Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Leczenie żylaków – poznaj najlepsze metody!

Charakterystyczne pajączki na nogach to problem nie tylko estetyczny. Występowanie żylaków świadczy o chorobie układu krążenia. Do ich powstawania przyczyniają się nie tylko czynniki genetyczne, lecz również niewłaściwa dieta, zbyt mała aktywność fizyczna, a także noszenie butów na wysokim obcasie. Problem żylaków dotyczy najczęściej kobiet, chociaż coraz częściej na ich powstawanie narzekają również panowie. Sprawdź jakie są metody leczenia żylaków i wybierz tę, najlepszą dla siebie!

Czym są żylaki?

Żylakami nazywa się nadmiernie rozszerzone naczynia krwionośne. Najczęściej są one umiejscowione na nogach, chociaż zdarza się, że żylaki tworzą się także na innych częściach ciała. Występowanie tego problemu świadczy o przewlekłej niewydolności żylnej i  zastoju krwi w żyłach. Pajączki na nogach to problem nie tylko estetyczny. Pojawieniu się żylaków nóg często towarzyszy szereg takich objawów, jak:

  • obrzęki i drętwienie kończyn dolnych,
  • bóle nóg,
  • owrzodzenia.

Warto pamiętać, że nieleczone żylaki mogą być przyczyną wielu poważnych chorób, takich jak zakrzepica żył.

Bezpośrednią przyczyną powstawania żylaków jest niewydolność układu krążenia, a w tym nieprawidłowa praca zastawek żylnych.  Na pojawienie się tego problemu wpływają zarówno czynniki genetyczne, jak i te o charakterze środowiskowym, związane np. z prowadzonym stylem życia. Wiele badań potwierdza również, że ryzyko występowania żylaków uzależnione jest od płci. Statystycznie częściej na tę przypadłość cierpią kobiety, zaś ryzyko pojawienia się żylaków wzrasta wraz z wiekiem, ciążą i porodem.

Jak leczyć żylaki?

Leczenie żylaków ma na celu zredukowanie uciążliwych objawów towarzyszących ich występowaniu, zapobieganie rozwojowi niewydolności żylnej, a także poprawę wyglądu nóg. Zastosowana terapia może mieć charakter zachowawczy lub zabiegowy. Pierwsza z metod stosowana jest wtedy, gdy zmiany są niewielkie lub gdy występują u kobiet w ciąży. Obejmuje m.in. farmakoterapię czy noszenie specjalnych pończoch uciskowych. Zabiegowe leczenie żylaków polega m.in. na chirurgicznym lub laserowym usunięciu żylaków czy przeprowadzeniu skleroterapii (ostrzykiwaniu żylaków). Dobór metody leczenia zależy w dużym stopniu od rodzaju zmian. Większe żylaki zazwyczaj wymagają interwencji chirurgicznej, podczas gdy drobne pajączki na nogach można usunąć za pomocą zabiegu, jakim jest mikroskleroterapia.

Laserowe leczenie żylaków

Coraz większą popularnością cieszą się także takie zabiegi, jak laserowe usuwania żylaków.  Urządzenia wykorzystywane w NaturaMed w Nowym Sączu, m.in. laser diodowy naczyniowy, pozwalają obkurczyć i zamknąć światło zmienionej chorobowo żyły bez konieczności dokonywania nacięcia na skórze. Taka metoda jest zatem zdecydowanie mniej inwazyjna od typowego zabiegu chirurgicznego. Do zalet usuwania żylaków przy użyciu lasera należą m.in.:

  • wysokie bezpieczeństwo,
  • szybki i długotrwały efekt,
  • brak potrzeby hospitalizacji - pacjent może normalnie funkcjonować nawet tuż po zabiegu.

Laserowe usuwanie żylaków jest zabiegiem bezbolesnym, odbywającym się w znieczuleniu miejscowym. Bardziej wrażliwi pacjenci podczas naświetlania mogą jednak czuć niewielki dyskomfort. Chociaż leczenie żylaków za pomocą lasera jest bezpieczne, to jednak nie każda osoba może skorzystać z tej metody. Przeciwwskazaniami do zabiegu są:

  • ciąża,
  • zaawansowana miażdżyca tętnic obwodowych,
  • zmiany zakrzepowo-zatorowe,
  • niektóre przewlekłe choroby układu krążenia.

Profilaktyka żylaków – co robić, by uniknąć problemu?

Zmiana codziennych nawyków może przynieść dobre efekty u osób, którym zależy na profilaktyce żylaków czy złagodzeniu niektórych objawów związanych z występowaniem tej choroby. Zalecane jest w szczególności zwiększenie aktywności fizycznej, a także regularny odpoczynek w pozycji leżącej, tak by nogi znajdowały się powyżej poziomu serca. Obrzęki nóg występujące wieczorem może z kolei złagodzić unikanie przebywania przez długi czas w jednej pozycji – stojącej lub siedzącej, a także rezygnacja z noszenia butów na wysokim obcasie.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down