Botoks to substancja znana chyba każdemu, w tym nawet osobom, które nigdy nie korzystały z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Popularność ta niesie jednak ze sobą wiele mitów na temat zabiegów z użyciem tej substancji. Należą do nich między innymi obawy przed nienaturalnym efektem czy skutkami ubocznymi, a także niepewność co do sposobu działania preparatu, w tym mylenie go z wypełniaczami. Zastanawiasz się, czy iniekcje botoksem to rozwiązanie dla Ciebie? Obalimy dla Ciebie największe mity i pomożemy podjąć odpowiednią decyzję!
Sam botoks to w rzeczywistości nazwa handlowa preparatu na bazie toksyny botulinowej typu A. Substancja ta jest egzotoksyną, którą wytwarzają laseczki Clostridium botulinum. Stosuje się ją od lat w różnych gałęziach medycyny, nie tylko tej estetycznej.
Botoks działa poprzez trwałe łączenie się z płytką nerwowo-mięśniową i porażenie przewodnictw mięśniowo-nerwowego. Dzieje się to poprzez połączenie jej cząsteczek z odpowiednimi białkami (SNAP-25), które pozwalają na transport pęcherzyków z acetylocholiną do synaps nerwowych. Sprawia to, że pobudzenie skurczu mięśni staje się niemożliwe. To dlatego substancja ta pomaga w wygładzaniu zmarszczek mimicznych oraz wygładzaniu zmarszczek mimicznych oraz przy wielu problemach medycznych.
Do najczęstszych mitów związanych ze stosowaniem toksyny botulinowej należą takie przekonania, jak:
Żadna z tych opinii nie jest prawdziwa, jednak tylko pod warunkiem, że pacjent zastosuje się do poniższych porad.
Tak, stosowanie botoksu to bezpieczna procedura. Najważniejsze jest jednak, aby wszelkie zabiegi z wykorzystaniem botoksu przeprowadzone zostały w renomowanej placówce przez doświadczonego lekarza o odpowiedniej specjalizacji. Podanie botoksu nie powinno odbywać się też między innymi w salonach kosmetycznych i być wykonywane przez kosmetologa czy kosmetyczkę. Zabieg ten może być również niebezpieczny dla osób, u których występują przeciwwskazania do jego wykonania. Dlatego tak istotna jest konsultacja przedzabiegowa.
Oba zabiegi, choć z pozoru mogą wydawać się podobne, polegają na czymś zupełnie innym. Zastosowanie botoksu wpływa na pracę mięśni, dzięki czemu skutecznie wygładza twarz. Z kolei kwas hialuronowy to popularny wypełniacz, kóry pozwala uzyskać efekt wolumetrii, delikatnej poprawy owalu, a także powiększenia wybranych partii, np. ust. Każdy z zabiegów jest bezpieczny i skuteczny pod warunkiem jego odpowiedniego przeprowadzenia. Różnica może także tkwić w trwałości rezultatów. Toksyna botulinowa zwykle działa od 3 do 6 miesięcy, choć możliwe jest uzyskanie trwalszych rezultatów poprzez regularne powtarzanie zabiegów. Kwas hialuronowy pełni swoją rolę przez ok. 6 do nawet 18 miesięcy, zależnie od wielu czynników, jak ilość i miejsce podania oraz indywidualne uwarunkowania pacjenta.
Botoks najszerzej znany jest właśnie ze swojego zastosowania w celu redukcji zmarszczek. W rzeczywistości jednak używa się go również w wielu innych przypadkach. Do najpopularniejszych należą leczenie nadpotliwości, bruksizmu i migreny. Lekarze wykorzystują go także w leczeniu stanów silnego napięcia mięśni, w tym w zaburzeniach neurologicznych (spastyczności), np. przy mózgowym porażeniu dziecięcym, zaburzeniach czynności pęcherza moczowego (częstomoczu, nietrzymaniu moczu, parcia naglącego).
Toksyna botulinowa musi być stosowana wyjątkowo precyzyjnie i w ilości dopasowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie naturalnych efektów estetycznych. Warto też pamiętać, że efekt wygładzenia zmarszczek nie pozostanie z nami na zawsze, a jedynie przez kilka miesięcy. Dlatego jeśli z jakiegokolwiek powodu rezultat nie będzie nam odpowiadał, możemy być pewni, że wkrótce wszystko wróci do stanu sprzed zabiegu.
Efekty uboczne podania botoksu pojawiają się stosunkowo rzadko, o ile preparat został odpowiednio podany. Do najczęściej występujących zaliczyć można: asymetrie, zaburzenia mimiki twarzy, opadanie powieki, nienaturalna pozycja brwi (opadania lub ich nadmierne uniesienie), bóle głowy, zmęczenie, nudności czy osłabienie mięśni. W najcięższych przypadkach mogą zdarzać się nawet zaburzenia mowy i połykania czy podwójne widzenie. Z kolei całkowicie normalne jest niewielkie zaczerwienienie, obrzęk czy małe siniaki. Objawy te znikają samoistnie po maksymalnie kilku dniach od wstrzyknięcia botoksu.
Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, choć bezpieczne, nie są, niestety, przeznaczone dla każdego. Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań należą: okres ciąży i karmienia piersią, zaburzenia przewodnictwa mięśniowego, choroby układu sercowo-naczyniowego, schorzenia autoimmunologiczne oraz alergia na albuminę ludzką czy jakikolwiek składnik preparatu. Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu zabiegu zawsze podejmuje lekarz.
Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie
ADRES
Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak
ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz
KONTAKT
Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]
poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00
wtorek, czwartek: 9.00-17.00
sobota: 9.00-14.00
WAŻNE LINKI