Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Botoks nie taki straszny. Co trzeba wiedzieć o wypełnianiu zmarszczek botoksem?

Koniec grudnia to nie tylko czas bożonarodzeniowego świętowania, ale także i robienia noworocznych postanowień. Wiele pań na swoją listę „zobowiązań” wpisuje lepsze zadbanie o urodę i rozprawienie się ze zmarszczkami. Na szczęście to postanowienie nie musi zostać bez pokrycia. Współczesna medycyna estetyczna proponuje wiele zabiegów przeciwzmarszczkowych, jednak nadal tym najbardziej popularnych jest usuwanie zmarszczek botoksem. Decyduje się na niego wiele pań, mimo że w ostatnich latach botoks nie miał dobrej prasy. Czy faktycznie usuwania zmarszczek botoksem trzeba się obawiać?

Botoks w medycynie estetycznej

Botoks w medycynie estetycznej wykorzystywany jest od 1990 roku.  Jad kiełbasiany, czyli toksyna botulinowa jest toksyną. Zjedzona z pożywieniem jest trucizną, ale wstrzykiwana w niewielkich ilościach do mięśni nie ma szkodliwego działania. Botoks na początku wykorzystywany był przez neurologię i okulistykę m.in. do usuwania nadmiernego napięcia mięśni u dzieci z porażeniem mózgowym czy osób po udarze mózgów. Z czasem po jad kiełbasiany sięgnęła też medycyna estetyczna, która po dziś dzień stosuję go do usuwania zmarszczek na czole, niwelowania kurzych łapek, zmarszczek dolnej powieki oka, tych nad górną wargą, na szyi. Botoks pozwala też podnieść opadające kąciki ust.

Jak działa jad kiełbasiany?

Zmarszczki pojawiają się nie tylko w efekcie starzenia się skóry, ale i jako konsekwencja nadmiernej aktywności mięśni w określonych częściach twarzy. Mięśnie kurczą się i w ten sposób powstają zmarszczki i bruzdy, które odejmują twarzy urody. Toksyna botulinowa blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do mięśni twarzy, a więc zapobiega ich kurczeniu się i marszczeniu skóry. Efekt zabiegu utrzymuje się od 4-6 miesięcy i to tylko w obrębie mięśni, w które jad kiełbasiany został wstrzyknięty. Podczas działania toksyny botulinowej wyraz twarzy nie zmienia się, jedyną zmianą jest zanik zmarszczek.

Botoks – w czym pomoże?

Podstawowe zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej jest:

  • profilaktyka i korekcja zmarszczek górnej części twarzy,
  • profilaktyka i korekcja zmarszczek środkowej i dolnej części twarzy,
  • korekcja zmarszczek poziomych szyi,
  • korekcja pionowych pasm szyi,
  • uniesienie koniuszka nosa,
  • korekcja „uśmiechu dziąsłowego”,
  • unoszenie kącików ust,
  • leczenie nadmiernej potliwości pach, dłoni i stóp,
  • korekcja blizn.

Wszystkie zabiegi z wykorzystaniem botoksu wykonywane są w nowotarskiej Akademii Zdrowia i Urody Natura Med.

Usuwanie zmarszczek botoksem – jak wygląda zabieg?

Usuwanie zmarszczek botoksem jest zabiegiem tym z serii mało inwazyjnych. Podanie jadu kiełbasianego nie wymaga znieczulenia miejscowego, konieczne jest natomiast odtłuszczenie i dezynfekcja skóry preparatem bezalkoholowym. Pacjent w czasie zabiegu nie odczuwa bólu, możliwy jest jednak delikatny dyskomfort w postaci mrowienia. Nawet bardzo wrażliwe pacjentki przyznają, że wkłucie przypomina zaledwie ugryzienie komara. W zależności od obszaru podawania jadu kiełbasianego wykonuje się różne ilości wkłuć. Ilość preparatu zawsze dobiera lekarz.  Po wstrzyknięciu botoksu można od razu powrócić do swoich codziennych obowiązków, nie jest konieczna rekonwalescencja. Mało inwazyjne i czasochłonne jest również przygotowanie do usuwania zmarszczek botoksem. Przed zabiegiem nie trzeba wykonywać żadnych badań, wystarczy sam wywiad lekarski. Jego zadaniem jest wykluczenie chorób neurologicznych, osłabienia siły mięśniowej, ciąży, karmienia piersią, stanów zapalnych skóry – w takich przypadkach podanie botoksu jest niewskazane. Do przeciwwskazań zalicza się też przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i rozrzedzających krew. Zabiegu nie wykonuje się również kobietom w trakcie miesiączki.

Wypełnianie zmarszczek – co jeszcze proponuje medycyna estetyczna?

Botoks to nie jedyna metoda redukcji zmarszczek. Medycyna estetyczna bruzd i zmarszczek pozbywa się także za pomocą zabiegów takich jak blefaroplastyka (niweluje tzw. zmarszczki palacza), nici liftingujące czy coraz popularniejszy lifting wampirzy. Każdy z zabiegów pozwala na skuteczną redukcję zmarszczek z obszaru całej twarzy.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down