Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Jak zatrzymać bielactwo? Poznaj siłę lasera excimerowego!

Bielactwo nabyte, z łaciny określane również jako vitiligo, jest chorobą autoimmunologiczną. Jego wyleczenie nie jest jak dotąd możliwe, istnieją jednak sposoby na zahamowanie postępu schorzenia i podwyższenie komfortu życia pacjentów. Jednym ze skuteczniejszych jest zastosowanie lasera excimerowego. Dowiedz się, czym jest to urządzenie i jak działa terapia!

Na czym polega bielactwo nabyte?

Bielactwo nabyte, w przeciwieństwie do wrodzonego, nazywanego również albinizmem, jest chorobą autoimmunologiczną. Ujawnia się ono zwykle we wczesnej młodości, nawet przed 20. rokiem życia. Podczas gdy albinizm niesie ze sobą poważniejsze konsekwencje, np. w postaci dużych problemów ze wzrokiem, a niestety nawet całkowitej utraty wzroku, pacjenci cierpiący na bielactwo nabyte muszą zmagać się przede wszystkim z plamami pojawiającymi się na skórze. Wywołuje to przede wszystkim dyskomfort psychiczny. Kolejnym problemem jest również większa podatność na inne choroby z autoagresji, jak RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), cukrzyca typu I, niedokrwistość złośliwa czy np. choroba Hashimoto. Kolejną różnicą są też obecne perspektywy leczenia. Chociaż żadna z chorób nie jest uleczalna, pacjenci chorujący na vitiligo mają szansę na zahamowanie objawów, np. za sprawą laseroterapii.

Jak działa laser excimerowy?

Sam sposób działania lasera excimerowego jest podobny do lamp UV. Urządzenie wytwarza wytwarza wiązkę światła w spektrum UVB o długości między 304 a 314 nm. Dzięki swojej precyzji znacznie skraca zarówno okres leczenia, jak i rekonwalescencji. Jego wyjątkowe działanie pozwala nie tylko na zmniejszenie stanów zapalnych i zatrzymanie choroby, lecz także na jej naturalną repigmentację. Potrafi on zniwelować zarówno niewielkie, jak i duże zmiany pigmentacyjne skóry.

Jak wygląda zabieg laserem excimerowym?

Przed zabiegiem laserem excimerowym zawsze konieczny jest wywiad ze specjalistą, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania oraz ustali optymalne parametry dla konkretnego pacjenta. Poza tym nie są konieczne żadne szczególne przygotowania, należy jedynie odpowiednio wcześniej odstawić lekarstwa, kosmetyki i zioła o działaniu światłouczulającym. Zabieg wykonywany jest na oczyszczonej skórze. W jego przebiegu precyzyjnie naświetlane są zmienione chorobowo miejsca. Zabieg jest bezinwazyjny i właściwie bezbolesny. Zdecydowana większość pacjentów nie odczuwa nawet niewielkiego dyskomfortu, choć odczucia podczas wykonywania procedury z pewnością są kwestią indywidualną. Sesja najczęściej trwa około 30 minut. Ilość zabiegów zależy od kilku czynników, jednym z istotniejszych jest z pewnością stopień zaawansowania problemu. Odległość między nimi może wynosić około 3-7 dni. Rezultaty leczenia są trwałe, nawrót zmian możliwy jest wyłącznie przez zaostrzenie się choroby lub nieodpowiednią pielęgnację po zabiegu. W Natura Med w Nowym Sączu tego typu zabiegi wykonujemy od lat, dlatego możesz zaufać nam w kwestii leczenie Twojego problemu.

Jakie są zalecenia po zabiegu laserem excimerowym?

Po zabiegu laserem excimerowym z pewnością istotna jest skuteczna ochrona skóry przed słońcem. Lepiej też unikać przegrzewania skóry, np. zrezygnować z sauny czy opalania oraz intensywnych treningów, unikać pływania w basenie (woda z chlorem może podrażniać skórę), nie nosić obcisłych ubrań, a także uważać, aby nie pocierać i nie drapać pociemniałej części skóry, aby uniknąć ewentualnych blizn. Należy być również przygotowanym na ewentualne skutki uboczne, jak opuchlizna. istnieje też ryzyko pojawienia się zaczerwienienia, pieczenia, przebarwień i hiperpigmentacji, a w rzadkich przypadkach także pęcherzy.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserem excimerowym?

Zabiegu laserem excimerowym powinny unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią, pacjenci cierpiący na nowotwory oraz osoby z fotonadwrażliwością, w tym stosujące preparaty fotouczulające. Pamiętaj jednak, że ostateczną decyzję o dopuszczeniu do zabiegu podejmuje lekarz, dlatego tak ważne jest, aby na konsultacji w Natura Med powiedzieć o wszystkich dolegliwościach, w tym również przebytych, a także przedstawić listę zażywanych leków, nawet tych bez recepty.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down