W medycynie estetycznej, neurologii czy okulistyce od dekad wykorzystuje się neurotoksynę o nazwie toksyna botulinowa. Znamy ją również pod potocznym określeniem – botoks. Różne typy tej substancji stanowią składnik preparatów o szerokim zastosowaniu. Zastanawiasz się, jakie są rodzaje botoksu i w czym tkwi różnica? Więcej na ten temat dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu!
Botoks jest nazwą potoczną, stosowaną do określenia substancji – toksyny botulinowej, inaczej jadu kiełbasianego, botuliny czy też botulinotoksyny. Związek ten jest naturalnie wytwarzany przez laseczki beztlenowych bakterii Clostridium Botulinum. Z wyizolowanych szczepów pozyskuje się go również w celach komercyjnych.
Odpowiednio oczyszczona i przygotowana substancja ma obecnie szerokie zastosowanie w medycynie, wynikające z jej działania biologicznego. Ta neurotoksyna wykazuje zdolność paraliżowania mięśni poprzez blokowanie przewodnictwa nerwowego. Oznacza to, że jej podanie miejscowe blokuje zdolność danego mięśnia do kurczenia się. Działanie takie jest czasowe i stopniowo ustępuje. Po spożyciu związek ten jest dla człowieka trujący.
Komercyjna nazwa toksyny botulinowej to Botox. Jednak sam związek występuje również jako składnik innych preparatów, które noszą nazwy handlowe ustalane przez ich producentów, takie jak np. Azzalure. W praktyce oznacza to, że w trakcie rozmaitych zabiegów z użyciem toksyny botulinowej wykorzystuje się preparaty o kilku nazwach, ale tych samych właściwościach. Mogą one różnić się stężeniem zawartej substancji (dawkami). Mają też inne, zakwalifikowane przeznaczenia. Wymieniając, jakie są rodzaje botoksu, można więc wskazywać poszczególne preparaty na bazie toksyny botulinowej.
Kolejnym kryterium podziału tego związku są jego różne typy. Wyróżnia się siedem serotypów toksyny botulinowej. W medycynie wykorzystuje się głównie toksynę botulinową typu A, rzadziej B i E. Z kolei w weterynarii stosuje się również typy C i E. Pozostałe jej rodzaje, oznaczane innymi literami alfabetu od A do H, mają mniejsze znaczenie dla człowieka.
Podział preparatów toksyny botulinowej uwzględnia różne ich przeznaczenie. Toksyna botulinowa typu A należy do najpopularniejszych. Wchodzi w skład preparatów, wykorzystywanych w neurologii i okulistyce. Z ich pomocą łagodzi się objawy m.in. zeza, nadpotliwości, kurczu powiek, tików nerwowych, kręczu karku, połowiczego kurczu mięśni twarzy, nadmiernego napięcia mięśni czy ciężkich bólów migrenowych.
Związek ten jest doskonale znany również w medycynie estetycznej. Możliwość kontrolowanego porażenia mięśni mimicznych pozwala zredukować lub usunąć zmarszczki dynamiczne. Aby wygładzić nierówności, dokonuje się iniekcji niewielkiej ilości substancji w ściśle określone miejsce. Pierwsze efekty pojawiają się stopniowo, zwykle w ciągu kilku-kilkunastu dniu. Finalnie działanie botoksu utrzymuje się zwykle przez kilka miesięcy. Tego rodzaju zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej wykonywane są również w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej – brak możliwości pełnego kurczenia mięśni ogranicza ruchy twarzy, przyczyniające się do powstawania zmarszczek mimicznych
Słowo botoks bywa kojarzone z zabiegami wykorzystującymi tę substancję. W tej kategorii można wyróżnić procedury przeznaczone do usuwania konkretnych niedoskonałości lub obejmujące wybraną partię twarzy czy ciała. Może być to m.in.:
O szczegóły dotyczące zabiegów estetycznych z użyciem botoksu możesz zapytać podczas konsultacji w Klinice Natura Med w Nowym Sączu.
KONTAKT
Recepcja
+48 18 533 09 45
Kosmetolodzy
+48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379
mail: [email protected]
poniedziałek - piątek: 10.00-18.00
Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie
ADRES
Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak
ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz
KONTAKT
Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]
poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00
wtorek, czwartek: 9.00-17.00
sobota: 9.00-14.00
WAŻNE LINKI