Dbałość o wygląd twarzy i ciała warto wspierać profesjonalnymi metodami, które pozwalają dotrzeć głębiej, niż klasyczne kosmetyki do pielęgnacji. Zabiegiem opartym na naturalnej stymulacji tkanek jest m.in. mezoterapia. Procedura ta zyskała sporą popularność. Jest stale rozwijana i śmiało można ją określić techniką wielozadaniową. W tym wpisie przybliżamy, jakie są rodzaje mezoterapii i czym się od siebie różnią!
Założeniem klasycznej intradermoterapii było umożliwienie podania określonych substancji wprost do wybranego obszaru tkanek. Początki tej metody są niedalekie, sięgające zaledwie kilkudziesięciu lat wstecz. Wówczas potwierdzono, że często iniekcja płynnych środków leczniczych wprost do skóry okazuje się sukcesem w łagodzeniu schorzeń, które mają swoje podłoże w mezodermie. Z czasem metoda ta została udoskonalona i zaczęto praktykować ją powszechnie w dermatologii i medycynie.
Obecnie mezoterapia znana jest jako zabieg o wszechstronnym działaniu oraz o niskiej lub zerowej inwazyjności. Jego celem jest oddziaływanie nie tylko na powierzchnię skóry, ale przede wszystkim na jej głębsze partie, odpowiedzialne za większość problemów estetycznych i nie tylko. Zabiegi takie bazują na stymulacji procesów regeneracyjnych i właściwościach aplikowanych substancji. Efekty mezoterapii różnią się jednak w zależności od tego, jaką jej formę zastosowano.
Wymieniając, jakie są rodzaje mezoterapii, w pierwszej kolejności warto uwzględnić sposób przeprowadzania zabiegu. Od tego zależy głębokość ingerencji w tkanki i kluczowe działanie zabiegu. Podstawowo wyróżnia się 3 rodzaje mezoterapii, takie jak igłowa, mikroigłowa i bezigłowa.
Warto wspomnieć, że do wykonywania mezoterapii wykorzystuje się również fale RF. Metoda ta polega na wprowadzeniu igieł, które kolejno przewodzą fale o częstotliwości radiowej. W ten sposób mezoterapia zapewnia intensyfikację procesów naprawczych nie tylko pod wpływem kontrolowanych mikrouszkodzeń tkankowych czy działania kosmeceutyków, ale też podgrzania tkanek (termolizy).
Tego rodzaju mezoterapia polega na wykorzystaniu określonych kosmeceutyków i serii licznych nakłuć. Ich gęstość to nawet ok. kilkaset punktów na niewielkim obszarze ciała lub twarzy. Substancje aktywne nie są podawane wprost do tkanek, a wtłaczane głębiej po wcześniejszej aplikacji na powierzchnię skóry. W przypadku mezoterapii mikroigłowej stosuje się specjalne urządzenia, wyposażone w kartridże, nakłuwające skórę płycej, ale zdecydowanie gęściej. Zachodzi więc podwójne działanie. Zabieg mezoterapii mikroigłowej przede wszystkim stymuluje naturalne procesy regeneracyjne. Mikrouszkodzenia stymulują produkcję nowych włókien kolagenowych i elastyny oraz napływ przeciwciał naprawczych. Przy okazji procedura dostarcza do skóry elementy zawarte w stosowanych kosmetykach.
Procedura polega na bezbolesnym wprowadzeniu substancji aktywnych do głębszych warstw skóry, jednak z pomocą metod, które nie naruszają ciągłości naskórka. Zastosowanie mają głównie ultradźwięki i pole elektromagnetyczne. Tego rodzaju energia odpowiada za zjawisko elektroporacji, skutkujące zwiększeniem przepuszczalności błon komórkowych. Zabieg mezoterapii bezigłowej jest najłagodniejszy, ale często w zupełności wystarczający.
Jak widać, mezoterapia to zabieg przeprowadzany na wiele sposobów. Każdy jego rodzaj ma też zastosowanie na rozmaitych obszarach ciała. Jest to kolejne kryterium, na podstawie którego można wymieniać, jakie są rodzaje mezoterapii. W klinikach medycyny estetycznej i kosmetologii można spotkać się z ofertą m.in.:
Profesjonalne zabiegi kosmetologii i medycyny estetycznej zawsze powinny być dobierane do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Liczą się m.in. kondycja skóry, rodzaj kompleksu, wiek, stan zdrowia oraz oczekiwania względem efektów, bolesności w trakcie procedury czy czasu rekonwalescencji. Wymieniając, jakie są rodzaje mezoterapii, trzeba więc nawiązać również do preparatów stosowanych w trakcie zabiegów.
Mezoterapia pozwala m.in. nawilżyć skórę, poprawić jej promienność, pobudzić spalanie tkanki tłuszczowej, ujędrnić i napiąć tkanki, przyspieszyć procesy gojenia czy melanogenezę (produkcję pigmentu skóry). Działania takie zależą od wybranych preparatów, dostarczanych na odpowiednią głębokość tkanek. Stosuje się m.in. kwas hialuronowy, kolagen, substancje odżywcze, witaminy, minerały, kompleksy peptydów, antyoksydanty, koenzymy, osocze, biostymulatory i wiele innych związków, służących konkretnemu Pacjentowi.
Rodzaj używanych preparatów, w połączeniu z formą mezoterapii, zależy głównie od indywidualnych wskazań. Od wyboru natomiast zależą efekty zabiegu mezoterapii, wśród których można wymienić m.in.:
Podsumowując - mezoterapia mikroigłowa, igłowa i bezigłowa polegają na wprowadzeniu substancji aktywnych w głębsze partie skóry. Różnią się natomiast głębokością ingerencji w tkanki, rodzajem stosowanych preparatów i obszarem zabiegowym. To, jaki rodzaj mezoterapii sprawdzi się najlepiej w danym przypadku, warto omówić z lekarzem medycyny estetycznej. Szczegóły i spersonalizowane wskazania możesz poznać podczas konsultacji w Klinice NaturaMed w Nowym Sączu.
KONTAKT
Recepcja
+48 18 533 09 45
Kosmetolodzy
+48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379
mail: [email protected]
poniedziałek - piątek: 10.00-18.00
Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie
ADRES
Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak
ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz
KONTAKT
Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]
poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00
wtorek, czwartek: 9.00-17.00
sobota: 9.00-14.00
WAŻNE LINKI