Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Jak pozbyć się cellulitu z ud?

Cellulit jest niezwykle dokuczliwym i nieprzyjemnym problemem, z którym mierzy się wiele kobiet w różnym wieku. To przypadłość uzależniona od wielu czynników, bardzo często powiązanych z trybem życia i nawykami żywieniowymi. Mężczyźni cierpią z powodu cellulitu o wiele rzadziej. Najczęściej pojawia się w dolnych partiach ciała, to problem dotyczący głównie ud, pośladków oraz bioder. Jak skutecznie walczyć z cellulitem? Jak pozbyć się cellulitu z ud? 

Spis treści

  1. Cellulit - objawy i przyczyny 
  2. Jak leczyć cellulit? 
  3. Jak pozbyć się cellulitu z ud?

Cellulit - objawy i przyczyny 

Cellulit jest powszechnym określeniem na problem dotyczący nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, która doprowadza do podskórnych zmian w budowie. Cellulit może być widoczny gołym okiem, gdy znajduje się w zaawansowanej fazie, lub dopiero poprzez ściśnięcie skóry. 

Cellulit możemy podzielić na cztery stopnie zaawansowania. Pierwszy z nich to lekki cellulit, który jest widoczny dopiero po ściśnięciu skóry. Drugi stopień cellulitu to moment, w którym zmiany skórne są o wiele bardziej widoczne, a skóra w swojej strukturze może przypominać skórkę pomarańczy. W przypadku trzeciego stopnia cellulitu staje się on o wiele bardziej widoczny, grudki są większe i mogą sprawiać ból. Natomiast w przypadku czwartego stopnia zaawansowania dolegliwości związanych z cellulitem grudki są bardzo duże, a skóra staje się mocno pofałdowana. 

Oprócz stopnia zaawansowania cellulitu, możemy mówić również o dwóch rodzajach tej choroby. Pierwszy z nich to cellulit wodny, który jest związany z zaburzoną pracą układów krwionośnego i limfatycznego. Nieprawidłowy przepływ krwi i limfy prowadzi do zatrzymania wody w organizmie oraz powstawania zmian podskórnych. Drugi rodzaj cellulitu to cellulit tłuszczowy, związany z nieprawidłowym rozmieszczeniem tłuszczu w organizmie. 

Cellulit najczęściej jest widoczny na udach, biodrach, pośladkach lub ramionach. Skóra staje się pofałdowana, o nierównym kształcie. Jednak cellulit wiąże się nie tylko z zaburzeniami estetycznymi - może również prowadzić do takich dolegliwości, jak wrażenie ciężkości, skurcze czy mrowienie. Cellulit może być twardy, miękki lub obrzękowy. 

Przyczyny występowania cellulitu są najczęściej powiązane bezpośrednio z nieprawidłowym trybem życia, zdarza się jednak, że jest spowodowany zaburzeniami gospodarki hormonalnej  czy problemami z nadwagą i otyłością. Do pozostałych przyczyn występowania cellulitu możemy zaliczyć brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, niezrównoważoną dietę, zaparcia, przyjmowanie posiłków o nieregularnych porach dnia czy też noszenie zbyt dopasowanych, obcisłych ubrań. 

Jak leczyć cellulit? 

Pierwszymi etapami walki z cellulitem jest zmiana nawyków żywieniowych i zwiększona aktywność fizyczna, które bardzo często są skutecznym sposobem na cellulit. Jeżeli jednak tego typu terapia nie zadziała, wówczas możemy sięgnąć po miejscowe dermokosmetyki, które dzięki zawartości odpowiednich substancji aktywnych usprawniają krążenie. Ostatecznym rozwiązaniem w walce z uporczywym cellulitem, szczególnie w trudnych miejscach, są zabiegi medycyny estetycznej, wykonywane w specjalnych gabinetach pod okiem specjalistów. 

Z jakich zabiegów możemy skorzystać w walce z cellulitem? Szczególnie z tym pojawiającym się na udach? Jedną ze skuteczniejszych metod, dostępnych w naszej klinice Natura Med w Nowym Sączu, jest zabieg endermologii, który ma na celu stymulację i regenerację skóry. Wykonywanie zabiegu za pomocą mechanizmu LPG Alliance pozwala na pobudzenie komórek w głębokich warstwach skóry, dzięki czemu wygładza się, jest bardziej jędrna i wygląda znacznie młodziej. Zabieg trwa od 15 minut do maksymalnie godziny. Jest bezbolesny. Mechaniczna stymulacja działa kompleksowo na skórę i błyskawicznie poprawia jej kondycję. 

Kolejnym zabiegiem, z którego mogą skorzystać pacjentki i pacjenci zmagający się z problemem cellulitu na udach, jest kriolipoliza 4D bazująca na nowoczesnej technologii, polegającej na trwałym i efektywnym redukowaniu komórek tłuszczowych. W czasie zabiegu dostarczana jest chłodząca energia do podskórnej warstwy tłuszczu. Zabieg jest zalecany szczególnie w miejscach trudnych, takich jak uda. 

Skutecznymi procedurami są również mezoterapia oraz karboksyterapia. Zabieg mezoterapii polega na wprowadzaniu pod skórę pacjentki substancji odżywczych, takich jak kwas hialuronowy, koktajle witaminowe czy osocze bogatopłytkowe, przy pomocy iniekcji. Natomiast karboksyterapia polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiedniej dawki medycznego CO2, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwiększenia przepływu krwi, a w konsekwencji - stymulacji produkcji kolagenu.

Jak pozbyć się cellulitu z ud? 

Jednak jak już zostało wspomniane wyżej, zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej, chociaż skuteczne, powinny być ostatecznością. Pierwsze kroki w walce z cellulitem to ćwiczenie siłowe czy aerobowe, zmiana nawyków żywieniowych i zredukowanie elementów garderoby do tych ubrań, które nie uciskają miejsc narażonych na pojawianie się cellulitu. 

Dieta osób zmagających się z problemem cellulitu powinna opierać się na warzywach, nienasyconych kwasach tłuszczowych, białku oraz mniejszej ilości węglowodanów prostych. Oznacza to, że powinniśmy wyrzucić z naszego jadłospisu produkty o wysokiej zawartości cukru oraz te wysokoprzetworzone. Postaw też na produkty, które poprawiają mikrokrążenie, sięgaj po przyprawy, takie jak: kurkuma, imbir, cynamon, ostra papryka, pieprz cayenne czy czarny pieprz. Warto też częściej sięgać po produkty bogate w witaminę C, która uczestniczy w produkcji kolagenu. 

Jeśli natomiast chodzi o aktywność fizyczną, zacznij od prostych działań i zwiększaj tempo. Niech najpierw pojawią się w twoim codziennym rozkładzie zajęć spacery, które przerodzą się w szybki marsz, następnie stopniowo z marszu możesz przechodzić do biegania. Na początek niech to będą krótkie dystanse. Wystarczy ok. 20-30 minut interwałowego treningu, co pozwala podkręcić metabolizm i pozbyć się nie tylko cellulitu, lecz także dodatkowych kilogramów.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down