Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Co zrobić, żeby zeszła opuchlizna z nóg?

Puchnięcie nóg to dolegliwość, która może być wynikiem różnych czynników. Niezależnie od tego, czy stanowi objaw chorobowy czy jest np. wynikiem zmęczenia, zwykle jest po prostu bardzo uciążliwe. Szukasz sprawdzonych sposobów na opuchliznę nóg i chcesz poznać ich możliwe przyczyny? Przeczytaj poniższy artykuł.

Skąd się bierze obrzęk nóg?

Obrzęk nóg może być wywołany wieloma różnymi przyczynami i świadczyć o różnych stanach fizjologicznych. Bywa, że jest to objaw niegroźny, świadczący o prawidłowej reakcji organizmu na określone bodźce, jednak zdarza się też, że opuchlizna jest powiązana z toczącym się stanem chorobowym. Jeżeli obrzęki powstają bez wyraźnej przyczyny lub są długotrwale, warto skonsultować się z lekarzem.

Jedną z najczęstszych przyczyn obrzęków nóg jest niewydolność żylna. W jej wyniku krążenie krwi przez naczynia krwionośne jest zaburzone, co prowadzi do gromadzenia się płynów (m.in. limfy) w kończynach. Problem ten często jest powiązany z występowaniem żylaków, czyli poszerzenia i deformacji żył wynikającego z nieprawidłowego funkcjonowania ich zastawek. Obrzęk nóg może być także objawem innych chorób układu krążenia, takich jak np. podwyższone ciśnienie krwi czy niewydolność serca. W sytuacji, gdy serce nie jest w stanie skutecznie pompować krwi do narządów i tkanek, dochodzi do zatrzymywania płynów w organizmie  wystąpienia obrzęku.

Inną poważną przyczyną opuchlizny nóg może być choroba nerek. Nerki są organem spełniającym olbrzymią rolę w regulowaniu ilości wody w organizmie. Ich niewydolność może prowadzić do zatrzymania płynów. Obrzęki na udach (ale także w innych miejscach na ciele) są charakterystycznym objawem zespołu nerczycowego, czyli stanu, w którym dochodzi do nadmiernej utraty białka wraz z moczem. Przy podejrzeniu zaburzeń tego typu należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki, która w początkowej fazie opiera się w m.in. na badaniach krwi.

Opuchlizna kostek i nóg jest dolegliwością występującą często w okresie ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze. W tym czasie organizm kobiety przechodzi wiele zmian hormonalnych i fizjologicznych, objętość krwi w organizmie się zwiększa, a macica zaczyna uciskać naczynia krwionośne. Wszystko to może zaburzać przepływ krwi i limfy, powodując gromadzenie się płynów w kończynach dolnych. Opuchnięte kończyny mogą też występować przy innych zaburzeniach hormonalnych, np. związanych z przyjmowaniem antykoncepcji doustnej czy wejściem w okres menopauzy.

Obrzęk nóg może być również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Należą do nich m.in. sterydy anaboliczne czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku, gdy dolegliwości są częste lub bardzo uciążliwe, warto skontaktować się ze swoim lekarzem w celu rozważenia zmiany terapii.

Opuchlizna często wiąże się z innymi objawami, których charakter w dużej mierze zależy od przyczyny jej pierwotnego występowania. Pacjenci doświadczają więc często takich dolegliwości, jak ból nóg, uczucie ich ciężkości czy zmiany skórne (m.in. wspomniane wyżej żylaki). W przypadku niewydolności serca opuchniętym nogom mogą też towarzyszyć problemy z oddychaniem, zmęczenie i osłabienie. Z kolei przy problemach nerkowych często występuje ból pleców oraz zmiany w częstotliwości oddawania moczu. W przypadku zauważenia u siebie takich objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Sprawdzone sposoby na opuchnięte kostki u nóg

Spuchnięte kostki i uczucie ciężkich nóg występują częściej u osób, które prowadzą siedzący tryb życia niż u tych, które dbają o codzienny ruch. Aby zapobiegać tego typu dolegliwościom lub pozbyć się ich, gdy już wystąpią, warto zadbać o regularną aktywność fizyczną. 

W gabinetach medycyny estetycznej dostępne są specjalistyczne masaże (takie jak endermologia LPG) zapewniające kończynom tzw. drenaż limfatyczny. Zabieg tego typu umożliwia usprawnienie przepływu treści przez naczynia limfatyczne. Wykonanie serii takich zabiegów pozwala na długotrwałe pozbycie się opuchnięcia nóg i przywrócenie im lekkości.

Doraźne, domowe sposoby na opuchnięte kostki i uczucie ciężkości nóg, to m.in.:

  • unoszenie nóg powyżej linii bioder – pozycja na plecach z uniesionymi nogami sprzyja odpływowi krwi i limfy z kończyn dolnych, co pomaga w zmniejszeniu opuchlizny;
  • nawadnianie organizmu – wypijanie odpowiedniej ilości wody na dobę sprawia, że organizm przyzwyczaja się do jej regularnej podaży i nie stara się jej na siłę zatrzymywać;
  • picie naparów ziołowych – niektóre zioła, takie jak mniszek lekarski czy skrzyp polny, sprzyjają usuwaniu nadmiernej ilości płynów z organizmu i redukują przepuszczalność naczyń.

Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoje objawy są wynikiem zmęczenia lub braku ruchu, czy też wiążą się z poważnymi schorzeniami, nie wahaj się udać do specjalisty. Tylko profesjonalna diagnostyka i ewentualne leczenie pozwolą Ci odpowiednio zadbać o Twoje zdrowie.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down