Usuwanie znamion jest bardzo często wykonywanym zabiegiem z zakresu chirurgii lub dermatologii estetycznej, m.in. w ramach profilaktyki czerniaka. W zależności od tego, jaką metodę usunięcia znamienia wybierzemy, tradycyjny zabieg chirurgiczny czy laserowe usuwanie pieprzyków, musimy przygotować się na to, że po zabiegu na skórze pozostanie mniejsza lub większa rana, która z biegiem czasu będzie się naturalnie goić. Naszym zadaniem jest natomiast właściwa pielęgnacja obszaru zabiegowego, a przy tym brak podejmowania działań, które mogłyby zaburzyć proces gojenia się rany. Oto, jak postępować i czego nie robić po usunięciu znamienia.
Rana po usunięciu znamienia metodą chirurgiczną jest zwykle większa niż przy metodzie laserowej. Oznacza to tym samym, że nieco dłużej się goi i wymaga od nas większej dbałości, by m.in. uniknąć ryzyka zakażenia. Specjaliści zalecają, aby po wykonaniu zabiegu wycięcia zmiany skórnej (do momentu zdjęcia szwów) korzystać głównie z prysznica, przemywać ranę letnią wodą i łagodnym mydłem lub solą fizjologiczną. Po osuszeniu rany należy ją zdezynfekować i nałożyć czysty, jałowy opatrunek.
Jak długo goi się rana po usunięciu znamion i pieprzyków metodą chirurgiczną? Zewnętrzna część rany potrzebuje zazwyczaj ok. 2 tygodni, a zakończenie tego procesu objawia się powstaniem blizny. Nie oznacza to jednak, że pełna odbudowa skóry nastąpiła także w głębszych warstwach skóry - trwa to zwykle kilka miesięcy. Możemy jednak wspomóc regenerację skóry w miejscu zabiegowym poprzez zastosowanie specjalnych preparatów, np. maści lub kremów z dodatkiem takich składników, jak: alantoina, pantenol, witamina E, heparyna czy aloes. Pomoże to w pielęgnowaniu blizny i pozwoli zapobiegać powstawaniu przerostów blizn. Z domowych sposobów na przyspieszanie procesu gojenia się blizn możemy dodatkowo wykorzystać wyciągi z cebuli. Pamiętajmy też o skutecznym zabezpieczaniu skóry przed działaniem promieniowania UV.
Alternatywną metodą chirurgicznego zabiegu usunięcia pieprzyka czy innego znamienia jest laseroterapia. To zabieg, w którym skalpel zastępuje wiązka światła laserowego - laser nie prowadzi do przecięcia powłok skórnych, co pozwala uniknąć rekonwalescencji po usunięciu znamienia. Procedura zabiegowa ma na celu usunięcie znamienia poprzez odparowanie zmiany ze skóry lub jej odcięcie, jednak bez przerywania ciągłości naskórka.
Dla wielu pacjentów to obecnie najlepsza forma dermatologicznego usuwania znamion, która minimalizuje ryzyko powikłań. Procedura medyczna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zaś pacjent po zabiegu może zmagać się z delikatnym obrzękiem i zaczerwienieniem skóry. Przy zastosowaniu tej metody nie zakłada się szwów, a dodatkowo, jeśli znamię jest niewielkie, nie stosuje się nawet opatrunku - w miejscu usuwanej zmiany tworzy się po prostu niewielki strupek. Po zabiegu usunięcia znamienia laserem wymagana jest właściwa dbałość o higienę rany (delikatne przemywanie pod bieżącą wodą i dezynfekcja zaleconym przez specjalistę preparatem) oraz zabezpieczanie skóry przed słońcem kremami z wysokimi filtrami SPF.
Należy zaznaczyć, że pomimo wielu zalet, jakie mają zabiegi laserowe, nie każdy może się im poddać. Kwalifikacja do laserowego usuwania znamion zależy głównie od rodzaju i charakteru zmiany - jako lekarze musimy mieć pewność, że przeznaczone do usunięcia znamię jest łagodne, a przeprowadzona procedura jest bezpieczna dla pacjenta. Podczas konsultacji przed laseroterapią omawiane są także inne, możliwe przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
KONTAKT
Recepcja
+48 18 533 09 45
Kosmetolodzy
+48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379
mail: [email protected]
poniedziałek - piątek: 10.00-18.00
Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie
ADRES
Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak
ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz
KONTAKT
Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]
poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00
wtorek, czwartek: 9.00-17.00
sobota: 9.00-14.00
WAŻNE LINKI