Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Botoks - fakty i mity

Wokół zabiegów wykorzystujących toksynę botulinową narosło wiele mitów i sprzecznych opinii. Jest to jednej z najczęściej i najchętniej wybieranych zabiegów mających na celu redukowanie widocznych oznak starzenia. Chociaż botoks wykorzystywany jest w medycynie estetycznej już od 1990 roku, a jego skuteczność i bezpieczeństwo zostało potwierdzone przez liczne badania i zadowolone Pacjentki, w przestrzeni publicznej wciąż możemy natknąć się na wiele nieprawdziwych informacji dotyczących działania toksyny botulinowej. Jak odróżnić fakty od mitów?

Spis treści

  1. Botoks - działanie i właściwości
  2. Najważniejsze fakty dotyczące botoksu
  3. Najważniejsze mity dotyczące botoksu

Botoks - działanie i właściwości

Botoks wykorzystywany w czasie zabiegów jest substancją tworzoną na bazie toksyny botulinowej, która blokując przekazywanie bodźców z połączeń nerwowych do mięśni twarzy, zapobiega ich kurczeniu, a tym samym nadmiernemu marszczeniu się skóry. Preparat działa jedynie w obszarze tych mięśni, do których został bezpośrednio podany, dzięki czemu Pacjent poddający się zabiegowi botoksu może być spokojny o to, że toksyna botulinowa nie wpłynie na przypadkowe partie mięśni. Efekt działania substancji pojawia się stopniowo, a przywrócenie funkcji zakończeń nerwowych następuje zazwyczaj po około 6 miesiącach.

Ponieważ botoks jest substancją obecną w medycynie estetycznej od lat 90., został już dobrze przebadany. Dzięki temu wiemy dokładnie jakie są przeciwwskazania do stosowania tego zabiegu. Ponieważ toksyna botulinowa wykazuje dużą immunogenność może prowadzić do nasilania  objawów niektórych schorzeń, dlatego przed wykonaniem zabiegu powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który pomoże nam ustalić czy możemy bezpiecznie skorzystać z tego preparatu.

Do zabiegu botoksu wykorzystuje się najczęściej preparaty o nazwie Botox, Vistabel, Dysport,  Azzalure, Bocouture.

Podstawowe zastosowanie botoksu to profilaktyka i korekcja zmarszczek, zarówno w górnych jak i dolnych partiach twarzy. Ponadto botoks może być wykorzystywany do uniesienia koniuszka nosa, korekcji tak zwanego „uśmiechu dziąsłowego”, uniesienia kącików ust, korekcji blizn oraz leczenia nadmiernej potliwości pach, dłoni i stóp.

Najważniejsze fakty dotyczące botoksu

Pierwszym ważnym faktem na temat botoksu jest to, że zapewnia on szybkie efekty estetyczne. Po wykonaniu zabiegu pierwsze oznaki tego, że botoks zadziałał możemy obserwować już po 5-7 dniach od jego zaaplikowania. Jednocześnie efekt działania botoksu pozwala cieszyć się wygładzonymi zmarszczkami nawet do pół roku. Zabieg można wówczas powtórzyć, aplikując botoks w tych samych miejscach.

Kolejnym ważnym faktem dotyczącym toksyny botulinowej jest to, że powinna być ona aplikowana jedynie przez lekarza. Jest to bowiem preparat, który wymaga od osoby wykonującej zabieg dokładnej znajomości anatomii człowieka. Decydując się na zabieg botoksu, wybierzmy miejsce godne zaufania, w którym będziemy mieć do czynienia z wykwalifikowanym personelem medycznym. W naszej klinice Naturamed w Nowym Sączu usługi bazujące na toksynie botulinowej wykonują jedynie wykwalifikowani lekarze, używając sprawdzonych i certyfikowanych preparatów.

Warto również wiedzieć, że botoks jest preparatem, z którego mogą korzystać osoby w każdym wieku. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej są przeciwwskazania medyczne, które należy skonsultować ze swoim lekarzem, znającym naszą historię przebytych chorób.

Najważniejsze mity dotyczące botoksu

Jednym z najważniejszych zarzutów skierowanych w stronę botoksu jest to, że po wykonaniu zabiegu wygląd naszej twarzy zmienia się na nienaturalny. Ponieważ botoks zaliczany jest do neurotoksyn, każdy zastrzyk delikatnie rozluźnia mięśnie, nie powodując spięcia czy efektu „twarzy-maski”. Dzięki temu po zabiegu twarz wygląda na promienną i wypoczętą, nie noszą na sobie znamion sztuczności. Warto w tym miejscu podkreślić, że zabieg nie ma na celu całkowitego zlikwidowania zmarszczek, nie jest bowiem substancją wypełniającą, a rozluźniającą. Całkowite zlikwidowanie prowadzi do unieruchomienia mięśni twarzy. Jeśli po wykonanym zabiegu twarz wygląda nienaturalnie, w większości przypadków wiąże się to z nieprawidłowym dawkowaniem lub niewłaściwym podaniem substancji.

Kolejnym często powtarzanym mitem jest to, że botoks jest substancją niebezpieczną. Należy pamiętać, że botoks poddawany jest badaniom od ponad 100 lat, natomiast w medycynie estetycznej wykorzystuje się go od 30. Aby zabieg był niebezpieczny dla zdrowia pacjenta, jednorazowo musiałby zostać przyjęty w formie trzech tysięcy jednostek - w czasie zabiegów zazwyczaj podaje się od 1 do 3 jednostek. Botoks znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej - wykorzystuje się go również w leczeniu zaburzeń neurologicznych czy jako środek przeciwko działaniu silnych migren.

Ostatnim mitem, który chcemy dziś obalić jest przekonanie o tym, że zastrzyki z botoksu są bolesne. W czasie zabiegu korzysta się z cieniutkich igiełek, które sprawiają, że podanie substancji rozluźniające jest właściwie niewyczuwalne. Pacjenci oceniając ten zabieg jako komfortowy i nieinwazyjny. Aby zachować pewność, że podanie botoksu będzie całkowicie bezbolesne, niektórym pacjentom aplikuje się krem miejscowo znieczulający.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down