowadzenia obu zabiegów. Lipoliza to mniej inwazyjne rozwiązanie na rozpuszczanie tłuszczu, istnieje zatem mniej przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Doskonale sprawdza się na niewielkich obszarach, np. w korekcji podwójnego podbródka. Liposukcja jest bardziej inwazyjna, ale jednocześnie daje szybsze efekty, wystarczy bowiem tylko jeden zabieg. Wiąże się z rekonwalescencją, ale lekarz może zalecić ją pacjentom, którzy liczą na usuwanie tłuszczu na większej partii ciała.
Liposukcja to procedura z zakresu chirurgii plastycznej. Pozwala na pozbycie się wielu komórek tłuszczowych podczas jednego zabiegu. Zwykle zalecana jest w przypadku: wyraźnych „boczków”, fałd na brzuchu oraz w talii, nadmiaru tłuszczu na nogach i ramionach, na pośladkach czy plecach. Niekiedy zaleca się ję również w zaawansowanej ginekomastii u mężczyzn. Z kolei lipoliza, zabieg z zakresu medycyny estetycznej, szczególnie polecana jest w przypadku problemów w obrębie twarzy i szyi, takich jak podwójny podbródek. Dodatkowo bardzo dobrze radzi sobie z cellulitem. Jej efekty są też delikatniejsze, a przez to bardzo naturalne, skóra pozostaje odpowiednio napięta. W przypadku problemów bardziej zaawansowanych należy jednak uzbroić się w cierpliwość.
Obie metody modelowania sylwetki wiążą się z pewną ingerencją w ciało pacjenta, dlatego istnieją pewne przeciwwskazania do ich wykonania. Dla lipolizy lista ta nie jest zbyt długa. Obejmuje przede wszystkim: okres ciąży i karmienia piersią, niewydolność nerek, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, a także infekcje skóry w miejscu zabiegu. W przypadku liposukcji jest ich znacznie więcej. Na liście znajdą się wszystkie sytuacje wymienione dla lipolizy, a dodatkowo także m.in. nowotwory, choroby krwi, w tym zaburzenia jej krzepliwości, a także wiele innych chorób przewlekłych. Zabiegu nie wykonuje się również i nałogowych palaczy tytoniu.
Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie
ADRES
Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak
ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz
KONTAKT
Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]
poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00
wtorek, czwartek: 9.00-17.00
sobota: 9.00-14.00
WAŻNE LINKI