Nmed logo
O nas Podologia
Twój problem
Blog
Kontakt

Botoks - czyli jak się pozbyć zmarszczek

Botoks to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Jest mało inwazyjny, nie wymaga znieczulenia, a efekty są widocznie niemal natychmiast. Botoks zlikwiduje zmarszczki, powiększy usta, ale też pomoże w leczeniu nadmiernej potliwości.

Botoks - co to jest

Botoks to toksyna botulinowa, popularnie zwana jadem kiełbasianym. Dlaczego? Ponieważ jest produkowana przez beztlenowe bakterie w zepsutych wędlinach i konserwach. Jad kiełbasiany to silna trucizna, jednak wstrzyknięty w niewielkich ilościach nie ma działania szkodliwego.

Zanim odkryto wygładzające działanie botoksu, toksyna była stosowana w leczeniu chorób neurologicznych (związanych z napięciem mięśniowym) oraz w okulistyce (m.in. leczono nim zeza). Do polskich gabinetów kosmetycznych botoks trafił w 1996 roku.

Na co pomaga botoks

Najczęściej jad kiełbasiany wykorzystywany jest do likwidacji zmarszczek. Koryguje się nim zmarszczki mimiczne, „kurze łapki”, zmarszczki palacza, podnoszenie kącików ust, wygładza szyję czy czoło.

Kolejnym bardzo popularnym zabiegiem jest powiększanie ust. Botoks wstrzykuje się w kilka miejsc na ustach, po 2-3 dniach stają się pełniejsze i jędrniejsze.

Za jego pomocą można również unosić czubek nosa, czy korygować blizny.

Toksyna botulinowa stosowane jest także w celach leczniczych. Za jej pomocą można pozbyć się bruksizmu, czyli niekontrolowanego zaciskania szczęk, które prowadzi do zgrzytania zębami. Botoks wstrzykuje się w mięsień żwacza, który zmniejsza swoje pięcie i traci objętość. Zgrzytanie zębów u pacjenta ustaje już po ok. 7 dniach, a efekt utrzymuje się do 6 miesięcy.

Za pomocą jadu kiełbasianego leczy się także nadmierną potliwość. Przypadłość ta obejmuje nie tylko obszar pach, ale też dłonie, stopy czy też twarz.

Zabieg polega na wykonaniu kilkunastu iniekcji botoksem w odstępach około 1,5 cm - tak by toksyna dotarła do gruczołów potowych, hamując wydzielanie potu. Efekt zabiegu utrzymuje się kilka miesięcy.

Zabiegi ze wstrzykiwaniem botoksu są dostępne w Akademii Zdrowia i Urody Natura Med.

Botoks - jak się przygotować do zabiegu

Nie ma specjalnej procedury na przygotowanie się do zabiegu wstrzyknięcia botoksu. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad oraz sprawdza stan skóry. Jeśli występuje jakikolwiek stan zapalny (np. silny trądzik), czy uszkodzenia skóry niestety, ale zabieg będzie możliwy dopiero po wyleczeniu.

Przeciwskazaniem do zabiegu botoksu jest także stosowanie antybiotyków, leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, grypa, przeziębienie, ogólne osłabienie organizmu, ciąża, karmienie piersią, niewydolność serca i nerek czy stan po zawale serca. Zabiegów nie robi się również kobietom w trakcie miesiączki - w tym czasie wzrasta skłonność do krwawienia.

Botoks - opis zabiegu

Na początku miejsce nakłucia musi być odtłuszczone i zdezynfekowane. Nie ma potrzeby użycia środków znieczulających, ponieważ same wkłucia odczuwa się jak ugryzienie komara. Może się jednak zdarzyć, że pacjentka poczuje dyskomfort i lekkie mrowienie w miejscu iniekcji. W zależności od głębokości zmarszczek i ich umiejscowienia lekarz dopiera odpowiednią ilość botoksu oraz liczbę potrzebnych wkłuć. Zabieg trwa do kilkunastu minut.

Po zabiegu schładza się skórę i smaruje kremem z witaminą K, który ma chronić ją przed powstaniem siniaków.  Po wyjściu z gabinetu niemal natychmiast można wrócić do swoich obowiązków. Nie ma potrzeby żadnej rekonwalescencji.

Pierwsze efekty zabiegu można już zauważyć po 2 -3 dniach, właściwy efekt powinien pojawić się po ok. dwóch tygodniach i utrzymywać kilka miesięcy.

Niestety wszystkie zabiegi za pomocą botoksu trzeba powtarzać. Jak szybko? Utrzymanie toksyny w organizmie jest uzależnione od predyspozycji danej osoby.

Na rynku dostępne są również różne kremy, które mają powodować efekt botoksu. Jednak nic nie jest w stanie zadziałać tak skutecznie na mięśnie, jak zastrzyk z jadem kiełbasianym. Kosmetyki te można stosować po zabiegu, aby wzmocnić jego efekt - lecz go nie zastąpią.

KONTAKT

Recepcja
+48 18 533 09 45

Kosmetolodzy
+48 535 253 825

lek. med Mirosław Rodak
+48 606 942 379

mail: [email protected]

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Medycyna estetyczna Nowy Sącz, woj. małopolskie

ADRES

Akademia Zdrowia i Urody Natura Med
Mirosław Rodak

ul.Barbackiego 24a/2
33-300 Nowy Sącz

KONTAKT

Recepcja +48 18 533 09 45
Kosmetolodzy +48 535 253 825
lek. med Mirosław Rodak +48 606 942 379
mail: [email protected]

poniedziałek, środa, piątek: 11.00-19.00

wtorek, czwartek: 9.00-17.00

sobota: 9.00-14.00

chevron-down