Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Dermatochirurgia laserowa – kiedy można usunąć brodawki i znamiona laserem?

Brodawki i znamiona to szeroka grupa zmian skórnych, które często chcemy usunąć z powodów estetycznych i terapeutycznych. W tym celu zastosowanie znajduje m.in. laser, chociaż nie sprawdza się on w każdym przypadku. Kiedy nowoczesna dermatochirurgia laserowa okazuje się odpowiednią techniką, a kiedy wskazane są tradycyjne metody chirurgiczne? Dowiedz się więcej na ten temat!

Na czym polega współczesna dermatochirurgia laserowa?

Dermatochirurgia laserowa, zgodnie z nazwą, łączy chirurgię, dermatologię i laseroterapię. Jest to dział medycyny, skupiający się na redukcji zmian skórnych z użyciem nowoczesnych technik zabiegowych – laserów. Urządzenia takie emitują wiązkę światła, która prowadzi do ,,odparowania” cząsteczek wody z tkanek zmienionych chorobowo lub umożliwia ich przecięcie w sposób precyzyjniejszy i mniej inwazyjny w porównaniu do skalpela.

Laseroterapia wykorzystywana jest do usuwania zmian dermatologicznych różnego rodzaju, w tym wielu brodawek i znamion barwnikowych. Ich usuwanie najczęściej spowodowane jest względami estetycznymi, ale też terapeutycznymi. Niektóre nierówności, zwłaszcza usytuowane na newralgicznych obszarach ciała, mogą odpowiadać za dyskomfort, a nawet ulegać drażnieniu przez odzież i krwawić.

Zalety dermatochirurgii w porównaniu do zabiegów chirurgicznych

Usuwanie znamion i brodawek laserem jest jedną z najskuteczniejszych i najchętniej wybieranych metod. Powodem popularności dermatochirurgii laserowej są jej liczne zalety w porównaniu do zabiegów chirurgicznych:

  • Precyzja – wiązka lasera umożliwia przeprowadzenie bardzo precyzyjnego cięcia lub ,,odparowania zmiany”, z minimalną lub praktycznie zerową ingerencją w okoliczne tkanki.
  • Ograniczenie krwawienia – podczas zabiegu energia lasera prowadzi do termicznego obkurczenia i zamknięcia naczyń krwionośnych, co zmniejsza lub całkowicie eliminuje krwawienie.
  • Krótki czas trwania zabiegu – procedura usuwania znamion i brodawek zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut. Nie ma potrzeby zakładania szwów.
  • Szybsze gojenie – mniejsza ingerencja w tkanki równa się ze zmniejszeniem ryzyka infekcji i szybszą regeneracją miejsca zabiegowego.
  • Estetyka – po usunięciu brodawki lub innej zmiany często nie pozostaje ślad lub ewentualne blizny są znikome.

Czy laser to zawsze dobry wybór?

Pomimo wielu zalet dermatochirurgii laserowej trzeba pamiętać, że nie zawsze ma ona zastosowanie. Przede wszystkim usunięcie zmiany z pomocą energii lasera nie daje możliwości pobrania próbki do badania histopatologicznego. Metoda ta sprawdza się więc tylko, jeśli lekarz nie ma wątpliwości co do łagodnego charakteru zmiany. Gdy istnieje takie ryzyko lub gdy zmiana jest duża, specjaliści rekomendują klasyczne usunięcie zmiany, skalpelem w znieczuleniu miejscowym, i jej późniejsze badanie w celu wykluczenia złośliwości.

Do oceny typu zmiany skórnej często wystarcza badanie z użyciem dermatoskopu, który umożliwia obejrzenie skóry w dużym powiększeniu. W części przypadków lekarz może zalecić wykonanie biopsji.

Jakie zmiany skórne można usunąć z pomocą lasera?

Przynajmniej jedną, a zazwyczaj więcej zmian skórnych ma każdy z nas. Niektóre są obecne na ciele od urodzenia, inne pojawiają się w późniejszych latach. Wśród najczęściej spotykanych i zwykle możliwych do usunięcia z pomocą dermatochirurgii laserowej wymienia się:

  • brodawki wirusowe – potocznie określane jako kurzajki, jeśli są oporne na leczenie farmakologiczne.
  • brodawki łojotokowe – są niegroźnymi znamionami naskórkowymi, ale często przybierają nieestetyczny wygląd;
  • naczyniaki rubinowe – jest to typ zmian naczyniowych, szczególnie widocznych z uwagi na ciemną kolorystykę;
  • kłykciny kończyste – pojawiają się w obrębie narządów płciowych w wyniku wirusa HPV;
  • włókniaki miękkie – mają postać małych, niekiedy wiszących grudek i często pojawiają się w widocznych i delikatnych miejscach, np. na powiekach czy pod pachami;
  • przebarwienia posłoneczne – są rodzajem zmian melanocytowych, powiązanych z częstą ekspozycją na słońce.

Jakie zmiany skórne nie mogą być usuwane laserowo

Wszelkie zmiany podejrzane, czyli takie, co do których lekarz nie ma pewności, nie powinny być usuwane laserem. Nawet jeśli zmiana jest niewielka, to jej wczesne usunięcie bez badania histopatologicznego mogłoby opóźnić diagnostykę i leczenie. Nie usuwa się więc laserowo zwłaszcza:

  • zmian barwnikowych (pieprzyków), które powinny być sprawdzone pod kątem czerniaka skóry;
  • zmian, które zmieniają kształt czy kolor, rosą, mają zróżnicowaną strukturę, nierównomierne krawędzie itp.;
  • zmian podejrzanych o charakter innych nowotworów skóry.

Czy są jakieś przeciwwskazania do laseroterapii?

Poza oceną charakteru zmiany, lekarz musi wykluczyć również inne przeciwwskazania do laseroterapii. Są to głównie:

  • okres ciąży i laktacji,
  • aktywne infekcje skórne na obszarze zabiegowym,
  • skłonność do tworzenia się bliznowców,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • świeża opalenizna.

Jak się przygotować do usuwania znamion i brodawek?

Zmiany łagodne często mogą być usunięte w dniu wizyty w klinice. Zwykle zabieg z zakresu dermatochirurgii laserowej nie wymaga szczególnych przygotowań. Warto jednak na ok. dwa tygodnie przed nim zrezygnować z opalania i stosować kremy z wysokimi filtrami UV, zwłaszcza jeśli zmiana jest obecna na eksponowanej partii ciała. Lekarz może zalecić również rezygnację z kosmetyków zawierających retinol i kwasy. Pamiętaj też, aby poinformować specjalistę o swoim stanie zdrowia i wszystkich przyjmowanych lekach.

Podsumowanie – kiedy wybrać laser, a kiedy inne techniki?

Dermatochirurgia laserowa to nowoczesna odsłona medycyny. Do usuwania niedoskonałości skórnych wykorzystuje się precyzyjne lasery, które ograniczają ingerencję w tkanki, krwawienie i czas trwania zabiegu oraz skracają okres rekonwalescencji do minimum. Nie każda zmiana może jednak zostać usunięta tą metodą. Zabieg musi być poprzedzony konsultacją, podczas której lekarz podejmuje decyzję. Na wizytę taką możesz się umówić w Klinice NaturaMed w Nowym Sączu, gdzie doświadczeni specjaliści dobiorą formę terapii optymalną do charakteru Twojej zmiany i indywidualnych potrzeb.

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down